• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi Lietuvos abiturientai jau pirmadienį išbandys savo jėgas lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamine. Moksleiviams svarbu žinoti, kuo šiemet ypatinga egzaminų. Pavyzdžiui, tuo, kad daliai jų neužteks dėvėti paprastų apsauginių veido kaukių – kai kam prireiks respiratorių. Taip pat, ką daryti, jei dėvint kaukę pasidaro bloga, kokios spalvos tušinuku rašyti, ar egzamino metu galima užkandžiauti ir svarbiausia – kada pasirodys rezultatai.

Visi Lietuvos abiturientai jau pirmadienį išbandys savo jėgas lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamine. Moksleiviams svarbu žinoti, kuo šiemet ypatinga egzaminų. Pavyzdžiui, tuo, kad daliai jų neužteks dėvėti paprastų apsauginių veido kaukių – kai kam prireiks respiratorių. Taip pat, ką daryti, jei dėvint kaukę pasidaro bloga, kokios spalvos tušinuku rašyti, ar egzamino metu galima užkandžiauti ir svarbiausia – kada pasirodys rezultatai.

REKLAMA

Valstybiniai brandos egzaminai (VBE) Lietuvoje šiemet startuoja birželio 7 d., pirmadienį, su lietuvių kalbos ir literatūros egzaminu, o baigiasi liepos 2 d. su fizikos VBE.

Egzaminuose – ne tik su kaukėmis, bet ir su respiratoriais

Visiems abiturientams egzaminų metu bus privalu dėvėti apsaugines veido kaukes. Jos bus būtinos net užsienio kalbų egzaminų žodinėse dalyse.

REKLAMA
REKLAMA

„Kol kas numatyta, kad bus kalbama su kaukėmis. Bet Švietimo, mokslo ir sporto ministerija įsipareigojo dar šią savaitę aptarti su Sveikatos apsaugos ministerija, galbūt galimybių bus kažkokių teisės aktuose numatyta, jeigu epidemiologinė situacija tam bus palanki“, – sakė Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) Stebėsenos ir vertinimo departamento direktoriaus pavaduotoja Teresė Blaževičienė.

REKLAMA

Jei abiturientui su kauke egzamino metu netikėtai pasidarys bloga, jis turėtų įspėti savo egzaminuotoją.

„Reikėtų, pranešti vykdytojui ir trumpam išeiti iš patalpos, kurioje vyksta egzaminas, nusiimti ar pasikeisti kaukę“, – siūlė T. Blaževičienė.

Tuo metu daliai abiturientų bus privalu dėvėti, ne paprastas kaukes, o respiratorius. Ši sąlyga privaloma moksleiviams, kurie dėl egzamino paliks saviizoliacijos vietą.

REKLAMA
REKLAMA

„Papildomos sąlygos, kad jie turės atlikti ir greitąjį testą, dėvėti respiratorių, dezinfekuoti rankas. Bet jiems bus sudarytos sąlygos laikyti egzaminą toje pačioje patalpoje“, – apie egzaminų laikymo tvarką pasakojo NŠA direktoriaus pavaduotoja Asta Ranonytė.

Prieš eidami laikyti egzaminus, izoliacijoje esantys moksleiviai su savimi turi turėti ne seniau nei prieš 48 val. darytą neigiamą COVID-19 testą. Greitasis testas jiems bus atliktas ir atvykus į egzaminavimo vietą, todėl abiturientai prašomi atvykti anksčiau, kad užtektų laiko patikrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ypatingos saugumo priemonės

Tebesitęsiant COVID-19 pandemijai, egzaminų centruose bus užtikrintas abiturientų saugumas – pasirūpinta dezinfekcinėmis priemonėmis, dezinfekuojamos ir vėdinamos patalpos.

„Yra numatyti reikalavimai, kad abiturientai į patalpą patenka mažesniais srautais. Numatyta, kad kiekvienoje egzamino vykdymo patalpoje būtų išlaikomas ne mažesnis kaip 2 m atstumas ir kiekvieną egzamino vykdymo grupę sudaro devyni mokiniai ir vienas vykdytojas“, – pažymėjo A. Ranonytė.

REKLAMA

Naudojantis bendromis knygomis, žinynais reikės dezinfekuoti paviršius arba naudotis vienkartinėmis pirštinėmis. 

Ką būtina, o ką draudžiama su savimi turėti?

Daugeliui abiturientų kilo klausimų, ką jie gali atsinešti su savimi į egzaminą – telefonus, laikrodžius, skaičiuotuvus, rašymo priemones ar net maisto? Vis dėlto tvarka dėl egzamine leidžiamų priemonių yra griežta.

„Nepamirškite turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir nepamirškite ištraukti iš kišenių mobiliuosius telefonus ir juos palikti saugojimo vietose. Bet kokie mobilūs įrenginiai patalpoje yra negalimi“, – pažymėjo NŠA direktorė Rūta Krasauskienė.

REKLAMA

Jei egzamine reikia skaičiuotuvo, jis privalo būti be tekstinės atminties, kitoms priemonėms – išskyrus užrašams – apribojimai netaikomi.

„Gamtos, tiksliesiems mokslams reikalingas skaičiuotuvas be tekstinės atminties. Liniuotės, skriestuvas, pieštukas, trintukas – su visomis šitomis priemonėmis leidžiamas įeiti, abiturientai atsineša nosinaičių pakelius, juos leidžiama pasidėti ant stalo. Bet visi užrašai, užrašų knygos, pašaliniai dalykai yra neleidžiami įsinešti“, – sakė R. Krasauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, šiemet itin svarbu su savimi turėti ne bet kokį, o būtent juodą rašiklį.

„Privalomas dalykas yra juodai rašantis rašiklis, todėl, kad darbo kokybė būtų geresnė. Nes darbai bus skanuojami ir keliami į elektroninę vertinimo sistemą, vertinami nuotoliniu būdu“, – akcentavo T. Blaževičienė. 

Abiturientai su savimi gali turėti ir vandens, nors juo bus pasirūpinta ir egzaminavimo vietose, o štai maisto – tik ypatingais atvejais.

REKLAMA

„Moksleiviai, kurie turi sveikatos problemų ir kuriems reikia maisto produktus periodiškai vartoti, dažniausiai pristato į mokyklas ir egzamino centrą pažymą gydytojo, leidžiančią abiturientui įsinešti šokolado batonėlį ar specialų maistą, ar vaistus. Turi turėti gydytojo išrašą“, – sakė R. Krasauskienė.

O vienintelis apribojimas susijęs su vandeniu, – kad jis privalo būti permatomoje, vienkartinėje taroje. Tiesa, anot R. Krasauskienės, vykdytojai turėtų leisti naudotis ir daugkartinėmis skaidriomis gertuvėmis. 

REKLAMA

„Aš manau, kad, jeigu abiturientas atsineš skaidrią, permatomą gertuvę, tai nesudarys problemų iš tos gertuvės atsigerti. O jeigu kiltų abejonių vykdytojams, jie gali jūsų paprašyti palikti buteliuką už klasės durų. Pakėlę ranką išeiti jūs galėsite išeiti atsigerti“, – patikino NŠA direktorė.

Vėlavimas, neatvykimas, pertraukėlės

Naudinga žinoti, kad abiturientai gali vėluoti į egzaminus, tačiau egzamino laikas jiems nebus pratęstas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Abiturientas turi teisę vėluoti į egzaminą, bet ne ilgiau kaip 30 minučių. Užsienio kalbų 25 – minutės. Linkiu, kad nė vienas nevėluotų. Jeigu taip nutiktų, neapsisukit, negrįžkit namo, keliaukit į egzaminų centrą, nebijokit kreiptis į vykdytojus“, – pažymėjo R. Krasauskienė.

Taip pat visi abiturientai gali palikti egzaminavimo patalpą, kad atsigertų, nueitų į tualetą. Tiesa, tokiu atveju jie bus akylai stebimi egzamino vykdytojo.

REKLAMA

„Egzamino metu kandidatas gali išeiti iš patalpos ar į tualetą, ar atsigerti. Jeigu jis už durų kažkokį šokolado batonėlį pasilikęs ir spės per tas 5 minutes, lydimas vykdytojo, užkąsti, tai yra įmanoma. Išeiti galima tiek, kiek reikia, užsibūti galima ne ilgiau nei 5 minutes. Kiekvienas išėjimas fiksuojamas protokoluose“, – pridūrė R. Krasauskienė.

O neatvykimo į egzaminus klausimas sprendžiamas paprastai – perlaikyti egzaminus leidžiama tik tiems, kurie juos praleido dėl svarbios priežasties.

REKLAMA

„Jeigu neatvykote dėl rimtos priežasties, dėl pateisinamos priežasties, reikėtų kreiptis į savo mokyklos vadovą su prašymu atidėti pakartotinei sesijai. Jeigu jokios priežasties nėra ir neatvykote sąmoningai, nieko daryti nereikia“, – kalbėjo T. Blaževičienė.

Egzaminų vertinimas ir rezultatai

Šiemet visi darbai bus vertinami elektroninėje erdvėje nuotoliniu būdu. Pirmieji egzaminų rezultatai paaiškės jau liepos viduryje.

REKLAMA
REKLAMA

„Planuojame, kad pagrindinės sesijos visų egzaminų rezultatai bus paskelbti 23 dieną, o lietuvių kalbos ir literatūros planuojame paskelbti iki liepos 16 dienos. 

Anksčiau negu kitų egzaminų lietuvių kalbos egzamino rezultatus skelbsime todėl, kad neišlaikiusieji ir valstybinio, ir mokyklinio lietuvių kalbos egzamino galėtų atvykti į pakartotinę sesiją liepos 20 dieną. Tai vienintelis egzaminas, kurį galima perlaikyti tais pačiais metais“, – pastebėjo T. Blaževičienė.

Pakartotinė sesija vyks liepos 5–20 dienomis.

Savo darbo įvertinimu nepatenkinti abiturientai gali pateikti apeliaciją savo mokyklos vadovui per dvi darbo dienas nuo egzamino rezultato paskelbimo dienos. Planuojama, kad visos apeliacijos bus išnagrinėtos iki rugpjūčio 3 dienos.

Brandos atestatui gauti mokinys ir buvęs mokinys turi išlaikyti 2 brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir literatūros ir dar vieną dalyko brandos egzaminą ar atlikti brandos darbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų