„Nors to fizinio barjero rengimo darbai vyksta jau ne pirmą savaitę, turiu mintyje, koncertinos dalį, kai stengimąsi kai kuriuos klausimus spręsti dar prieš visų sprendimų priėmimą. <…> Yra sudėliota aiški įgaliojimų ir atskaitomybės schema, kuri apibrėžtų tą procesą, kad jis galėtų važiuoti į priekį“, – sakė I. Šimonytė.
Pasak premjerės, sprendimas projektų vykdytoju paskirti įmonių grupę „Epso-G“ priimtas vertinant „valstybės kontroliuojamų įmonių patirtį ir praktinį pasirengimą greitai imtis tokio masto sudėtingumo projektą“.
„Tai nėra komercinė užduotis, dėl kurios valstybės kontroliuojama įmonė galėtų uždirbti“, – pabrėžė I. Šimonytė.
Projektą prižiūrės komisija
Anot premjerės, Vyriausybei įgyvendinti projektą svarbu tiek kaštai, teik greitis, tiek skaidrumas: „Nė kiek neabejojame, kad įmonė galės užtikrinti visų šių trijų reikalavimų užtikrinimą vienu metu“, – sakė ji.
Projektą prižiūrės komisija, kuriai vadovaus, kaip premjerė informuoja, ji. Kartu su ja komisijoje dalyvaus Ministrų kabineto nariai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkas, projekto vykdytojo atstovas, stebėtojo teisėmis komisijos veikloje galėtų dalyvauti ir Seimo Audito bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetų atstovai.
Ši komisija, anot jos, reguliariai vertintų projekto eigą.
„Stebėtojų teisėmis joje galės dalyvauti ir Parlamento atstovai, konkrečiai – audito komiteto, kuris prižiūri valstybės finansus ir kuriam vadovauja opozicijos atstovai. Tokiu atveju bus užtikrinta teisė ir opozicijai bendrauti su šiuo projektu“, – pridūrė ji.
Šiuo metu, premjerės teigimu, svarbu, kad projektas „gali išeiti į oficialaus įgyvendinimo sąlygą“.
„Turbūt rugsėjo antroje pusėje Vyriausybė sukvietusi komisiją galės pateikti ir daugiau detalių, <…> Prioritetas bus teikiamas tiems ruožams, kurie yra pavojingiausi, rizikingiausi“, – teigė premjerė.
Derybos dėl tvoros finansavimo, anot premjerės, su Europos Sąjungos institucijomis nevyksta: „Mes turėjome šeštadienį susitikimą su kitų Baltijos šalių ir Lenkijos Ministrais Pirmininkais. Išleidome bendrą pareiškimą, kuriame kalbama apie finansavimą išorinės sienos apsaugos“, – teigė ji.
„Bet tai nedraudžia Lietuvai ir bendramintėms valstybėms šį klausimą kelti. Projektas bus finansuojamas iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų“, – sakė ji.
Darbus pradės Druskininkų pasienio ruože
„Epso-G“ generalinis direktorius Rolandas Zukas pirmadienį spaudos konferencijos metu teigė, kad darbai prasidės pasienio ruože prie Druskininkų. Didžiausi iššūkiai, anot jo, susiję su medžiagų tiekimu.
„Tam dabar ir ruošiamės. Iki rugsėjo vidurio atliksime parengiamuosius planavimo darbus, susidėliosime viso projekto įgyvendinimo struktūrą, taip pat sieksime pradėti darbus svarbiausiuose ruožuose – šalia Druskininkų.
<...> Didžiausi iššūkiai, kuriuos matau, susiję su medžiagų tiekimu, nes reikia didžiulio kiekio metalo gaminių. Jas reikės pagaminti ir pristatyti palei visą sienos ruožą“, – sakė R. Zukas.
Fizinio barjero statybas „Epso-G“ planuoja pradėti su „daugmaž 15 darbuotojų“.
Anot „Epso-G“ vadovo, grupė turi sukaupusi didelės patirties įgyvendinant stambius projektus, moka įvertinti teisinius aspektus, tinkamai pasirengusi pirkimų organizavimui.
Tvorą pasienyje su Baltarusija pavesta statyti „Epso-G“ grupei
Pirmadienį Vyriausybės posėdžio metu nutarta, kad „Epso-G“ grupė įtraukta kaip subjektas, atitinkantis kriterijus ir galinti būti projekto vykdytojo. Vidaus reikalų ministrės teigimu, projektų vykdytojo pasirinkimas buvo vienas svrabiuaisų sprendimų.
„Energetikos ministerija pateikė pasiūlymą dėl valstybės valdomos bendrovės „Epso-G“ pasirinkimo. <…> Kitų pasiūlymų dėl projekto vykdytojų nebuvo gauta“, – informavo A. Bilotaitė.
Energetikos ministras Dainius Kreivys pabrėžė, kad „Epso-G“ grupė, kurioje dirba 1,1 tūkst. darbuotojų, yra įgyvendinusi „daugybę valstybės strateginių projektų“: „Šiuo metu įmonė įgyvendina 14 iš jų“, – pridūrė ministras.
„Noriu pabrėžti, kad „Epso-G“ grupė turi patirtį ir pajėgumus“, – Vyriausybės posėdžio metu sakė jis. Susisiekimo ministras Marius Skuodis pritarė, kad „Epso-G“ grupė yra geriausias variantas šiuo metu.
Šiam projektui numatyta skirti 152 mln. eurų: „Žinoma, gali keistis priklausomai nuo inžinerinių sprendimų ir įgyvendinimo aplinkybių“, – pridūrė A. Bilotaitė. Premjerė Ingrida Šimonytė Vyriausybės posėdžio metu priminė, kad įmonė užsidirbti iš šio projekto negali.
„Praktiškai pasidengs kaštus projekto administravimo valdymo, bet nieko daugiau, todėl tai yra pakankamai didelis iššūkis“, – teigė ji.
Fizinio barjero terminą Energetikos ministerija turi pateikti iki rugsėjo 13 dienos.