• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karantino metu gimdyvės baiminasi, kad teks gimdyti be vyro ar partnerio, kurie dėl saugumo į įstaigas šiuo metu neįleidžiami. Medikai rado išeitį: vyrams, kurie nori palaikyti gimdyvę ir dalyvauti gimdyme, yra galimybė surengti video transliaciją ir su gimdyve bendrauti per vaizdo kamerą.

Karantino metu gimdyvės baiminasi, kad teks gimdyti be vyro ar partnerio, kurie dėl saugumo į įstaigas šiuo metu neįleidžiami. Medikai rado išeitį: vyrams, kurie nori palaikyti gimdyvę ir dalyvauti gimdyme, yra galimybė surengti video transliaciją ir su gimdyve bendrauti per vaizdo kamerą.

REKLAMA

Karantino metu sūnaus sulaukęs tėvas patarė gerai apgalvoti, ar tokios transliacijos tikrai reikia pačioje gimdymo palatoje. Jo nuomone, kur kas svarbiau per kameras pabendrauti prieš ir po gimdymo.

Žmoną palaikė video skambučiu

Karantino metu sūnaus sulaukė Pagarbitėvystė.lt ir asTėtis.lt autorius Andrius Burkša. Vyras prieš žmonai patenkant į gimdymo palatą su ja nuolat bendravo ir ją palaikė nuotoliniu būdu. Su naujienų portalu tv3.lt jis pasidalino savo istorija ir patarimais.

„Iš pradžių kilo mintis pačioje gimdymo palatoje pasidėti telefoną, bet vėliau jau buvo visi dalykai ne iki to. Kaip pasakojo žmona, gimdymo palatoje tai būtų mažai padėję, net būtų normaliai nesigirdėję. Turbūt tik vyras galėtų pamatyti žmoną, bet žmonai iš to naudos mažai.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl manau, kad kur kas svarbesnis palaikymas yra prieš ir po gimdymo, o ne per patį gimdymą. Nemanau, kad gimdymo metu iš to telefono ar vyro bus didelė nauda“, – A. Burkša.

REKLAMA

Pašnekovas patarė ir kitiems, jei kiltų toks noras, su visais susitarti iš anksto – tiek gydytojais, tiek seselėmis. Kad ne žmona pati neštų įrangą, o padėtų seselė. Nes pačiai gimdyvei tuo metu tas nelabai rūpi.

„Tai yra šeimos susitarimo reikalas. Svarbiausia susitarti su moterimi: kaip ji pati reaguoja, ar ji norėtų, ar jai tikrai nemaišytų. Nemanau, kad vyrams čia reikėtų prikišti savo norus. Galima bandyti planuoti, bet tikrai nežinau, ar to labai reikia“, – teigė A. Burkša.

REKLAMA
REKLAMA

Vyras pažymėjo, kad video transliacijai reikia labai nedaug įrangos – telefono, selfio lazdos ir interneto. Tačiau svarbiausia atsakyti į klausimą – ar tos transliacijos gimdymo palatoje tikrai reikia.

Esminis dalykas – ne filmavimas, o bendravimas ir palaikymas

Lietuvos akušerių ginekologų draugijos (LAGD) viceprezidentas ir Kauno P. Mažylio gimdymo namų vadovas dr. Tomas Biržietis tv3.lt pakomentavo, kodėl šiuo metu neįleidžiami vyrai ir kokios jiems siūlomos alternatyvos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos akušerių ginekologų bendruomenė priėmė sprendimą, kad gimdyme lydintis asmuo neturėtų dalyvauti. Ar galite pakomentuoti?

Kai Lietuvoje buvo įvestas karantinas ir prasidėjo pandemija pasaulyje, buvo pradėta galvoti, kaip įmanoma sumažinti kontaktų skaičių. Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo uždraustas pacientų lankymas. Nuo to laiko Lietuvoje vyrų ir artimųjų dalyvavimas gimdyme nebeleidžiamas.

REKLAMA

Kol kas karantinas nėra atšauktas. Situacija šalyje nepasikeitė, todėl čia taip pat niekas nesikeitė. LAGD diskutuoja apie ateities pokyčius, tačiau kol kas karantinas paskelbtas iki gegužės 11 dienos, todėl šiuo metu galioja tos pačios taisyklės. Todėl vyrai ir kiti artimieji namiškiai nei lankyti, nei dalyvauti gimdyme yra neleidžiami visuose Lietuvos stacionaruose.

Ar sulaukiate kritikos iš gimdyvių ar vyrų, kad jie neįleidžiami pas moteris?

Žmonėms tai rūpi, tiek vyrams, tiek nėščiosioms, tiek gimdyvėms. Buvo ir oficialių užklausimų, raštų ministerijai. Visuomenė turėtų suprasti, kad mums profesionalams tai rūpi ne mažiau. Rašydami užklausimus, žmonės dažnai galvoja tik apie save, savo šeimą ir dalyvavimą ar nedalyvavimą gimdyme.

REKLAMA

Visa mūsų bendruomenė, visos nėščiosios, gimdyvės, personalas, kuriame yra ir rizikos grupės žmonių. Visus juos privalome saugoti. Visame pasaulyje yra aišku, kad kontaktų ribojimas ir testavimas, tai du kertiniai akmenys, kurie leidžia valdyti pandemiją. Žmonės turi teisę pandemijos metu gauti maksimaliai saugias sveikatos priežiūros paslaugas.

Šiuo metu galima alternatyva – tai video transliacijos, jei tik gimdyvės bei vyrai pageidautų?

Personalas labai stengiasi gimdyvei atstoti ir vyrą, ir namiškius. Stengiasi jautriai reaguoti, asistuoti ir padėti, nes gimdymas yra išskirtinė situacija kiekvienos poros gyvenime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gimdyvės gali bendrauti su vyru per pasirinktą platformą. Tiesa, reikia atsižvelgti, jei filmuojama aplinka, ar personalas, tai reikėtų į tai atsižvelgti, nes yra ir darbuotojų teisės. Gimdyvės gali skambinti ir bendrauti prieš gimdymą, gimdymo metu ir po gimdymo. To niekas nedraudžia.

Mano praktikoje ir mūsų įstaigoje dar nebuvo, kad prašytų leidimo filmuoti visą gimdymo procesą. Esmė, ne tame, kad matytų ir dalyvautų. Bet vyro funkcija ir misija – kartu gimdyti su gimdyve, kartu pabūti su ja ir padėti. Vyrui dabar svarbiau ruoštis kartu tam. Esmė ne filmavime, nes moteris gali bendrauti su vyru, jei tik turi jėgų ir paties gimdymo metu. Tuo metu svarbus bendravimas ir palaikymas, bet toli gražu ne kiekviena nori bendrauti ir gyvai esant vyrui.

REKLAMA

Mes patys stengiamės padėti gimdyvėms kiek galima – jai atsistoti, paduoti gerti, prakaitą nušluostyti. Ką galėtų padaryti vyras, tai tą stengiamės mes atlikti. Suprantame, kad artimo žmogaus neatstosime ir tokio dvasinio ryšio nesuteiksime. Reikia suprasti, kad tas apribojimas vyrams yra tik laikinas.

Kokie užsienio pavyzdžiai, ar daugelis šalių šiuo metu leidžia ar ne dalyvauti gimdyme?

Žmonės kartais rašo, kad Italijoje, kur mirtingumas ir epidemiologinė situacija yra gerokai prastesnė, kad leidžiama artimiesiems dalyvauti gimdyme. Mes pasidomėjome ir susisiekėme su profesoriumi ginekologu Džian Karlo Di Renzo (Gian Carlo Di Renzo). Jis patikino raštu, kad nerekomenduojamas artimųjų nei lankymas, nei dalyvavimas gimdyme Italijoje.

REKLAMA

Lietuvoje turėtume džiaugtis, kad turime labai gerus rezultatus dėl koronaviruso. Neturėtume žiūrėti ten, kur yra kitaip, bet epidemiologinė situacija sudėtingesnė. Šalys pasirenka skirtingą taktiką pandemijos metu, bet kuri geriausia, tai parodys istorija.

Žmonės prisitaiko. Reikia susikaupimo ir ne tiek dėmesio kreipti į komforto patenkinimą, mes suprantame, kad šiuo metu tai sunku pilnai patenkinti. Šiuo metu svarbu atsižvelgti į bendrą situaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar kiekviena gimdyvė yra tikrinama, ar neužsikrėtusi COVID-19?

Kiekvieną stacionarizuojamą pacientą ir kiekvieną nėščiąją ir gimdyvę testuojama atvykstant į stacionarą. Turime atkreipti dėmesį, kol negauname atsakymo, tai ji traktuojama kaip potencialiai galinti būti nešiotoja, net jei ligos simptomų nėra. Atsakymus gauname visada iki paros laiko, kartais ir greičiau.

Jei jau prasidėjęs gimdymas, tai jo nesustabdysi. Kaip elgiamasi, jei testo atsakymo dar nėra?

Dažniausiai gimdymas prasideda anksčiau ir moterys jau atvyksta gimdydamos. Tai stacionare negali laukti ir nesustabdysi gimdymo, kol neturi atsakymo. Todėl ir tas ribojimas namiškių ir kontaktų yra. Todėl mes turime saugotis patys, saugoti nėščiąją ir gimdyvę.

REKLAMA

Naudojame apsaugos priemones, mažiname konsultacijų skaičių, pakeista darbo tvarka ir sudaryti budėjimo grafikai, kad kuo mažiau kontaktų būtų. Vyro nedalyvavimas – tai tik maža dalis, kas pakeista mūsų darbe. Negalime dar atsipalaiduoti, kad ir koks artimiesiems būtų stiprus noras dalyvauti gimdyme, bet dar ankstoka. Sąlygos keičiasi ir jei tik jos leis, mes iš karto pakeisime sprendimą. Ateinančią savaitę planuojame nuotolinį posėdį, bet esu įsitikinęs, kad iki karantino pabaigos tikrai nepasikeis ta tvarka dalyvavimo gimdyme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų