Vilniaus gyventojai skundžiasi, kad iš vieno buto Viršuliškių gatvėje sklinda didelė smarvė. Anot daugiabučio gyventojų, tvaikas laiptinėje yra nepakeliamas, o to priežastis – ketvirtame aukšte gyvenanti kaimynė. Kaip pasakoja gyventojai, senjorė jau seniai kaupia daiktus, į namus nešasi atliekas. Tačiau nuo 2023 m. gruodžio 26 d. smarvė tapo tokia stipri, kad kaimynai nebegalėjo tylėti.
„Per Kalėdas visa laiptinė pajuto didžiulę smarvę, bet tokią, lyg atliekų, dvėselienos, labai aitrų kvapą. Kai atvažiavo tarnybos, viską apžiūrėjo, buvo įlipusios į butą du kartus, ten pamatė daug šiukšlių. Trumpai apžiūrėjo, paliko atidarytus langus, po to juos vėl uždarė“, – situaciją apibūdina daugiabučio gyventojas Linas.
Namo administratorius Rimantas priduria, kad tada pareigūnai buto duris užklijavo plėvele, kad į laiptinę ne taip sklistų kvapas.
„Durys užklijuotos celofanu, kad kvapas neitų, o laiptinę visada vėdiname. Kai ta moteriškė išeidavo ir liftu nuvažiuodavo, į tą liftą kokią valandą nebūdavo galima įlipti“, – tikina Rimantas.
Kaimynai taip pat skundžiasi, kad su bute gyvenančia senjore nepavyksta susisiekti – nuo gruodžio 26 d. ji taip ir nebuvo grįžusi namo. Daugiabučio gyventojai teigia, kad moteris gyveno viena ir artimųjų neturėjo, o, kai paskutinį kartą ją matė, su kaimyne buvo sunku susikalbėti.
Kaltina institucijas neveiklumu
Labiausiai daugiabučio gyventojus pykdo, kad jie negali sutvarkyti esamos situacijos.
„Visos institucijos viena nuo kitos perduoda atsakomybę. Tokie įstatymai, kad niekas negali nieko padaryti. O šeimininkė – dingusi. Kvapas yra stiprus ir visi jį jaučia, ir visi žino, kaip atrodo viduje. Labai keista, kad neįmanoma kažko padaryti“, – teigia Linas.
„Svarbiausia, kad mums neteikia informacijos, kadangi esame treti asmenys. Į privačią zoną mes neturime teisės kištis, o ten kaupiasi sąvartynas“, – prideda Rimantas.
Namo administratoriaus teigimu, gyventojai kreipėsi į institucijas, tačiau praėjus daugiau nei mėnesiui situacija vis dar nesikeičia.
Pasak Rimanto, Viršuliškių g. daugiabučio gyventojai kvietė pareigūnus, kreipėsi į rajono seniūniją, miesto savivaldybę, rašė raštą į aplinkos ministeriją. Baimindamiesi, kad gyvenimas smarvėje gali pakenkti kaimynų sveikatai, kreipėsi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, kad šis ištirtų oro kokybę. Tačiau iš institucijų aiškaus atsakymo negavo.
Buvo kreiptasi ir į namo bendrijos pirmininką, jis planuoja su advokatu kreipsis į teismą. Teisme tikimasi gauti leidimą patekti į senjorės butą, kad būtų galima jį išvalyti. Tačiau gyventojai baiminasi, kad procesas užtruks ilgą laiką ir dar nežinia, kiek laiko teks gyventi nepavydėtinomis sąlygomis.
Moters paieška nepaskelbta
Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio specialistės Loretos Kairienės teigimu, gruodžio 26 d. iškvietimas į Viršuliškių gatvę buvo gautas ir visa informacija buvo perduota Vilniaus miesto savivaldybei.
Pasak Vilniaus miesto savivaldybės atstovo Gabrieliaus Grubinsko, pranešimas dėl antisanitarinių sąlygų bute iš policijos buvo gautas.
„Kadangi buto savininkės ar kito asmens, kuris gyvena tame bute, rasti nepavyksta, bus kreiptasi į policiją, kad ji paskelbtų atsakomybėn trauktino asmens paiešką“, – komentuoja G. Grubinskas.
Jis sako, kad tolimesni veiksmai priklausys nuo policijos galimybių surasti buto savininkę.
Visgi, policijos atstovės teigimu, Viršuliškių g. daugiabutyje gyvenančios senjorės paieška vis dar nėra paskelbta.
Baiminasi dar vienos tragedijos
Sausio 2 d. Viršuliškių mikrorajone įvyko sprogimas, kurio metu žuvo 2 žmonės, tarp jų ir 7-metis berniukas, o 57 gyventojai liko be pastogės.
Negaudami tikslaus atsakymo, kiek ilgai reikės tęsti smarvę daugiabučio laiptinėje, gyventojai baiminasi, ar nebus per vėlu. Namo administratoriaus Rimanto pasakojimu, bute gyvenusi senjorė juo nesirūpino, jau daug metų į namus neįsileisdavo tarnybų. O atliekomis užterštoje virtuvėje stovi dujinė viryklė, kuri, gyventojų nuogąstavimu, yra pavojinga.
Kaimynai taip pat jaudinasi, ar gyvenimas užterštame ore nepakenks sveikatai, ar neatsiras parazitų. Anot Lino, kiti ketvirto aukšto gyventojai, nepakentę tvaiko, laikinai išsikraustė gyventi kitur.
G. Grubinskas patarė, kad įtarus, jog bute gali kilti gaisro pavojus – apie tai vertėtų informuoti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą.