Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Užteko ūkininkams senus traktorius atitempti ir susėsti parlamentarams virš galvų, ir štai jie savo pasiekė – jiems gyventojų pajamų mokestis bus mažesnis nei visiems kitiems.
Finansų ministras, verslo atstovai, dalis Seimo narių ir tautiečių trūkčioja pečiais – juk nesąžininga, kad visi mokės daugiau, o ūkininkai galės mokėti mažiau.
„Lengvatos jau tampa tokia tam tikra sistemine ir lydimąja dalimi šio viso sektoriaus“, – sakė Seimo narys Mindaugas Lingė.
„Turbūt kai kurie Seimo nariai pamiršo balsuodami už Vyriausybės programą, kad mes pasižadėjome, kad žemės ūkis taps strategine, nacionaliniam saugumui svarbia, ūkio šaka. Taip kaip gynyba, taip ir žemės ūkis“, – kolegai antrino Kęstutis Mažeika.
Balsavo už sau palankius tarifus
Pažadai pažadais, bet žmonės duria pirštu į Seimo narius, kurie patys ūkininkauja – taigi galimai balsuoja už sau palankius mokesčių tarifus. Pavyzdžiui, valstietis Valius Ąžuolas neslepia, kad ūkininkauja, užpernai deklaravo daugiau nei 700 tūkstančių eurų pajamų ir sumokėjo 9 tūkstančius eurų.
V. Ąžuolas balsavo už tai, kad pajamų mokestis jam būtų mažesnis.
„Negalima balsuoti tuo metu, jeigu tau asmeniškai vienam yra keičiama. Jeigu vienam žmogui įstatymas keičiamas, tada negalima – reikia nusišalinti. Bet tai liečia ne vieną žmogų, o ūkininkų yra 80 tūkstančių“, – teisinosi parlamentaras.
Balsą „už“ atidavė ir konservatorius Kazys Starkevičius – taip pat ūkininkas, užpernai deklaravęs 500 tūkstančių eurų pajamų ir sumokėjęs 11 tūkstančių eurų. Bet formaliai siūlymą dėl žemesnių ūkininkams pajamų mokesčio tarifų pateikė kiti trys Seimo nariai – demokratas Kęstutis Mažeika, socialdemokratas Matas Skamarakas ir aušrietis Vytautas Jucius. Pastarasis nėra ūkininkas, bet jo žmona turi ūkį.
„Šiaip ūkis yra smulkus – laikome apie 40 galvijų ir deklaruojame 47 hektarus žemės. Aš pasidomėjau dėl šito, ar čia kyla interesų konfliktas, ar ne. Jeigu man būtų etikos sargai paaiškinę, kad yra konfliktas, aš tikrai to parašo būčiau nedėjęs ir būčiau nusišalinęs nuo balsavimo“, – tikino Seimo narys.
O Kęstutis Mažeika ūkininkauja pats. Užpernai deklaravo apie 40 tūkstančių eurų pajamų.
„Aš nepatenku į ratą tų didesnio apmokestinimo, bet turbūt čia reikia kalbėti ne apie tai. Atėjus tai dienai, kai parduotuvių lentynose vieno ar kito produkto neliks, tada atsiras problema turbūt ir Seime, ir Vyriausybėje. Tiksliau atvirkščiai – pirmiau Vyriausybėje, po to Seime“, – kalbėjo parlamentaras.
Kitaip tariant, esą ūkininkams mažesnis pajamų mokestis reikalingas, kad šie išsilaikytų ir galėtų tiekti produkciją, o padidinus pajamų mokestį ūkininkams, neva kyla rizika, kad vidutiniai ūkiai žlugs arba stambės, ir tada mokės mažiau mokesčių.
Etikos ir procedūrų komisija aiškintis nesiruošia
TV3 žinios išsiaiškino, kad Ūkininkų registre oficialiai įsiregistravo 15 Seimo narių – apie dešimtadalis nuo viso parlamento. Tarp jų – minėtieji Starkevičius ir Ąžuolas, socialdemokratai Juozas Olekas, saviškių dėl čekučių Seime išgelbėtas Arūnas Dudėnas, premjeras Gintautas Paluckas, liberalas Eugenijus Gentvilas, „aušriečių“ lyderis Remigijus Žemaitaitis. Tačiau Vytautas Jucius į oficialią Seimo ūkininkų grupę nepatenka.
Jeigu šiuos Seimo narius laikysime klanu, tai jis ne toks ir vieningas. Už mažesnius tarifus balsavo tik 8 iš jų, 4 susilaikė, 2 buvo prieš – siūlymui nepritarė premjeras ir jo bendrapartietis Ramūnas Vyžintas.
Etikos ir procedūrų komisija nesiruošia aiškintis, ar gerai pasielgė Seimo ūkininkai. Beje, ir komisijos pirmininkė yra oficialiame Ūkininkų ūkių registre.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





























































































































































































































