„Šį ilgąjį savaitgalį 10 didžiųjų miestų jų savivaldybių pasirinktose vietose bus atliekami vadinami išplėstiniai testavimai. Bus tikrinami tiek asmenys, kurie ateina į tam tikras apsipirkimo vietas, tiek tų vietų darbuotojai, galės būti testuojami vaistininkai.
Tam ruošiasi ir „karštoji“ linija, žmonės tose vietose atvykę gaus tam tikrą kodą ir tokiu būdu galėsime išnaudoti ilgąjį savaitgalį, kad galėtume atlikti nemažą kiekį testų, kurių kiekis per savaitgalį nukrenta. Toks testavimas leistų įsivertinti tam tikrą epidemiologinę situaciją ten, kur žmonės lankosi intensyviausiai“, – informavo ministras.
Kviečiame stebėti tiesioginės transliacijos įrašą:
Išsitirti ragins atsitiktinai dalindami kodus
Savivaldybės išsirinks tam tikras vietas, kur žmonės ateina, matyt, tai bus didieji prekybos centrai, tos vietos, kurios yra didelis traukos objektas. Bus išdalintas tam tikra kvota, skaičius kodų, kuriuos gali gauti klientas, darbuotojas ir būtų atliekami tie tyrimai. Tai išmėginsime praktiškai, kaip tai veiktų šį savaitgalį. Aišku varu nenuvarysim, bet žmonės turi eiti tirtis. Matysim, kaip seksis, kaip aktyviai žmonės dalyvaus tyrimuose“, – tikslino ministras.
Išdalinamų tyrimų skaičius dar bus patikslintas, jis galėtų siekti apie kelis tūkstančius. Paklaustas, ar asmenims dėl to reikės vykti į mobilų punktą, A. Veryga įvardijo kelis variantus: „Du didieji miestai greičiausiai turės ir mobiliosios brigados galimybę, tyrimai būtų paimami lauke. Kitais atvejais reikės važiuoti į mobilų punktą. gavus kodą žmogui reikės pasiskambinti 1808 ir užsiregistruoti."
Jis pridūrė, kad mokslininkų yra planuojami ir epidemiologiniai tyrimai, kurie padėtų išsiaiškinti besimptomius atvejus.
Motinas ragino pasveikinti nuotoliniu būdu
Ministras priminė, kad per ilgąjį Motinos dienos savaitgalį reikia nepamiršti laikytis karantino sąlygų, o mamas pasveikinti ir dėmesį parodyti kitais būdais nei skubėti aplankyti.
„Turėsime tris laisvas dienas, pasižiūrėjus pro langą pagundų labai daug aplankyti giminaičius, mamas. Noriu paprašyti atsargumo, vengti lankyti rizikos amžiaus grupės asmenis, sergančius. Noriu priminti, kad Lietuvai taip gerai sekasi dėl to, kad buvo laikytasi karantino sąlygų“, – sakė A. Veryga.
Jis pabrėžė, kad visi karantino atlaisvinimai, išskyrus sveikatos priežiūros asmenis, visų pirma skirti tiems asmenims, kurie nėra rizikos grupėje dėl amžiaus ar dėl gretutinių ligų.
Reanimacijoje – 18 asmenų
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) balandžio 30 d. duomenimis, per vakar šalyje nustatyta 10 naujų koronavirusinės infekcijos atvejų, iš viso sergančių žmonių – 751.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė pranešė, kad šiuo metu ligoninėse yra mažiau pacientų nei vakar – 115, iš jų 18 gydomi reanimacijoje, 9-iems reikalinga plaučių ventiliacija, 26 – deguonies terapija.
Patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms siekia 1385, izoliacijoje šiuo metu yra 596 asmenys. Mirusių nuo COVID-19 užfiksuota 45, pasveikusių jau – 589.
Per vakar dieną ištirti 7354 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso, iki šiol iš viso jų ištirta – 125 555.
Koronavirusas įsisuko 14 globos įstaigų
Pateikdama naujausią epidemiologinę informaciją NVSC specialistė pranešė ir apie naujus atvejus Antavilių pensionate. Iš viso koronavirusas įstaigoje nustatytas 4 darbuotojams ir 11 gyventojų. Tai reiškia, dar vienam darbuotojui koronavirusas buvo nustatytas ketvirtadienį. Šis asmuo, kaip sakė NVSC specialistė, buvo izoliuotas jau balandžio 28 dieną.
NVSC atstovė teigė, kad nei darbuotojai, nei gyventojai neturi koronaviruso infekcijos simptomų, bet nuspręsta gyventojus pervežti į Vilniaus miesto klinikinę ligoninę.
„Šiuo metu 10 asmenų yra hospitalizuoti ten, jie yra prižiūrimi sveikatos priežiūros specialistų, taip pat yra teikiamos ir slaugos paslaugos“, – sakė ji.
Kartenos katalikiškoje palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, kur koronavirusas nustatytas 22 pacientams ir penkiems darbuotojams, NVSC duomenimis, naujų atvejų nėra. Izoliavus kontaktų su užsikrėtusiais turėjusius darbuotojus, atlikus patalpų dezinfekciją, įstaigoje trimis pamainomis dirbs iš Salantų slaugos ligoninės atsiųstas personalas. Taip pat, pasak G. Megelinskienės, atskirti slaugytiniai, kuriems nustatytas koronavirusas.
Širvintose atliekami pakartotiniai tyrimai personalui, nes NVSC, pasak jos, „neišsprendžia rebuso, kurgi gali būti tas infekcijos šaltinis“. Trečiadienį ištyrus personalą, visi atsakymai buvo neigiami, tyrimus nuspręsta pakartoti, nes vienintelis galimas infekcijos šaltinis, NVSC vertinimu, gali būti personalas.
G. Megelinskienė informavo, kad šiuo metu beveik visi koronaviruso židiniai susiję su socialinės globos įstaigomis: „Iš viso 14-oje socialinės globos įstaigų yra nustatyta bent po vieną atvejį."
Portalas tv3.lt primena, kad ilgąjį savaitgalį laukia sugriežta kontrolė. Ilgąjį savaitgalį policijos pareigūnai daugiausiai dėmesio skirs įvažiavimams į kurortines savivaldybes, pajūriams, paplūdimiams, taip pat kapinėms, teigia vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė. Policija stebės, kaip gyventojai laikosi karantino, ar nesibūriuoja, ar dėvi veido kaukes.
Svarbiausia informacija apie koronavirusą
Koronavirusas yra naujos struktūros virusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.
ARBA
Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):
1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.
2) Sveikatos priežiūros specialistai.
3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.
SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.
Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).
Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).
Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms: