• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministras, Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga pateikdamas naujausią informaciją apie koronaviruso plitimo suvaldymą šalyje pranešė, kad karantiną planuojama tęsti dar dviem savaitėms. Kartu jis įvertino ir savaitgalį vykdytus atsitiktinius testavimus.

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministras, Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga pateikdamas naujausią informaciją apie koronaviruso plitimo suvaldymą šalyje pranešė, kad karantiną planuojama tęsti dar dviem savaitėms. Kartu jis įvertino ir savaitgalį vykdytus atsitiktinius testavimus.

REKLAMA

Paklaustas, ar jau galima galvoti apie karantino atšaukimą, ministras nebuvo linkęs skubėti dėl tokio sprendimo. 

„Kol kas planų atšaukti karantiną nėra, manau, kad Vyriausybė trečiadienį svarstys tam tikrus terminus. Tačiau kol kas negaliu nieko komentuoti. Tačiau, kaip esu minėjęs anksčiau, žodžio „karantinas“ nereikėtų bijoti. Matome, kad atnaujinama vis daugiau veiklų. Karantinas suteikia instrumentus kontroliuoti infekciją, ką ir sekasi daryti šiuo metu“, – kalbėjo jis.

Jo teigimu, terminas galėtų būti tradiciškas – dvi savaitės.

Pasiteiravus, kada galėtų būti atšaukti reikalavimai dėvėti apsaugines kaukes viešose vietose, A. Veryga taip pat konkrečių sprendimų pateikti neskubėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad trečiadienį spręstinos karantino švelninimo priemonės daugiausiai bus susijusios su kelionių ribojimais.

Dėl atlaisvinto karantino įžvelgia rizikų

Paklaustas, ar nekelia nerimo tai, kad atlaisvinus karantino sąlygos gyventojai plūsta į gatves, lauko kavines, ministras priminė, kad budrumo prarasti tikrai nereikėtų.

REKLAMA

„Sveikas protas diktuotų, kad taip masiškai išeiti į gatves nereikėtų. Aišku, reikia suprasti gyventojus, kurie yra pavargę nuo sėdėjimo namuose, tad stengiasi išeiti kažkur į lauką, pabūti viešose erdvėse. Pasižiūrėjus bendrą vaizdą, jis tam tikrų klausimų kelia ir tikrai matome tam tikrų rizikų.

Bet galime tik pasidžiaugti, kad tie atsitiktiniai tyrimai yra neigiami iš tų duomenų, kuriuos turime. Tačiau norėčiau visuomenę paraginti neatsipalaiduoti, negalime užsimiršti. Tikrai nėra atsakinga, kai prie staliukų susiburia daugiau nei 2 žmonės, kurie tikrai nėra giminaičiai, nenaudojamos apsaugos priemonės“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Ministro teigimu, jei bus elgiamasi neatsakingai, pati visuomenė gali pasmerkti save grįžimui atgal, mat jei liga vėl pradės plisti, teks imtis griežtesnių karantino priemonių.

Kritika savivaldybėms

Komentuodamas ilgąjį savaitgalį atliktus atsitiktinius testavimo rezultatus, ministras neslėpė, kad dalis savivaldybių nesilaikė reikalavimų.

„Iš viso ištirta 9 tūkstančiai žmonių, atlikta 3000 tyrimų, dalis tyrimų dar yra laboratorijose. Nebuvo nustatyta nei vieno atvejo. Bet noriu atkreipti dėmesį, dalis tyrimų dar neatlikta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norėta pasižiūrėti atsitiktine tvarka ištirti į traukos vietas atvykstančius gyventojus, asmenys, gavę kodus turėjo atvykti tirtis į mobiliuosius punktus. Taip pat darbuotojams, vaistininkams turėjo būti išdalinta“, – sakė A. Veryga.

Ministras apgailestavo, kad ne visur to laikomasi nustatytos tvarkos.

„Deja, bet keletoje savivaldybių šių reikalavimų nebuvo laikomasi. Tiek Marijampolės, tiek Telšių savivaldybės apsisprendė dalyti kitur, tokiu būdu pažeisdami patį principą, kur ir ką norėjome tirti, – sakė A. Veryga.

REKLAMA

Jo teigimu, dėl to bus sudėtinga palyginti duomenis.

Vilniaus savivaldybė apskritai susikūrė savo tvarką ir nusprendę savo tvarką naudoti, tai buvo problematiškiausia. Tai kelia didelį susirūpinimą, kai nesiruošia laikytis operacijų vadovo sprendimų, dėl to imsimės priemonių ir tikiuosi, kad pažeidusiems tvarkas bus pritaikyta atsakomybė“, – sakė jis.

Reaguodama į naujausius SAM ministro pareiškimus, savo ruožtu Vilniaus savivaldybė pateikė savo komentarą.

REKLAMA

„Kodų dalinimas virtualiai pasirinktas todėl, kad dalinimas masinėse vietose būtų sudaręs papildomus traukos centrus. Išsitirti norinčių Vilniuje yra gerokai daugiau ir sutraukus tokią masę žmonių į prekybos centrą ar turgų būtų kilusi grėsmė jų sveikatai. Be to, išgirdę šią žinią žmonės ten būriuotųsi visą savaitgalį. Išdalinę kodus nuotoliniu būdu apsaugojome vilniečius nuo nereikalingų rizikų, be to pasirinkimo galimybę turėjo ir tie, kurie nenori ar negali eiti iš namų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat nemanome, kad pasirinkimas tirti tik vieno prekybos centro ir vieno turgaus lankytojus yra pagrįstas, kadangi Vilniuje tokių traukos objektų turime daugybę. Todėl nuotolinis kodų dalinimas visiškai įgyvendinimo populiacijos tyrimo sumanymą ir užtikrino atsitiktinę žmonių imti saugiai, bei atitiko šalyje įvesto karantino reikalavimus, pagal kuriuos gyventojams ne tik neskatinama būriuotis, bet ir draudžiama. Beje, pačiame ministro įsakyme nebuvo nurodyta tvarka, kad kodus reikia dalinti tik spausdintus", – dėstė Administracijos direktorius Povilas Poderskis.

REKLAMA

Naujų atvejų – vos 9

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro gegužės 4 d. duomenimis, koronaviruso infekcija Lietuvoje plinta nedideliu mastu. Per sekmadienį patvirtinti vos 9 nauji atvejai. 

Iš viso patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms – 1419, šiuo metu serga 733 žmonės. 

Mirusių nuo COVID 19 žmonių skaičius siekia 46, pasveikusių asmenų – 638. Izoliacijoje šiuo metu yra 357.

REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė informavo, kad šiuo metu stacionare gydoma 114 pacientų, o visi židiniai susiję su socialinės globos ir slaugos namais.

„Reanimacijoje šiuo metu yra 14, ventiliuojamų – 8, su deguonies kaukėmis – 26 pacientai. Taip pat nuo karantino pradžios Lietuvoje izoliacijoje buvo 1063 asmenys", – patikslino ji.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros virusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

REKLAMA

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

REKLAMA
REKLAMA

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų