• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Gėda, gėda!“ – tokiais žodžiais praėjusią savaitę dalis Seimo narių palydėjo balsavimą Seime dėl tiesioginių mero rinkimų. Valdančiųjų balsais atmetus opozicijos pasiūlymą, pastarieji, panašu, įsižeidė. Ne tik įsižeidė, o ir ironizuodami palinkėjo valdantiesiems sėkmės ateities balsavimuose. Ar tai reiškia, kad valdantiesiems svarbūs projektai pasmerkti žlugti?

„Gėda, gėda!“ – tokiais žodžiais praėjusią savaitę dalis Seimo narių palydėjo balsavimą Seime dėl tiesioginių mero rinkimų. Valdančiųjų balsais atmetus opozicijos pasiūlymą, pastarieji, panašu, įsižeidė. Ne tik įsižeidė, o ir ironizuodami palinkėjo valdantiesiems sėkmės ateities balsavimuose. Ar tai reiškia, kad valdantiesiems svarbūs projektai pasmerkti žlugti?

REKLAMA

Prieš pat Jonines Seimui pateikti du Konstitucijos pataisų projektai dėl tiesioginių merų rinkimų – vienas parengtas valdančiųjų, kitas – opozicijos. Ir nors Seimo kuluaruose, panašu, buvo sutarta, kad abu projektai įveiks pirmąją – pateikimo – stadiją, opozicijos laukė nemaloni staigmena.

Apgauta opozicija

Čia sužaidė ir tai, kad balsavimas už valdančiųjų pataisas įvyko pirmas. Jis po pateikimo priimtas praktiškai vieningai – susilaikė tik du Seimo nariai, prieš balsavo vienas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau netrukus sekęs balsavimas dėl opozicijos parengto projekto patyrė fiasko. Opozicijos nuostabai, nors už projektą balsavo 59 Seimo nariai (tarp jų ir valdančiųjų gretose esantys Edita Rudelienė ir Dainius Kreivys), susilaikė 61 parlamentaras, o prieš balsavo 3. 

REKLAMA

Įstatymas grąžintas iniciatoriams tobulinti. Tarp nepalaikiusių projekto – visa valdančioji dauguma.

Būtent po šio balsavimo Seimo salėje pasigirdo pora šūksnių „Gėda!“. Netrukus po balsavimo Lietuvos socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas stojo Seimo pirmininkei Viktorija Čmilytei-Nielsen ir kolegoms seimūnams išsakyti repliką.

„Kreipiuosi į Seimo pirmininkę. Lygtai pas jus kabinete labai draugiškai susitarėme, kad pajudame į priekį. Ir dešinieji konservatoriai parodė, kaip jie žaidžia šituos žaidimus. Tai nesitikėkite lengvų balsavimų ateityje. Nes, jeigu mes taip elgiamės... 

REKLAMA
REKLAMA

Jūs galėjote atmesti šitą įstatymo projektą svarstymo stadijoje, nebuvo jokios problemos. Bet jūs specialiai padarėte, kad parodytumėte, kad turite jėgą. Na, gerai, turėkite tą jėgą su 60 balsų“, – ironizavo A. Sysas.

Jam antrino bendrapartietis Julius Sabatauskas, pareiškęs „Jūs šiandien einate konfrontacijos keliu ir taip jūs tikitės priimti Konstitucijos pataisas?“

Repliką po balsavimo išsakė ir Seimo opozicijos lyderis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Saulius Skvernelis. Jis balsavimą prieš opozicijos projektą pavadino didele klaida.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gerbiami kolegos, mes šiandien galėjome pradėti rimtą pamatą tolesniam kompromisui. Bet tas balsavimas, atmetimas kolegų socialdemokratų teikiamo siūlymo praktiškai užbraukė, matyt, perspektyvoje viltis, kad mes turėsime Konstitucijos pakeitimui reikalingus balsus. 

Tikėtis, kad priėmus gerbiamos Seimo pirmininkės pasiūlytą Konstitucijos pataisą mes sugebėsime rasti kompromisą, kas yra meras ir kokias funkcijas jis turi vykdyti, pasitikėjimo dabar jokio nebėra. Manau, padarėme didelę klaidą“, – sakė S. Skvernelis.

REKLAMA

Nebepalaikys valdančiųjų projektų

Dalies opozicijos emocijos neatslūgo ir praėjus savaitei po balsavimo. A. Sysas sako, kad balsavimas prieš jo frakcijos projektą nesuglumino, tačiau, jo žodžiais, taip nesielgiama.

„Aš suprantu, kad jie būtų pasakę iškart, ypač Seimo pirmininkė. Nes pas ją kabinete mes patys, socdemai, spaudėme, kad paleiskime šitą procesą, nevilkinkime ir netempkime. Gražiai viską sutarėme. <...> Deja, jie pasielgė visiškai kitaip. Jeigu mes būtume žinoję, kad jie nebalsuos už mūsų, tikrai nebūtume balsavę už juos“, – tv3.lt kalbėjo A. Sysas.

REKLAMA

Jis nesiima tvirtinti, kad dėl to socialdemokratai nebepalaikys rudenį į Seimo salę grįžtančio valdančiųjų projekto dėl tiesioginių merų rinkimų. Tačiau A. Sysas atviras, kad dabar nebeskubės palaikyti valdančiųjų projektų.

„Mes Bražuolės tilto nesprogdinsim. Bet paprasčiausiai, kai jau reikės balsų... Girdžiu, kad antradienį jie nori dekriminalizavimo įstatymo, tai šiuo atveju tikrai mes... Aš asmeniškai suprantu šitą problemą ir pasisakau, bet aš tikrai nebalsuosiu už jų pasiūlymą, nes jie pasielgė nedžentelmeniškai“, – patikino A. Sysas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paprasčiausiai taip nedaroma. Aš seniai politikoje. Tai pasakykite tiesiai šviesiai, kad nebalsuosite, ir mes nebalsuosime už jūsų. Tada matysis santykis, nes jie po to giriasi, kad 120 balsavo už jų projektą. Tai nebūtų 120, būtų 70 balsų“, – pridūrė Seimo narys.

Jo teigimu, nuo šiol jo vadovaujama socialdemokratų frakcija tarsis, kaip balsuos valdančiųjų atžvilgiu.

Valdantiesiems labai svarbūs socialdemokratų balsai

Ne paslaptis, kad valdantieji paruošė pluoštą ambicingų įstatymo projektų. Rudenį Seime bus sprendžiamas ne tik tiesioginių merų rinkimų klausimas, bet planuojama į darbotvarkę grąžinti Partnerystės įstatymą, alkoholio kontrolės pataisas, galbūt net Stambulo konvenciją. Valdantiesiems reikės kuo daugiau palaikymo balsų. Juoba, kad norint keisti Konstituciją, reikia surinkti ne mažiau kaip 94 Seimo narių balsus.

REKLAMA

Mykolo Romerio universiteto docentas Virgis Valentinavičius pritaria, kad valdantiesiems reikėtų skrupulingai skaičiuoti balsus, o socialdemokratų palaikymas, kurį jie, panašu, prarado, yra strategiškai labai svarbus.

„Aš manau, kad valdantieji turėtų labai aiškiai suvokti paprastą dalyką – jie gali nuveikti tik tai, kam turi balsų patys. Geriausiu atveju gali nuveikti tiek, kiek užsitikrina socialdemokratų palaikymą ir pavienių opozicijos narių palaikymą. Bet jokių strateginių planų priimti vieną ar kitą projektą negalima kurti, jeigu reikia valstiečių paramos. Jos tiesiog nebus niekada“, – tv3.lt sakė V. Valentinavičius.

REKLAMA

V. Valentinavičius atkreipia dėmesį, kad ne pirmą kartą opozicija nėra patenkinta valdančiąją dauguma, o valdančioji dauguma ne pirmą kartą pasižymi nedideliu jautrumu opozicijos atžvilgiu. 

„Opozicija visą laiką šaukė, kad valdantieji su ja nesiskaito, o valdantieji visą laiką skelbė, kad skaitysis su opozicija daugiau. Ir, ko gero, skaitosi daugiau negu prie senos valdančiosios daugumos. Bet, mano galva, galėtų skaitytis daugiau, grynai praktiniais sumetimais, kad užsitikrintų didesnį bendradarbiavimą“, – pastebėjo MRU docentas. Vis dėlto, kadangi, anot V. Valentinavičiaus, opozicijai faktiškai vadovauja Ramūnas Karbauskis, tikėtis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos paramos balsavimuose neverta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Valdantiesiems nesitikėti nieko gero iš opozicijos yra pakankamai racionali nuostata. Nes abidvi pusės turi labai rimtą pagrindą nepasitikėti viena kita. Kiek to bendradarbiavimo yra daugiau, tai tik dėl valdančiųjų geros valios. <...>

Kadangi opozicijai vadovauja R. Karbauskis, tai pasitikėjimo jokio negali būti. Tiesiog neįsivaizduoju dalyko, kurį valdantieji išpeštų iš opozicijos, vadovaujamos R. Karbauskio, jeigu R. Karbauskis to pats nenorėtų. O tikėtis kažkokios tai geranoriškos pagalbos iš R. Karbauskio yra paprasčiausiai neracionalu“, – pažymėjo V. Valentinavičius.

Iš viso valdančiosios frakcijos Seime vienija 74 Seimo narius, įskaitant Seimo pirmininkę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų