Nors siuntimą tam tikroms paslaugos pacientas gauna apsilankęs pas šeimos gydytoją, rinktis specialistą jis gali ir iš kitos įstaigos – nebūtinai tos poliklinikos, kur yra prisirašęs. Tokiu būdu jis gali paieškoti, kur eilė paslaugai gauti trumpesnė.
„Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti pacientai turi žinoti, kad kreipdamiesi dėl planinės pagalbos ir turėdami siuntimą gali patys laisvai pasirinkti sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) sudariusią gydymo įstaigą – tiek viešąją, tiek privačią. Naudojantis šia galimybe gydymo įstaigų pasirinkimas tampa platesnis – paslaugai galima užsiregistruoti ten, kur pas gydytoją galima patekti greičiausiai“, – portalui tv3.lt aiškino ligonių kasų specialistai.
Registruotis galima keliais būdais
Primenama, kad užsiregistruoti pas gydytoją galima išankstinės pacientų registracijos (IPR) sistema, gydymo įstaigų sistemomis, telefonu arba atvykus į įstaigą.
IPR sistemoje galima matyti realų gydytojų užimtumą įvairiose sistemą naudojančiose įstaigose ir užsiregistruoti ten, kur pas gydytoją galima patekti greičiau. IPR sistemoje neradus tinkamo laiko, pravartu mėginti registruotis kitą dieną.
„Jei nepavyksta rasti reikiamos gydymo įstaigos IPR sistemoje, galima tiesiogiai susisiekti su poliklinika ar medicinos centru, sudariusiu sutartį su ligonių kasa dėl reikiamų paslaugų. Sužinoti, kur gali būti teikiamos reikalingos paslaugos galima ligonių kasų interneto svetainės skiltyje „Sveikatos priežiūros įstaigos ir paslaugos visoje Lietuvoje“.
Čia pateikiama informacija apie visas gydymo įstaigas, turinčias sutartis su TLK. Pasirinkus ar įvedus norimą paslaugą ir miestą, parodomas išsamus sutartį dėl ieškomos paslaugos turinčių gydymo įstaigų toje vietovėje sąrašas, iš kurio galima rinktis priimtiniausias“, – nurodė ligonių kasos.
Kada nereikia siuntimo?
Ligonių kasų specialistų aiškinimu, jeigu pacientui reikia planinės sveikatos priežiūros paslaugos, pavyzdžiui, gydytojų specialistų konsultacijos, operacijos, brangiųjų tyrimų ir kt., pacientui turi būti pasiūlyta greičiausiai galima paslaugos suteikimo data.
Tuo metu siekiant užtikrinti, kad infekcinės ligos būtų diagnozuojamos ir gydomos laiku, sudarytos galimybės be siuntimo gauti gydytojo dermatovenerologo konsultaciją dėl visų dermatovenerologinių ligų ir infekcinių ligų gydytojo (ar vidaus ligų gydytojo, dirbančio universitetų, respublikos lygmens stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose) konsultaciją, kai paciento greitojo atrankinio arba laboratorinio tyrimo, atliekamo dėl žmogaus imunodeficito viruso, rezultatas yra teigiamas.
„Taip pat be siuntimo galima kreiptis, jei į tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties kreipiamasi pakartotinai arba jei pacientas serga lėtine liga, dėl kurios jam turi būti taikoma ilgalaikė stebėsena“, – aiškino ligonių kasų specialistai.
Turi priimti skubiai
VLK taip pat atkreipė dėmesį, kad tais atvejais, kai pacientui reikalinga skubi medicinos pagalba, paslaugos pacientams turi būti teikiamos kreipimosi į gydymo įstaigą dieną. Skubiąją medicinos pagalbą be siuntimo teikia skubiosios medicinos pagalbos skyriai ligoninėse ir skubiosios pagalbos kabinetai pirmines ambulatorines paslaugas teikiančiose įstaigose.
Skubiais atvejais gydytojai specialistai gali priimti pacientą ir be siuntimo, pavyzdžiui, gydytojas traumatologas dėl traumos, gydytojas oftalmologas dėl staiga pasireiškusių regėjimo sutrikimų, gydytojas pulmonologas dėl dusulio, atsiradusio dėl bronchų obstrukcijos ir kt.
„Žmonės taip pat turėtų žinoti, kad daugelis sveikatos problemų gali būti išspręstos šeimos gydytojo konsultacijos metu. Juk tik medicininį išsilavinimą turintis žmogus gali įvertinti, kada pacientui užtenka šeimos gydytojo paslaugų, o kada jau reikia gydytojo specialisto konsultacijos.
Šeimos gydytojas gali teikti paslaugas dėl daugybės dažniausiai pacientams diagnozuojamų ligų, gali skirti pagrindinius tyrimus ir reikiamą gydymą. Net kai pacientui iš tiesų reikalinga gydytojo specialisto konsultacija, šeimos gydytojas suteikia pirminę pagalbą ir rekomenduoja pacientui, ką daryti ir kaip gydytis, kol jis sulauks atitinkamo gydytojo specialisto konsultacijos“, – dėstė specialistai.