Viena iš projekto iniciatorių gydytoja, ortopedė traumatologė Akvilė Vilkytė dėl galimo kontakto su COVID-19 buvo priversta pasitraukti į karantiną. Gydytoja savo „Facebook“ paskyroje pasidalino, kad nebegali atlikti suplanuotų operacijų, procedūrų ir visų kitų darbų, kuriems trukdo izoliacija, ir paragino visus kreiptis dėl konsultacijos internetu.
Tuomet ją užplūdo gyventojų klausimai. Tai paskatino sukurti didesnę platformą www.medo.lt, kurioje savo žiniomis dalinasi daugiau nei šimtas įvairių sričių specialistų.
Medikai šioje svetainėje pataria ir rekomenduoja, kaip elgtis sprendžiant su sveikata susijusias problemas. Jie neišrašo receptinių vaistų, siuntimų pas specialistus, negali išduoti nedarbingumo pažymėjimų, tačiau dalinasi savo žiniomis ir sukaupta patirtimi.
Apie projektą daugiau papasakojo viena iš projekto iniciatorių, gydytoja A. Vilkytė.
Su kokiais simptomais gyventojai dažniausiai kreipiasi?
„MEDo“ vienija kelioliką skirtingų specializacijų gydytojų, todėl klausimų, dėl kurių kreipiasi pacientai, spektras – labai platus. Pradedant įskilusiu dantimi, durelėmis privertu pirštu, baigiant itin retais neurologiniais sindromais ar paūmėjusiomis širdies ir kraujagyslių problemomis.
Gauname daug užklausų dėl sezoninio viršutinių kvėpavimo takų viruso sukeltų simptomų – slogos, gerklės skausmo, taip pat, dažnai klausimus užduoda susijaudinusios mamos dėl vaikų bėrimų.
Pacientams patariame ir padedame spręsti ne tik tiesiogiai su jų esama būkle susijusias bėdas, bet ir su įvairia medicinine dokumentacija ar logistika susijusius klausimus – kaip prasitęsti sveikatos knygelę, ar kur būtų galima atlikti vieną ar kitą tyrimą karantino metu.
Ar buvo išskirtinių atvejų, kur jūs jau padėjote?
Buvo pacientų, kurie klausė dėl gimdymo. Taip pat šeimos tariasi apie problemas, su kuriomis susiduria gimus naujagimiams.
Buvo atvejų, kai turėjome pacientų su ypač sunkiomis būklėmis, jiems ir jų artimiesiems tiesiog diktavome veiksmus, kol atvyko greitoji pagalba, ar jie patys pasiekė gydymo įstaigą.
Tokie atvejai, tiek kasdieniame darbe, tiek savanorystės platformoje, visada įsimena.
Ar dažnai teiraujasi dėl COVID-19, ar jaudinasi, kad galėjo užsikrėsti?
Apie 40 procentų visų užklausų sudaro klausimai susiję su galimu užsikrėtimu COVID–19 virusu. Jaučiame, kad visuomenėje didžiulė panika. Tiesa, ji šiek tiek sumažėjo, bet norinčiųjų pasitarti su gydytoju, ar tai negalėtų būti koronavirusas – tikrai netrūksta.
Lietuvoje turime karštąją liniją 1808, todėl mes atsakome į visus klausimus susijusius su virusu, tačiau primename, kad yra galimybė išklausyti ir dar vieną nuomonę paskambinus šiuo telefono numeriu.
Kiek šiuo metu specialistų prisijungė prie platformos ir teikia konsultacijas?
Šiuo metu, kai kalbamės, aktyviai savanoriauja 130 narių, gydytojų, odontologų bei sveikatos priežiūros specialistų, kurie nuolat ir nepertraukiamai atsako į žmonėms iškylančius klausimus, susijusius su sveikata.
Norėtume pažymėti, kad projekte teikiama ne tik gydytojų ir odontologų, bet ir kineziterapeutų, psichologų, laktacijos specialistų pagalba. Taip pat džiaugiamės, kad gretas vis papildo ir užsienio šalyse dirbantys Lietuvos medikai, todėl gydytojų patarimai teikiami anglų, rusų, norvegų, švedų ir kitomis kalbomis.
Savanorystės platformą praplėtė ir papildė 150 jaunųjų psichiatrų asociacijos narių, kurie pasiryžę teikti pagalbą medikams ir jų artimiesiems, o tai išties labai svarbu.
Ar konsultacijos vyksta nuolatos 24/7?
Medikai yra įpratę padėti nuolat ir visada atsakyti į įvarius su sveikata susijusius klausimus. Kadangi platformoje savanoriaujantys gydytojai vieni yra karantine, kiti motinystės atostogose, treti dirba tiesiogiai iš darbovietės, tai į platformą jungiasi laisvu nuo darbo ligoninėje laiku. Todėl mūsų „darbo valandos“ labai ilgos.
Paros valandos, kuomet prisijungusių specialistų nebūna, arba būna vos keli – tai nuo 3 valandos nakties iki 6 valandos ryto.
Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms: