Jis pasidalijo naudingais patarimais, kurie padės pasirūpinti savo sveikata gerokai sutaupant.
Svarbiausia – veiklioji medžiaga, o ne preparato populiarumas
Pasak F. Bertulio, prieš perkant vaistus ar maisto papildus, visada verta pasikonsultuoti su gydytoju bei farmacijos specialistu. Vaistininkas, suteikdamas farmacinę paslaugą, padės išsirinkti reikalingą preparatą už lūkesčius atitinkančią kainą.
„Skirtingų gamintojų vaistų ar maisto papildų kainos gali skirtis, nors sudėtis gali būti identiška. Net ir skiriant receptinius vaistus, gydytojai išrašo konkrečią veikliąją medžiagą ir jos dozuotę bei vartojimą, tad atėjus į vaistinę dažniausiai galima rinktis iš skirtingų gamintojų pasiūlymų. Su vaistininku visada galima aptarti ir pigesnes preparatų alternatyvas.
Tiesa, kartais pacientas jau būna įpratęs vartoti tam tikro gamintojo vaistą ir paprasčiausiai nenori vartoti alternatyvos, arba, kalbant apie maisto papildus, būna išsirinkęs tinkamo skonio ir formos variantą, kuris jam labai patiko. Tačiau svarbu žinoti, kad renkantis preparatus su tokiomis pačiomis veikliosiomis medžiagomis – pasirinkimų yra daug“, – pranešime spaudai teigia vaistininkas.
Būtinas sąmoningas vaistų ir maisto papildų vartojimas
F. Bertulis atkreipia dėmesį, jog dažnai kelis ar daugiau skirtingų vaistų ar maisto papildų vartojantiems asmenims kyla rizika pamiršti apie jų vartojimo bei veikliųjų medžiagų paros normų taisykles. Pavyzdžiui, sergant peršalimu, kai kurie pacientai galvoja, kad įsigijus keletą skirtingų prekių, tarkime, karštą gėrimą, vaistą nuo skausmo, nosies purškalą ir dar kvėpavimo takus atpalaiduojantį preparatą, jie greičiau pasveiks. Vaistininkas ragina nepersistengti ir nežaisti su savo sveikata.
„Perkant sudėtinius preparatus su vaistininku pasitarti yra būtina. Jei paciento įsigyjamame karštame gėrime yra paracetamolio, kitų vaistų su šia veikliąja medžiaga nebereikėtų vartoti. Tokiu atveju ne tik išvengiame šalutinių reiškinių ir vaistų perdozavimo rizikos, bet ir sumažiname išleidžiamą sumą. Panašiai ir su maisto papildais – jei atskirai perkame skirtingus vitaminus, galbūt vaistininkas gali padėti surasti būtent šių medžiagų turintį vitaminų kompleksą? Teisingas ir savalaikis vaistinių bei kitų preparatų vartojimas gali paspartinti sveikimą ir padėti sutaupyti“, – priduria vaistininkas.
Tvarka namų vaistinėlėje
Norintiems sutaupyti perkant vaistus, taip pat verta išmanyti ir reguliariai peržiūrėti savo namų vaistinėlės turinį.
„Kartais dėl neatidumo pacientai įsigyja vaistus, kuriuos jau turi namuose, ir taip patiria bereikalingų išlaidų. Be to, visad verta pasikonsultuoti su specialistu arba vaistininku apie turimus medikamentus – galbūt pakanka anksčiau įsigytų ir naujų pirkti net nereikia“, – sako F. Bertulis.
Vaistininkas priduria, jog dažna gyventojų klaida – nepatikrinimas, ar vaistai vis dar galioja ir yra saugūs vartoti. Vaistų galiojimo laiką rekomenduojama tikrinti bent kas pusę metų. Jei namų vaistinėlėje laikomi vaistai pasenę, juos reikėtų atnešti į vaistinę utilizavimui.
F. Bertulis taip pat pabrėžia, kad kiekvienas pacientas turėtų atsižvelgti į savo šeimos ir asmeninę ligos istoriją, turimas lėtines ligas ir organizmo polinkį į tam tikras būkles. Namų vaistinėlėje visada turėtų būti preparatų, galinčių palengvinti lėtinių ligų paūmėjimus.
„Renkant namų vaistinėlę, reikia įvertinti neseniai persirgtas ligas ir stebėti jų pasikartojimo tendencijas. Nereikia jos perpildyti nereikalingais vaistais, tačiau svarbu pasirūpinti tais, kurie gali būti jums naudingi. Jei dažnai peršąlate ar jau kelis kartus susidūrėte su alergine reakcija, būtina tai įvertinti ir turėti tinkamų vaistų po ranka,“ – pataria F. Bertulis.
Neužsiimkite savigyda, neeksperimentuokite
Vaistininkas F. Bertulis priduria, kad ieškant vaistų ar maisto papildų, nevertėtų pasitikėti kaimynų, draugų ar šeimos narių patarimais. Kartais gyventojai vaistinėse ieško preparatų, kuriuos jiems rekomendavo pažįstami, ir kurie padėjo įveikti tam tikrus negalavimus. Neretai jie būna net pasirengę išleisti nemažą sumą pinigų už šiuos vaistus.
„Kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas, todėl aplinkiniams tikę vaistai ar maisto papildai nebūtinai atitiks jūsų poreikius, todėl patariu nešvaistyti pinigų ir rinktis tik individualiai jums pritaikytus ir paskirtus preparatus bei visada konsultuotis su vaistininku. Negana to, netinkamai pasirinkti vaistai gali sukelti ligos atkrytį ar komplikacijas, ir tuomet gydymui teks išleisti dar daugiau pinigų“, – tvirtina vaistininkas F. Bertulis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!