Apie tai TV3 studijoje kalbėjo žurnalistė Jolanta Svirnelytė ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.
Girdime, kad prie Lietuvos artėja baisusis paukščių gripas. Jau vos 200 kilometrų nuo Lietuvos. Kokia ta situacija?
Paskutinis paukščių gripo atvejis Lenkijoje, kalakutų fermoje nustatytas šiek tiek mažiau nei 200 kilometrų atstumu. Mūsų tarnybą nuramina tie šuoliai. Liga, prasidėjusi paskutinę praėjusių metų dieną rytinėje Lenkijos dalyje labai greitai išplito ir apėmė beveik visą Lenkiją. Protrūkiai nustatyti ir viduryje Lenkijos, ir prie Vokietijos sienos, o dabar – vėl šuolis link Baltijos jūros. Didžiausia tikimybė, kad šitoje grandyje betarpiškai didelį vaidmenį vaidina praskrendantys laukiniai paukščiai.
Iš pat pradžių buvo kalakutai, paskui vištos. Kiek plačiai gali ta liga paplisti?
Tai paplitimas tikrai yra nemažas. Pirmieji protrūkiai buvo nustatyti Lenkijoje. Dabar jau turime Čekiją, prisijungusią prie užkrėstų šalių sąrašo. Taip pat Slovakija, Vengrija, Rumunija ir mūsų kaimynė Ukraina.
Teritorija plinta į visas puses, tai kokia tikimybė, kad ta liga gali pas mus užklysti?
Rizika visada išlieka labai didelė. Šį virusą perneša laukiniai vandens paukščiai, tai stebimi pirmieji migracijos pasireiškimai. Žinoma, mes irgi su nerimu stebime, kada suintensyvės migracija ir tikimybė išlieka labai didelė, kad virusas pateks ir į mūsų šalį.
Kas yra tas virusas? Kas yra tas paukščių gripas ir kaip jis veikia?
Paukščių gripo yra išskiriami du tipai: didelio patogeniškumo ir žemo. Šiuo metu Europoje plinta didelio patogeniškumo paukščių gripas, kuris moksliškai vadinamas H5N8. Jis sukelia didžiausias problemas patiems paukščiams. Šis tipas žmogui nėra pavojingas ir to tikrai nereikėtų baimintis. Nuo gripas, patekusio į paukščių laikymo vietą, gaišta maždaug 90 procentų visų paukščių. Dėl to didžiausią nerimą tai kelia paukščių augintojams. Visai nesvarbu, kokio dydžio yra ūkis. Visiems ūkiams rizika yra vienoda.
Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže.