Jei tikėtume gairėmis, žeminamas ir transvestitas, gydytojo vadinamas transvestitu. Dalis politikų sako, kad toks tolerancijos sąvokos iškreipimas, bandant ja prisidengti – ideologinės cenzūros simptomas, kurio jokiam moksle, o ypač medicinoje, būti neturėtų.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Ką tik Vilniaus gatvėmis nubangavo LGBT bendruomenės Pride'as. Tačiau vaivorykštė ir spalvos, tapusios LGBT palaikymo simboliu jau skverbiasi ir į mediciną.
Santaros klinikų gydytojų sąjunga kolegoms medikams išsiuntė štai tokią atmintinę, kurios viršelį puošia spalvų įvairovė, o turiny išaiškinta kaip reikia bendrauti su pacientais.
Aiškinama, kad terminai žmona ir vyras – žeminančios kalbos bei mikroagresijos pavyzdys. Esą reikėtų naudoti terminus partneris ir partnerė – kitu atveju menkinami kitokie santykiai nei vyro ir žmonos.
Tokia pat situaciją, kreipiantis į transvestitą kurio esą vadinti tranvestitu, negali. Reikia vadinti „drag king“, „drag queen“.
Ir panašių pavyzdžių atmintinėje – daugybė.
Veryga buvo šokiruotas
Šitokiom gydytojų rekomendacijomis šokiruotas buvęs sveikatos apsaugos ministras, prieš pradedant politinę karjerą, dirbęs psichiatru.
„Negalima aiškintis kokios jūs lyties gimėt, bet reikėtų sakyti – kai jūs gimėt, kokia lytis jums buvo priskirta. Jis ne gimė toks, o jam kažkas pripaišė“, – kalbėjo europarlamentaras Aurelijus Veryga.
Jis sako, kad taip sąmoningai į mokslą, šiuo atveju, mediciną, brukama ideologija:
„Čia yra komjaunuoliškas... leftizmas iš tikrųjų. Dabar tai yra mikroagresija, sekančios gairės kai bus, dabar tai galės būti pavadinta neapykantos kalba.“
Medikų sąjūdis laiko moderniu prisitaikymu prie sąlygų
Tačiau šalies medikų sąjūdis naujovėje problemos nemato. Vadina ją pozityviu bei moderniu prisitaikymu prie besikeičiančių realijų.
„Galvoju, kad gydytojai gebės atskirti ir į kiekvieną kreipsis pagal situaciją. Tai nėra liniuotė visus vienodai vertinanti, tai skatina toleranciją ir lankstumą“, – sakė Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Aurisitida Gerliakienė.
Medikų sąjūdžiui neatrodo savaime ideologiškai tendencinga tai, kad šios atmintinės gairės yra parašytos pagal „lyčių neutralumo“ standartus, ir neigia biologinius, mokslinius terminus.
Tiesa, parengti medikams šias gaires padėjo įvairovės ir įtraukties eksperte prisistatanti Vilma Gabrieliūtė, kuri be savarankiškos veiklos dirba lesbietės Birutės Sabatauskaitės vadovaujamoje Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje.
"Sąmoningumą didinantis, atkreipiantis dėmesį, kaip savo kalbą vartojame, ar per mūsų kalbą ir elgesį neišsitransliuoja tam tikros nuostatos.
Kodėl vadinti transvestitą transvetitu žeminanti kalba? Nes tai kuria poveikį, ištransliuoja kas mums priimtina, kas ne“, – sakė V. Gabrieliūtė.
„Mokslas užleidžia vietą ideologijai. Visos tos NVO, kurios kovoja už žmogaus teises, neva tai, o iš tikrųjų tiesiog kiša naują žodyną ir užčiaupinėja žmones. Ir čia antra grėsmė – ideologinė cenzūra“, – savo nuomonę dėstė Vilniaus tarybos narys Vytautas Sinica.
„Už tai, ką aš dabar laisvai kalbu, užsieniečiai mėto iš universitetų dėstytojus“, – teigė A. Veryga.
O tradicinių pažiūrų medikai, kurie šių gairių nepalaiko, jau bijo viešai pasisakyti šia tema. TV3 žinios bandė skambinti mažiausiai 6-ems šios naujovės nepalaikantiems medikams, ir jie kalbėti atsisakė dėl to, kad gali ateityje būti persekiojami dėl priešingos nuomonės.
Vilniuje – LGBT bendruomenės eitynės „UŽ LYGYBĘ“. (nuotr. Broniaus Jablonsko)Gyventojai: gal čia jau perlenkimas
Ką apie tokias rekomendacijas gydytojams mano žmonės?
„Manau kad čia yra perlenkimai – žmona yra žmona ir aš ja myliu ir viskas. Partneriais... kad neįžeisti kažkieno jausmų? Kvaila.“
„Žmonės gali kurti gyvenimą kartu nebūtinai susituokę ir todėl partneris yra tinkamesnis apibūdinimas, negu koks nors sugyventinis.“
„Viskas normaliai, nors aš savo vyrą kaip įpratus taip ir toliau vadinsiu vyru.“
„Aš išvis partnerystę suprantu, kai žmonės du sueina be santuokos arba versle partneriai, o šeimoje aš suprantu, kad turi būti vyras ir žmona.“
„Gal jau čia perlenkimas, sakau, kuo toliau vis kažkas šūdinesnio tokio įvyksta. Kažkokios naujovės vis nori, mums tai gerai viskas pagal seną tradiciją.“
„Nu tai aišku, kad nesąmonė. – O kodėl manote, kad nesąmonė? – Nu, taigi nuo seno jau žmona yra žmona, kam čia įvedinėti naujų tų terminų.“
Sinica: „žmogus negali apsimesti ir pats nuspręsti, kas jis fiziškai“
Vienas iš prie gairių rengimo prisidėjusių gydytojų sako, kad atmintinė skirta gydytojų atjautai ir pagarbai žiebti.
„Kodėl nepagarbu homoseksualą vadinti homoseksualu? Pagarbu, reikia nurodyti kontekstą, kada ir kaip tą sakome“, – sakė Santaros klinikų gydytojų sąjungos valdybos narys Šarūnas Judickas.
„Jei aš laikyčiau save moterimi, mediko pareiga pasakyti, kad aš vyras. Tikėkimės, kad tokia diena niekada neateis“, – sakė V. Sinica.
Pasak jo, toks gydytojams rekomenduojamas pataikavimas subjektyviems paciento pojūčiams ydingas dėl pametamo fizinės tikrovės nepripažinimo.
„Yra dabar daugybė ribinių situacijų Vakarų Europoj, kur bando ribas įvairūs sutrikusio tapatumo asmenys. Mėgina prisistatyti kitokio amžiaus, pavyzdžiui, nebūnant pensinio amžiaus pretenduoti į pensiją. Arba būdami suaugę pretenduoti į tai, kad jie moksleiviai ir gali eit į darželį, leisti laiką su vaikais.
Kol kas šie atvejai traktuojami kaip nusišnekėjimas, ką mes visi suprantame. Bet mes turime suprasti, kad čia nesiskiria nuo kitų nesąmonių. Žmogus negali apsimesti ir pats nuspręsti, kas jis fiziškai. Fizinė tikrovė yra tikrovė. Tai visus šituos dalykus reikia traktuoti vienodai rimtai, vertinti tik tai kas tikra fiziškai, o ne kas žmogaus galvoje“, – kalbėjo V. Sinica.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.