VUL Santaros klinikų gydytojų sąjunga trečiadienį socialiniame tinkle paviešino, kad kartu su žmogaus teisių ir įtraukties ekspertėmis sudėliojo trumpą ir aiškią atmintinę, kuri turėtų „tiek supaprastinti darbą medicinos specialistams, tiek gydymo įstaigose pašviesinti darbo atmosferą“.
„Mokomės naują kalbą. Pastebėjome, jog ne visiems gydytojams pakanka žinių ir įgūdžių tinkamai pasitikti pacientą. Neaiškumų ypač kyla bendraujant su LGBTI+ pacientais. Tad nusprendėme gydytojams darbe atnešti aiškumo.
Atmintinę sudaro 3 dalys: terminai ir jų paaiškinimai, patarimai kaip tinkamai elgtis tam tikrose situacijose bei savirefleksijos testas „Ar esu dėmesinga(s) ir pagarbi(-us) gydytoja(s)?“ – skelbė klinikų gydytojų sąjunga.
Nurodoma, kad atmintinę gali pasiskaityti kiekvienas, skaitmeniniu formatu adresu sveiki.santarosgydytojai.lt. Taip pat kviečiama pasidalinti atmintinės nuoroda su kolegomis – ypač tais, kuriems, manoma, praverstų nauji pagarbaus bendravimo įgūdžiai.
Jaunieji gydytojai: visi turi vienodą teisę į sveikatos priežiūrą
Pozityviai į tai sureagavo ir Jaunųjų gydytojų sąjunga viešai išreikšdama palaikymą tokiai iniciatyvai.
„Jaunųjų gydytojų organizacija tvirtai remia visų žmonių, nepriklausomai nuo jų seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės ar kitų individualių savybių, teisę į vienodą sveikatos priežiūrą. Mes stengiamės užtikrinti, kad mūsų bendruomenėje visi jaustųsi priimti ir palaikomi.
Kreipiamės į visus medicinos srities specialistus ir darbuotojus, ragindami būti tolerantiškiems, atidžiai išklausyti kiekvieną pacientą ir suteikti jiems pagalbą, gerbiant jų pasirinkimą.
„Mokomės naują kalbą. Pastebėjome, jog ne visiems gydytojams pakanka žinių ir įgūdžių tinkamai pasitikti pacientą.“
Jūsų požiūris ir veiksmai daro įtaką ne tik pacientų sveikatai, bet ir jų emocinei gerovei. Palaikykime vieni kitus ir parodykime, kad sveikatos priežiūros sektorius gali būti vieta, kur visi jaučiasi saugūs ir priimti!“ – dalinosi asociacija socialiniame tinkle.
Veryga: „Labai gaila ir gėda“
Šviežiai išrinktas europarlamentaras A. Veryga apie tai gi išdėstė visai kitokią nuomonę.
„Noriu pasisakyti tema, kuria turėtų kalbėti ne vienas akademinio pasaulio žmogus – vakar ne vienas man parašė žinutę. Skaičiuojant trečią Nepriklausomybės dešimtmetį akademinio pasaulio žmonės jau bijo apie tai kalbėti, nes yra valstybių, kuriose už tokią kalbą, kurią ruošiuosi pasakyti, yra metama iš universiteto.
Aurelijus Veryga (Irmantas Gelūnas/ BNS nuotr.)Kalbu apie kultūrinį pamišimą, kuris dabar jau persikėlė į medikų bendruomenę, dėl ko man, kaip medikui, yra labai gaila ir gėda. Prasidėjo viskas nuo Vilniaus universiteto lyčiai jautrios kalbos gairių, kur atsirado siūlymai norint ko nors, neduok Dieve, neįžeisti, naudoti lyčiai neutralią kalbą ir žmones vadinti „žmogomis“. „Žmoga“ turėtų būti toks terminas, kuris turėtų nieko neįžeisti, nežinau, kolegos, kiek jūsų neįsižeistų, jei jus kreiptųsi „žmoga“. Aš įsižeisčiau, manau, kad ne vienas kitas jūsų irgi. Bet, manau, kad ne per terminus pagarbą vieni kitiems pademonstruojame.
Bet paskutinis lašas, kuris paskatino mane ateiti šiandien čia į tribūną, yra Santaros klinikų medikų ir Jaunųjų gydytojų asociacijos išplatintos rekomendacijos, kaip reikia bendrauti su pacientais“, – emocingai kalbėjo Seimo narys.
Teigė, kad peržengtos bet kokios sveiko proto ribos
Toliau parlamentaras ėmėsi cituoti pavyzdžius, kas, kaip dėstė jis, atmintinėje laikoma žeminančia kalba ir mikroagresija.
„Įsiklausykite, kolegos. Klausti, ar jūs esate biologinė moteris, ar jūs gimėte vyru yra mikroagresija ir žeminanti kalba. Kaip reikėtų klausti? Ar jums gimus buvo priskirta vyriška ar moteriška lytis, nes, matote, jūs neva gimstame ne vyrais ir ne moterimis, jums kažkas tą lytį priskiria.
„Kalbu apie kultūrinį pamišimą, kuris dabar jau persikėlė į medikų bendruomenę, dėl ko man, kaip medikui, yra labai gaila ir gėda“, – sakė A. Veryga.
Kitas pavyzdys – žeminančia kalba ir mikroagresija laikytina tokie pasakymai kaip vyras ir žmona. Kodėl? Todėl, kad neva tokia kalba sukuria įspūdį, kad taip yra proteguojamos heteroseksualios poros, kažkokiu būdu pozityviai diskriminuojamos įprastinės šeimos, ir reikėtų sakyti partneris, partnerė, šeimos nariai. Tai jei bažnyčioje sudarėte bažnytinę santuoką ir ten kaip vyras ir žmona pasižadėjote vienas kitam visam gyvenimui, medikams dabar neberekomenduojama į jus kreiptis kaip į vyrą ir žmoną.
Toliau mūsų medikai yra treniruojami dar geriau. Šiaip įvairūs seksualinio pobūdžio pasirinkimai ir, sakykime, įvairios kitos problemos, turi savo terminus. Pavyzdžiui, transvestizmas medikų daug metų naudojamas, dabar gi medikai tokių terminų neturėtų naudoti, nes tai esą yra žeminančios kalbos ir mikroagresijos pavyzdys.
Medikai turėtų į tuos žmones kreiptis kaip drag karalienę ar drag karalių. Žodžiu, turėtų pasiaiškinti, kokio lygio dragai yra. Atsiprašau, kad man sudėtinga apie tai kalbėti neemocingai, bet, mano supratimu, tai yra peržengtos bet kokios sveiko proto ribos, kurios jau dabar verčiamos į oficialias rekomendacijas, spausdinamos, platinamos ir kitaip kaip kultūriniu pamišimu visų šių dalykų vadinti negaliu. Tai, kolegos medikai, aš iš šios tribūnos, kol galiu, noriu paraginti, ir paprašyti jūsų: „Atsikvošėkit, mieli akademinio pasaulio žmonės, pradėkite apie tai kalbėti, nes netruks ateiti laikas, kada jūs viso šito ir Lietuvoje nebegalėsite“, – savo pasisakymą, palydėtą dalies parlamentarų plojimų, baigė jis.
Neduok dieve mane medicinos įstaigoje pavadinsite žmoga.