Seimui antradienį teikiami atnaujinti trys svarbiausi 2021 metų biudžetai – valstybės, „Sodros“ bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).
Premjerė teigė, kad kiekvienas biudžetas yra didesnių diskusijų klausimas.
„Šitas biudžeto patikslinimas turi labi konkretų tikslą – jis planuoja tas išlaidas, kurios yra papildomai reikalingos dėl užsitęsusios pandeminės situacijos“, – Seime susirinkusiems žurnalistams sakė I. Šimonytė.
Pasak jos, gruodžio mėnesį jau buvo deklaruota, kad poreikiai susiję su pandemija nėra lengvai prognozuojami, tad prireikus, biudžetas gali būti koreguojamas.
„Nepriimti ir nepatvirtinti šitų poreikių, aš nežinau, koks galėtų būti objektyvus pagrindas. O, ar nebus papildomų pageidavimų į biudžeto projektą, tai kada nebuvo?“ – teigė Vyriausybės vadovė.
Atsakė į Skvernelio kritiką
Opozicijos lyderis Saulius Skvernelis Vyriausybės siūlomą valstybės skolos augimą pavadino nepadoriu.
I.Šimonytė teigė, kad kai S. Skvernelio vadovaujamas ministrų kabinetas teikė biudžetą, buvo tikimąsi, kad realus BVP augs 3,3 proc., o nominalus BVP augs 5,2 proc.
Pasak jos, dabar šios projekcijos yra peržiūrėtos, ir nors ekonominės raidos faktas bus geresnis nei prognozuota kovą, bet jis nebus toks geras, kokį numatė S. Skvernelio kabinetas.
Kaip sakė I. Šimonytė, praėjusi Vyriausybė buvo numačiusi, kad skola augs 4,5 mlrd. eurų, dabar teikiamame biudžeto projekte skolos augimas numatytas 3,8 mlrd. eurų.
„Tai jeigu ponas Skvernelis tai vadina nepadoriu, tai aš nežinau, kaip jis būtų pavadinęs savo originalų biudžetą“, – į S. Skvernelio kritiką atsakė I. Šimonytė.
„Akivaizdu, kad skola auga gana ženkliai ir dėl to yra nesmagu, bet, kita vertus, yra labai aiškios ir objektyvios priežastys, dėl kurios skolos augimas yra pakankamai ženklus šiais metais“, – pridūrė ji.
Pasak jos, pagrindinė priežastis – papildomos išlaidos, susijusios su pandemija.
„Dar yra krūva pereinamojo deficito, kuris pereina iš ankstesnių, deja, priimtų sprendimų dėl išlaidų, kurios nebuvo padengtos pajamomis“, – tvirtino premjerė.
Anot I. Šimonytės, Vyriausybė tikisi skolos stabilizavimosi ateinančiais metais.
Seimui pristatomi patikslinti valstybės, „Sodros“ ir PSDF biudžetai
Šių metų valstybės biudžeto pajamas siūloma didinti 572,254 mln. eurų (5,1 proc.), o išlaidas – 731,69 mln. eurų (4,6 proc.).
Su pandemija kovojančių medikų atlyginimų priedams PSDF biudžete šiemet papildomai norima skirti beveik 75 mln. eurų.
2021 metų „Sodros“ biudžeto pajamas numatyta didinti 60,214 mln. eurų (1,2 proc.), o išlaidas – 61,854 mln. eurų (1,2 proc.).
Iš valstybės biudžeto „Sodros“ biudžetui planuojama papildomai skirti 60 mln. eurų ligos išmokoms, padidėjusioms dėl pandemijos, kompensuoti.
Vyriausybė biudžeto deficitui finansuoti ir kitoms reikmėms šiemet iš viso ketina pasiskolinti 5,7 mlrd. eurų – apie 0,4 mlrd. eurų daugiau nei buvo planuojama priimant 2021 metų biudžetą (5,3 mlrd. eurų).
-Šių metų valdžios sektoriaus deficitas turėtų siekti 8,4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), arba 1,4 punkto daugiau nei pernai gruodį patvirtintame biudžete.
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad biudžeto deficito padidėjimas nėra šiuo metu pavojingas, jis reikalingas, nes gyvenama ekstraordinariomis sąlygomis ir reikia stengtis, kad ekonomika toliau plėtotųsi sėkmingai.
Valstybės skola, praėjusių metų pabaigoje sudariusi 47,3 proc. BVP, šiemet turėtų išaugti iki 52,3 proc., o 2023 ir 2024 metais stabilizuotis ties 58,1 proc. BVP.