Vilniaus miesto savivaldybė paaiškino, kad sodinimo darbai suplanuoti daugelyje kitų sostinės gatvių, ne tik Naujininkuose. Savivaldybės atstovas tvirtino, kad augalai sodinami pagal visas taisykles, kad temperatūra iki – 10 º C jiems nepakenks, o dirva buvo specialiai paruošta.
Baiminasi, kad vilniečių pinigai paleidžiami vėjais
Šiuo atvaizdu feisbuko paskyroje pasidalino Seimo narys, socialdemokratas Linas Jonauskas. „Štai tokie vaizdai keliauja iš Naujininkų bendruomenės. Šiandien – krūmai ir medžiai, ryt, dar labiau pašalus, galime ir bulves su braškėmis sodinti“, – rašė jis.
Sostinėje vykdomą apsodinimo medžiais akciją jis vadino „žaliuoju smegenų plovimu“ (angl. – greenwashing). Seimo nario teigimu, ši Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus akcija „Žalioji banga“ – veikiau noras pasirodyti nei nuoširdus rūpestis gamta ir sostinės augmenija.
Socialiniuose tinkluose pasklidusi žinia, kad antradienį, lapkričio 30 d., Vilniuje buvo sodinami medžiai ir krūmai, L. Jonauską itin nustebino dėl kelių priežasčių.
Pirma, tvirtino jis, medelių ateitis gali būti liūdna – vargu, ar jie prigis. Tokiu atveju ir darbuotojų triūsas taptų bereikšmis, ir vilniečių pinigai būtų iššvaistyti, tv3.lt sakė politikas.
„Pilna sniego aplinkui – tai kelia nerimą, kad ne tik tie medžiai neprigis, bet ir darbuotojai yra be reikalo vaikomi ir tokiu oru turi raustis po žemę bereikalingai. Kitas dalykas – vilniečių pinigai yra švaistomi. Jeigu tie medžiai prigis, čia bus labai labai didžiulis stebuklas. Be abejonės, labai didelė tikimybė, kad tie medžiai neprigis“, – nuogąstavo parlamentaras.
„Ir mane tėvai mokė, ir vadovėliuose rašoma, kad [medžiai sodinami – tv3.lt] rudenį. Aš tikrai nesuprantu to rudens, kaip paskutinę rudens dieną, prie minuso ir apsnigtoje dirvoje“, – pridūrė L. Jonauskas.
Jam kėlė susirūpinimą tai, kad sodinimo akcija galimai vykdoma ir kitose sostinės vietose. Jis tikino po „Facebook“ įrašu sulaukęs komentarų, kad medžių sodinimo darbai vyksta Pašilaičiuose.
„Ta informacija atplaukia ne vien iš Naujininkų. Vadinamasis žaliasis smegenų plovimas tęsiasi toliau. Pažadas apsodinti visą Vilniaus miestą tęsiasi, bet žiemą sodinti medžius nėra tinkamas metas“, – teigė jis.
Kritikuoja merą, kad ne nuo to galo pradeda rūpintis medžiais
Paklaustas, ką galėtų reikšti toks savivaldybės žingsnis – medžių sodinimas šaltuoju metų sezonu – L. Jonauskas neabejojo, kad po šiuo gestu yra paslėptų poteksčių.
„Galiu tik spėlioti, kodėl naudinga miesto merui sodinti medžius žiemos metu, paskutinę rudens dieną. Apskritai „Žalioji banga“ sutampa su rudenine energetine krize, kada vilniečiams išskirtinai daugiausiai brangs šildymas, prognozuojama iki 60 proc.
Kaip suprantu, didžioji dalis atsakomybės už tą kainų šuolį kaip tik ir tenka Vilniaus miesto savivaldybei, jos vadovams, kurie niekaip nesugebėjo padaryti, kad kogeneracinė jėgainė veiktų taip, kad šiandien žmonėms kainos už šildymą nekiltų. Matyt, vienas iš momentų yra tas, kad [naudinga – tv3.lt] nukreipti visą dėmesį nuo šildymo kainų padidėjusių ir duoti peno kalboms apie kitus dalykus, kaip apie beprasmiškai sodinamus medžius“, – kalbėjo L. Jonauskas.
Jis priminė, kad spalį R. Šimašius taip pat vykdė medžių sodinimo akciją judrioje Vilniaus gatvėje – Konstitucijos prospekte. Šis mero sprendimas sulaukė specialistų kritikos, kad medžiams augti viduryje intensyvaus eismo būtų itin sudėtinga.
L. Jonausko nuomone, Vilniaus gatvėse gausu nukirstų ir neatsodintų medžių, tad norint gaivinti miesto augmeniją pirmiausia reikėtų tų augalų vietose sodinti naujus.
„Miesto meras jeigu iš tikrųjų neapsimetinėtų ir jam rūpėtų vilniečių sveikata, oras, žaluma, pirmiausia ten atsodintų medžius, o nesiveržtų į tas erdves, kur, kaip sako specialistai, tie medžiai neaugs. <...> Jeigu sakome, kad Vilnius žalias, tai nuo pat pradžių rūpinkimės. Nebūtinai ten, kur Vilniaus miesto meras gyvena ar dirba ir pro langą nori grožėtis, žiūrėdamas į Konstitucijos pr., žaliuojančiais medžiais, bet ir visose kitose vietose, miesto gatvėse, kur ir paprasti vilniečiai gyvena“, – sakė L. Jonauskas.
Sodininkas pasibaisėjo: niekas nežino, kokia bus žiema
Portalas tv3.lt susisiekė su sodininkystės specialistu Algirdu Amšiejumi, kuris pasakė, kokiu metų laiku patartina sodinti medžius ir kitus augalus, kad šie sėkmingai įsišaknytų dirvoje.
Sodininkas tvirtino, kad šiuo metu sodinti medžių nevalia, ypač jei šie – plikomis šaknimis. „Niekaip negalima. Pagalvokite – nei šaknis išleis, nei vandens prisigers, nieko. Taigi – 3, – 4 laipsniai šalčio“, – tv3.lt sakė jis.
Visgi iš nuotraukos matosi, kad Naujininkuose buvo sodinami augalai iš vazonėlių. Tokiu atveju, sodinti galima, nes tikimybė, kad augalai iš vazonėlių prigis – aukšta, nurodė A. Amšiejus.
„Jis vazonėlyje prigijęs, auga, pokyčių nejaučia. Jam tik pasikeis aplinka, jam nieko tokio. O jeigu plikomis šaknimis sodina, juk viskas iš grunto, be vazonėlių – tada viskas, kaip ir laidojimas medelio. <...> Nors vis tiek reikėtų palaistyti ir sodinuką iš vazonėlio, nes apačioje lieka oro“, – nurodė sodininkas.
Tačiau gruodžiui įsibėgėjus, sodinti visiškai nepatartina, juo labiau, kad atsiras įšalas ir žemę įkasti bus itin sudėtinga. A. Amšiejus negailėjo kritikos ir Vilniaus miesto savivaldybei, kuri medžius sodinti sumanė šaltuoju metų laiku, o ne rudens viduryje, kaip pridera.
„Protingi žmonės tokiu laiku nesodina. O kaip bus su augalu? Niekas nežino, kokia toliau žiema bus. <...> Dabar dar žemė visiškai neįšalusi. Kaip ir sakau, protingi žmonės dabar nesodina, o kam dega planas, užpakalis, tada jiems ir reikia pasodinti. O kur jie buvo visą spalį? Juos, ko gero, konsultuoja dendrologai, kurie nori parduoti medelius arba padaryti atkatą. Tokiu laiku niekas nesodina, nes nežino, kas bus gruodžio 15 arba 20 dieną. <...> Mes valstybinį turtą švaistome, ar savo? Jeigu savo, tai aš nesodinčiau“, – mintimis dalijosi A. Amšiejus.
Pasak sodininko, spygliuočius medžius geriausiai sodinti rugsėjį, o lapuočius – maždaug nuo spalio 15 iki lapkričio 20 d. „Kaip kada, lapkričio 20 dieną kartais būna per vėlu. Bet užtat spalį, kai lapai pradeda geltonuoti, reiškia pasiruošia žiemai. Kai kasi į žemę, tada mažiausiai stresuoja, prisigers vandens“, – teigė jis.
Pasakė, kur dar sostinėje sodins medžius
Dėl susiklosčiusios situacijos portalas tv3.lt susisiekė su Vilniaus miesto savivaldybe. Kaip nurodė Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius, pastarosiomis dienomis augalai bus sodinami daugelyje sostinės vietų: Antakalnio, S. Stanevičiaus, Apkasų, Rinktinės, Didlaukio, Pylimo, Kauno gatvėse ir Savanorių prospekte.
Planuojama, kad šiose gatvėse, tarp važiuojamosios kelio dalies ir pėsčiųjų tako iškastose vietose, bus pasodinta 1 tūkst. medžių. „Sodinimui specialistai ruošėsi iš anksto – prastą gruntą keitė kokybišku augaliniu gruntu, kuris palengvins naujų medelių prigijimą“, – teigė G. Runovičius.
Specialistas atskleidė daugiau detalių apie sodinukus: „Išvardytose gatvėse bus sodinami miesto urbanizuotoms teritorijoms tinkantys medžiai – klevai, liepos, alksniai, obelys, gudobelės, beržai, vyšnios, juodalksniai. Sodinami medžiai yra su suformuotu šaknų gumulu, kamienų apimtis siekia 18–20 cm.“
Kaip nurodė savivaldybės atstovas, sodinimo darbai atliekami etapais: šiemet atlaisvinama dangos dalis ir sodinami medžiai, o kitąmet bus atlaisvinamas didesnis dangos plotas, sodinami krūmai, tvarkomas pomedis.
„Naujų medžių sodinimas prasidėjo spalio mėnesį, kuomet medelynai iškasa medžius, pasibaigus medžių vegetacijai. Darbai atliekami įvertinant oro sąlygas. Kadangi šiuo metu žemė dar nėra įšalusi, todėl sodinama ir šiomis dienomis“, – nurodė jis.
Portalas tv3.lt domėjosi, ar žiemiški orai nepakenks sodinamiems augalams. G. Runovičius atsakė, kad nerimauti nereikėtų: „Želdinimas galimas prasidedant minusinei oro temperatūrai, kai temperatūra svyruoja tarp pliusinės ir minusinės. Sodinti galima iki minus 10 laipsnių, kol dar nėra susiformavęs žemės įšalas. Verta pažymėti, kad žiemą augalai papildomai saugomi nuo barstymui naudojamų druskų, barstytuvai derinami taip, kad druska nepatektų ant želdinių.“
Naujienų portalas tv3.lt anksčiau rašė apie R. Šimašiaus pristatytą naują gatvių standartą, pagal kurį bus tvarkomos senosios gatvės ir tiesiamos naujos. Pagal planus sostinės gatvėse siaurės eismo juostos skirtas plotas, atsiras daugiau medžių ir žalumos, gatvių apšvietimas bus orientuojamas į pėsčiųjų poreikius. Plačiau apie mero pristatytus 12-a gatvių tvarkymo principų galite skaityti čia.