Spalio 11 d., seimo rinkimų pagrindinio balsavimo metu daugelyje šalies mokyklų bus įsikūrusios rinkimų apylinkes, kuriose iki pat sekančios dienos paryčių dirbs rinkimų komisijų nariai.
Pagal galiojančius Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimus, po patalpų panaudojimo rinkimų organizavimui jos turi būti išvėdintos ir išvalytos prieš prasidedant ugdymo procesui.
Būtent dėl šios priežasties dalis mokyklų pirmadienį po rinkimų dezinfekcijos metu ugdymą pasirinko vykdyti nuotoliniu būdu arba leisti vaikams į pamokas atvykti kiek vėliau nei įprasta.
Vilniaus Tuskulėnų gimnazija yra viena iš mokyklų, kuriose sekmadienį vyks balsavimas, o per įstaigos patalpas tądien praeis šimtai iš visos apylinkės susirinkusių žmonių.
Visgi, mokyklos direktorė Daiva Pilukienė nesiskundžia ir teigia, jog tiek ji, tiek visa mokyklos bendruomenė į situaciją žvelgia geranoriškai.
„Priimame pilietiškai, kaip ir visi kiti. Kadangi savivaldybė atsiuntė informaciją, kad dezinfekuos patalpas visų mokyklų, gavome ir sudaryta patalpų dezinfekavimo grafiką. Labai normaliai į tai reaguojame.
Padarėme 5-12 klasėm nuotolinį mokymą, o pradinukus saugiai perkėlėm į antro korpuso trečią aukštą. Bet pagal savivaldybės sudarytą grafiką matome, kad jau bus išsisklaidę visi tie dezinfekciniai dalykais ir nekliudys mūsų mažyliams.
Jeigu oro sąlygos leis, tai dalį užsiėmimų perkelsim į lauką“, – portalui tv3.lt pasakoja Vilniaus Tuskulėnų gimnazijos direktorė.
Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ progimnazija atsidūrė panašioje situacijoje. Jos direktorė Violeta Karalienė situaciją taip pat vertina teigiamai ir sako, jog viena diena nuotolinio mokymo tikrai nesukels jokių problemų:
„Jau patirties nuotoliniame mokyme turime, todėl ši situacija tikrai nėra baisi. Matome tik naudą, nes yra nupirkta paslauga, pirmadienį atvažiuos dezinfekcinė tarnybą ir išdezinfekuos visą mokyklą“.
Visgi, ne visos mokyklos uždaro savo patalpas visai dienai. Štai, pavyzdžiui, Vilniaus Balsių progimnazijoje moksleiviams buvo leista į pamokas atvykti tik šiek tiek vėliau – į antrą pamoką.
Už patalpų dezinfekavimą atsakingos savivaldybės
Nei viena mokykla už savo patalpų dezinfekavimą mokėti neturės. Kaip sako Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vyriausioji specialistė Indrė Ramanavičienė, už tai atsakingos yra miestų savivaldybės.
„Jos ir parenka balsavimo vietas, kad jose būtų galima organizuoti balsavimo procesą įstatymuose numatyta tvarka.
Praėjusią vasarą, rengiantis artėjantiems rinkimams, VRK visoms Lietuvos savivaldybėms yra išreiškusi prašymą dezinfekuoti balsavimo apylinkes prieš rinkimus, rinkimų metu ir po jų ir sutvarkyti taip, kad patalpos būtų saugiai eksploatuojamos pirmadienio ryte į jas atvykstantiems žmonėms“, – pasakoja I. Ramanavičienė.
Pasak jos, savivaldybių administracijos taip pat yra atsakingos ir už tų pačių mokyklose įsikūrusių apylinkių patalpų paruošimą – rinkėjų aptarnavimui skirto inventoriaus – stalų, kėdžių – parengimą ir balsavimo patalpos aplinkos vėdinimą, valymą bei, galiausiai, dezinfekciją.
VRK atstovė taip pat priduria, kad komisija ugdymo organizavimui įtakos neturi, o kaip dezinfekcijos metu vyks mokymo procesas nuspręsti gali tik mokyklos administracija.
„Tai, kad kai kuriose mokyklose pirmadienį po rinkimų pamokos gali būti organizuojamos nuotoliniu būdu, sprendžia pačios mokyklos.
VRK nuoširdžiai tikisi, kad savivaldybėms pavyks užtikrinti, kad rinkimų naktį suskaičiavus balsus balsavimo patalpos būtų sutvarkytos tinkamai“, – teigia I. Ramanavičienė.