Ligoninės atstovų tvirtinimu, taip pat testavimas nedelsiant buvo atliktas 23 skyriaus darbuotojams, jie visi karantinuoti. Įstaigos vadovas Arvydas Skorupskas pabrėžė, kad imtas maksimalus galimų kontaktų ratas.
„Darbuotojas jokių simptomų, būdingų COVID-19 infekcijai, neturėjo. Tai dar kartą patvirtina faktą, kad visuomenėje turime besimptominį užsikrėtimą ir galima taip skaudžiai nukentėti“, – pirmadienį per spaudos konferenciją teigė Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.
„Jis saugiai izoliavęsis namuose, jokiu simptomų ir dabar nejaučia, jam teikiama visokeriopa pagalba“, – pridūrė ligoninės vadovas.
Anot A. Skurpsko, užsikrėtimas nustatytas sekmadienį ir jis yra „absoliučiai atsitiktinis“.
„Vienas pacientas, gulintis Urologijos skyriuje, pradėjo karščiuoti, įtariant koronavirusą, buvo tikrinami visi kontaktai, bet, pasirodo, tas pacientas sukarščiavo ne dėl COVID-19 infekcijos, jo atsakymas – neigiamas, bet kai gavome testų rezultatus, pamatėme, kad vienas žmogus iš personalo yra apkrėstas“, – sakė ligoninės vadovas.
Iš viso ištirti 27 asmenys – keturi pacientai ir 23 skyriaus darbuotojai. Šiuo metu neigiami atsakymai patvirtinti 11 žmonių, likusieji atsakymų dar laukia.
„Skaičiavome visus galimus kontaktus, tie kontaktai yra tik tokie, nes dabar ligoninė dirba brigadiniu metodu ir uždrausta tarp skyrių vaikščioti“, – kalbėjo A. Skorupskas.
Pasak jo, dezinfekavus patalpas, darbas Urologijos skyriuje toliau tęsiamas. Sunkiausiems skyriaus pacientams laikinai pagalba bus teikiama Vilniaus universiteto Santaros klinikų Urologijos klinikoje.
„Šiandien ryte jau turime 7 testuotų asmenų atsakymus – visi jie neigiami. Po pilnos dezinfekcijos Urologijos skyrius toliau tęsia darbą – teikia pacientams urologinę pagalbą. Patiems sunkiausiems Urologijos skyriaus pacientams laikinai pagalba bus teikiama Vilniaus universiteto Santaros klinikų Urologijos klinikoje", – informavo ligoninė.
Spaudos konferencijos metu pranešta, kad pavakare tikimasi gauti likusių tyrimų rezultatus.
Mirė onkologine liga sirgęs pacientas
Ligoninės direktorius kartu pateikė daugiau detalių apie šiandien nuo infekcijos mirusį asmenį.
6.10 val. mirė dar vienas Panevėžio ligoninėje gydytas asmuo. Pranešta, kad jis sirgo onkologine liga ir priklausė rizikos grupei. Jis ligoninėje gydytas nuo kovo 25 d. Tai buvo klasterinis susirgimas, žmogus niekur nebuvo keliavęs.
Taip pat pranešta apie tai, kad nuspręsta testuoti visus darbuotojus, kuriems kyla grėsmė susidurti su infekcija.
„Dabar testuojami tie asmenys, kurie dirba priešakinėse linijose, didžiausiuose židiniuose. Taip pat sutarėm, kad nelaukiant, kol atvažiuos mūsų įsigyti aparatai, juos mums paskolins Lietuvos verslas ir galėsime artimiausiu metu pradėti PGR tyrimus daryti Panevėžyje. Šiuo metu baigiamos ruošti patalpos, bus montuojama aparatūra ir pradės veikti laboratorija", – kalbėjo įstaigos direktorius.
Šiuo metu ligoninėje gydomi du COVID-19 sergantys pacientai, visi kiti yra išrašyti į namus saviizoliacijai.
„Jie absoliučiai nejaučia jokių simptomų, tik neturi antro neigiamo testo, kad galėtume juos laikyti pasveikusiais. Bet jie laukia savo eilės ir bus testuoti. Kiti ligoninėje gulintys taip pat yra lengvos būklės", – sakė A. Skorupskas.
Panaudojo specialią sistemą
Spaudos konferencijos metu ligoninės vadovas A. Skorupskas informavo, kad penktadienio vakarą iš Panevėžio ligoninės į Santaros klinikas buvo perkeltas sunkiai koronavirusine infekcija COVID – 19 sergantis pacientas, kurio gydymui yra pradėta taikyti EKMO sistema (EKMO – Ekstrakorporinė membarinė oksigenacija).
Pabrėžiama, kad ši sistema yra taikoma pacientams, kurių plaučiai, net ir dirbtinai ventiliuojami, negali atlikti savo funkcijos – prisotinti kraujo deguonimi.
Šiems pacientams plaučių veikla yra sutrikusi dėl gyvybei pavojingo, įvairių priežasčių sukelto, kvėpavimo nepakankamumo. Tai – pirmas tokio pobūdžio paciento gydymo, esant koronavirusinei infekcijai, atvejis Lietuvoje.
Nauji atvejai – ir Klaipėdoje, Vilniuje, Marijampolėje
Apie dar vieną susirgusį mediką pranešė ir Klaipėda.
„Vienas teigiamas rezultatas yra medicinos personalo atstovei iš Klaipėdos jūrininkų ligoninės“, – per spaudos konferenciją pirmadienį sakė Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.
Sekmadienį patvirtintas teigiamas testas ir Santaros klinikų medikui – abdominalinės chirurgijos gydytojui.
Marijampolės ligoninė pirmadienį informavo, kad per praėjusią parą koronavirusas patvirtintas keturiems jos darbuotojams.
„COVID-19 infekcija patvirtina vienam medicininio personalo ir trims ne medicininio personalo darbuotojams“, – rašoma oficialioje įstaigos feisbuko puslapyje.
Ligoninė taip pat skelbia ėmusis priemonių – testuojami pacientai ir personalas, o nauji ligoniai neguldomi į Vidaus ligų skyrių.
Kaip BNS informavo Marijampolės ligoninės atstovė spaudai Virginija Tulevičiūtė, iš viso sekmadienį testai dėl koronaviruso atlikti 30 darbuotojų, kurie galėjo turėti kontaktą su užsikrėtusiaisiais
Naujausiais duomenimis, Lietuvoje užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius siekia 843.
Per pastarąją parą tyrimų rezultatai parodė, kad šalyje dar 32 žmonės yra užsikrėtę virusu. Per vakar dieną ištirta 1954 ėminių.
Svarbiausia informacija apie koronavirusą
Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.
ARBA
Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):
1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.
2) Sveikatos priežiūros specialistai.
3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.
SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.
Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).
Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).
Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms: