Anot Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gydytojos, virusas plinta jau visose srityse.
„Sunku būtų išskirti, kur labiau būtų paplitęs – jis plinta visur – ugdymo, gydymo įstaigose, įmonėse, laisvalaikio vietose“, – sakė D. Razmuvienė.
Pasak jos, nauja tai, kad po pertraukos fiksuoti susirgimai meno kolektyvuose – dabar registruoti du atvejai Vilniuje ir Kaune.
„Nebėra srities, kad nebūtų patvirtinta koronaviruso atvejo ar protrūkio bet kokioje veiklos srityje“, – sakė ji.
Daugėja neatsekamų atvejų
Epidemiologė konstatavo, kad taip pat daugėja neatsekamų atvejų.
„Jei rugsėjo pradžioje tokių neatsekamų atvejų buvo iki 20 proc., dabartiniu metu neatsekamų atvejų siekia 28 proc. Taigi, kaip matome, jų kasdien po keletą procentų daugėja. Galbūt žmonės nenori pasakyti, kur jie dalyvavo, gausesniuose renginiuose, bet jie priskiriami prie tokių neatsekamų atvejų“, – kalbėjo D. Razmuvienė.
Anot NVSC atstovės, dabartiniu metu daugėja ir nuo COVID-19 mirusių vyresnių asmenų, kurie neaišku, kur galėjo užsikrėsti.
Taip pat ji informavo, kad procentiškai daugėja tų, kurie kontaktuoja su susirgusiais asmenimis. Be to, iš vakar nustatytų atvejų tik 55 proc. asmenų turėjo būdingus COVID-19 ligai simptomus.
Epidemiologė priminė, kad daugėja ir ugdymo įstaigų, kuriose vyksta vidinis viruso plitimas.
Nauji rekordai
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 442 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 215 iš jų registruota Vilniaus, 72 Kauno, 45 Klaipėdos, 41 Šiaulių, 25 Panevėžio, 24 Telšių, 10 Marijampolės, 7 Tauragės ir 3 Utenos apskrityse.
Iš viso šalyje patvirtinti 9104 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 4956 asmenys, 3978 – pasveiko.
Dėl kitų priežasčių mirė dar šeši sirgusieji. Nuo šios infekcinės ligos iš viso mirė 126 žmonės. Dėl kitų priežasčių mirė 44 užsikrėtusieji.
Izoliacijoje šiuo metu yra 30 tūkst. 923 žmonės. Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruota 370 įvežtinių atvejų.
Per praėjusią parą ištirti 10 tūkst. 239 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iš viso iki šiol ištirti 935 tūkst. 997 ėminiai.
Ramino dėl planinių paslaugų
Lietuvos ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 255 žmonės, 26 iš jų – reanimacijoje, su deguonies kaukėmis gydomi 94 pacientai, dar 14 žmonių taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.
Iš beveik 17,2 tūkst. visų ligoninėse esančių lovų šiuo metu užimta per 10,7 tūkstančio. Reanimacijos lovų užimta kiek daugiau nei pusė: 372 iš 654 esamų. Iš 591 lovos su dirbtine plaučių ventiliacija užimtos yra 185, iš 6,1 tūkst. lovų su deguonimi užimta 1,9 tūkstančio.
A. Veryga ramino, kad prireikus lovų COVID-19 ligoniams gali atsirasti daugiau.
„Visada esame pasirengę „įjungti“ atsarginius planus, jei nutiktų taip, kad pagrindinėse penkiose šiuo metu COVID-19 pacientus gydančiose, gydymo įstaigose pradėtų trūkti vietų – lovų“, – feisbuke penktadienį paskelbė ministras.
Pasak jo, šiuo metu penkiose ligoninėse, gydančiose COVID-19 pacientus, yra 401 vieta jiems gydyti. Jeigu prireiktų, jose būtų galima skirti dar 262 vietas.
„Žinoma, tokiu atveju dalis kitų gydymo paslaugų turėtų būti ribojamos, t. y. teikiama mažiau, o kai kurios gali būti net stabdomos. Pavyzdžiui, planinės operacijos, kurios gali palaukti. Jei prireiktų, minėtose gydymo įstaigose jau artimiausiu metu būtų galima skirti dar 262 vietas – lovas šiuo virusu užsikrėtusiems pacientams. Žinoma, tokiu atveju dalis kitų gydymo paslaugų turėtų būti ribojamos, t.y. teikiama mažiau, o kai kurios gali būti net stabdomos. Pavyzdžiui, planinės operacijos, kurios gali palaukti. (...)
Na, o jei nutiktų taip, kad nepakaktų ir minėtų papildomai įkurtų gydymo vietų vadinamosiose kovidinėse ligoninėse, esame numatę, kad iš regione esančių rezervinių 587 vietų, būtų galima skirti būtent šių pacientų gydymui. (...) Jei nutiktų ir taip, kad nepakaktų ir papildomai įkurtų gydymo vietų regionuose, tektų atsisakyti dar didesnio skaičiaus planinių paslaugų ar net pasitelkti papildomą infrastruktūrą. Taigi esame apgalvoję žingsnius į priekį ir nuolat juos deriname su organizuojančiomis ligoninėmis“, – rašo ministras.
Vis dėlto jis pabrėžia, kad būtinoji pagalba ir toliau būtų teikiama kaip ir pavasarį.
Dramatiška situacija – Vilniuje ir Kauno rajone
Šiuo metu atlikti 307 atvejų epidemiologiniai tyrimai. Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal šiuo metu turimus duomenis, praėjusią parą užsikrėtė 208 asmenys. Be to, registruoti 4 įvežtiniai atvejai: 2 Norvegijos, po 1 – iš Rusijos ir Nyderlandų. Tuo metu, 95 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.
Į raudonąją zoną patenka savivaldybės, kur sergamumas viršija 50, teigiamų testų – daugiau kaip 4 proc. arba sergamumas – daugiau kaip 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Tuo tarpu penktadienio duomenimis sergamumo rodiklis Lietuvoje siekia 116,1 atvejus 100 tūkst. gyventojų.
Situacija darosi dramatiška ir Vilniuje bei Kauno rajone. Vilniuje sergamumas siekia 144,5 atvejus 100 tūkst. gyventojų, o Kauno rajone – 149,3 atvejus 100 tūkst. gyventojų.
168 atvejai, šiuo metu turimais duomenimis, siejamas su protrūkiais
Vilniaus apskrityje 4 atvejai siejami su protrūkiu Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre. Visi asmenys ir darbuotojai.
Taip pat Vilniaus apskrityje praėjusią parą fiksuoti atvejai, siejami su protrūkiais ugdymo įstaigose. 5 atvejai, vertinama, yra susiję su protrūkiu Vilniaus Maironio progimnazijoje, kur vyko krepšinio varžybos, dar 4 atvejai – su Švenčionių rajono Pabradės „Žeimenos“ gimnazija. Dar 4 atvejai, kaip nustatyta epidemiologinių tyrimų metu, siejami su protrūkiu Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijoje, 3 – su protrūkiu lopšelyje-darželyje „Žemyna“, 2 – su Sostinės krepšinio mokykla, 1 – su darželiu „Gėlynas“.
Dar 2 atvejai Vilniaus apskrityje siejami su protrūkiu chore „Belcanto“, 1 – su protrūkiu chore „Vilija“. Taip pat 1 Vilniaus apskrityje registruotas atvejis, vertinama, yra susijęs su atvejais Kalėjimų departamente, dar 1 – su protrūkiu „Regitroje“.
Be to, praėjusią parą fiksuoti 4 koronaviruos atvejai, siejami su šeimos švente, vykusia viename iš sostinės restoranų.
3 atvejai Kauno apskrityje yra susiję su protrūkiu Kėdainių rajono savivaldybėje, 1 – su protrūkiu Kaišiadorių socialinių paslaugų centru.
5 atvejai, registruoti vakar, siejami su protrūkiais Kauno klinikų padaliniuose, dar 2 – su protrūkiu Kauno rajono Vilkijos slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje, 1 – su protrūkiu Vilkijos pirminės sveikatos priežiūros centre. Taip pat 2 koronaviruso atvejai registruoti Prienų ligoninės darbuotojams.
2 atvejai, patvirtini Kauno apskrityje vakar, yra susiję su protrūkiu Vilkijos žemės ūkio mokykloje, 3 – siejami su Kauno Vaišvydavos pagrindinė mokykla, 2 – su Kauno sporto mokykla „Baltų ainiai“, 2 – Prienų rajono Veiverių Tomo Žilinsko gimnazija, 1 – su Garliavos Jonučių progimnazija.
Dar 3 atvejai Kauno apskrityje, vertinama, yra susiję su prekybos miestelio „Urmas“ statybos skyriumi, 5 – su atvejais įmonėje „Degmeda“.
Šiaulių apskrityje 10 atvejų siejama su protrūkiu Kelmės ligoninėje – infekcija patvirtinta 7 Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus darbuotojams, 1-am Slaugos ir palaikomojo skyriaus darbuotojui ir 2-iem ligoninės administracijos darbuotojams. Asmenys tirti profilaktiškai.
Taip pat Šiaulių apskrityje vakar registruoti 4 COVID-19 atvejai, siejami su protrūkiu įmonėje „Frilux“.
5 atvejai Klaipėdos apskrityje siejami su protrūkiu Palangos reabilitacijos ligoninėje, 3 – su Klaipėdos miesto poliklinika, 1 – su Klaipėdos Respublikinės ligoninės Skuodo filialu.
Taip pat 4 atvejai, registruoti Klaipėdos apskrityje, epidemiologų vertinimu, yra susiję su protrūkiu Skuodo rajono Lenkimų miestelyje. Dar 2 atvejai siejami su židiniu Kartenos mokykloje-daugiafunkciame centre.
Taip pat registruotas naujas židinys Šilutės rajono savivaldybės administracijoje – čia infekcija vakar patvirtina 2-iem darbuotojams.
6 atvejai, patvirtini praėjusią parą Panevėžio apskrityje, siejami su protrūkiu Pasvalio policijos komisariate, 1 atvejis – su protrūkiu Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikoje (pacientas).
3 atvejai Telšių apskrityje siejami su protrūkiais įmonėje „Baltic food partners“, 1 atvejis siejamas su protrūkiu Klaipėdos kolegijoje.
Marijampolės apskrityje 2 koronaviruso atvejai, vertinama, yra susiję su protrūkiu Marijampolės specialiuosiuose socialinės globos namuose, asmenys yra gyventojai. Iš viso registruoti 56 susiję atvejai, iš kurių 37 yra gyventojai ir 19 darbuotojų.
Dar 1 atvejis Marijampolės apskrityje siejamas su protrūkiu Kazlų Rūdos socialinės paramos centre.
Tauragės apskrityje 1 infekcijos atvejis siejamas su protrūkiu Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalione.
Lietuvoje – 126-oji mirtis nuo koronaviruso
NVSC praneša, kad praėjusią parą Lietuvoje registruotas 126-asis mirties dėl COVID-19 atvejis.
Mirusysis – Šiaulių apskrities gyventojas. Asmuo priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo gretutinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 22 d. Epidemiologinės diagnostikos metu specialistams nepavyko nustatyti žmogaus užsikrėtimo aplinkybių.
Taip pat vakarykštę parą patvirtinti 6 mirties atvejai (5 Šiaulių apskrityje ir 1 Telšių apskrityse), kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.