„Matome nerimą keliantį dalyką – STT tiriamose bylose priimtų išteisinimų skaičių. Apie trečdalis asmenų išteisinta bylose, kuriose tyrimą atliko STT. Šis skaičius sunkiai paaiškinamas. Situacija yra netoleruotina. Ar mūsų tyrėjų kompetencija netinkama? Aar jau mes pradėjo skirtingai vertinti ir kvalifikuoti, kas yra korupcija? Ar apskritai nebežinome, kas yra korupcija, kad mes turime tokią situaciją?“, – komentavo D. Urbonas.
Taip jis kalbėjo po prezidento ir STT vadovo Lino Pernavo susitikimo.
Savo ruožtu L. Pernavas teigė, kad patarėjo pateikti išteisinimų skaičiai yra praėjusių metų duomenys.
„Negalime kalbėti apie visus tyrimus ir neturime kalbėti apie visus tyrimus. Mes tą matome ir analizuojame kiekvieną sprendimą“, – teigė STT vadovas.
Jis tvirtino pernai susitikęs su prokuratūros ir teismų vadovybe, mokslininkais ir kėlęs klausimą dėl ikiteisminių tyrimų kokybės ir teismų procesų.
D. Urbonas tai pat sakė, kad nors per pastarąjį dešimtmetį tarnybos personalas augo, baudžiamajam persekiojimui skirtų pareigūnų skaičius liko panašus.
„Vystant tuos pajėgumus buvo orientuojamasi į prevenciją, į tarptautinį bendradarbiavimą, tai labai svarbios sritys, (...) tačiau pajėgumai, kurie buvo skirti baudžiamojo persekiojimo srityje, jie nebuvo vystomi“, – teigė prezidento patarėjas.
„Mes turime suprasti šios tarnybos paskirtį, baudžiamojo persekiojimo ir kriminalinės žvalgybos funkcijos niekas negali atlikti. (...) Tai išimtinė šios tarnybos teisė ir pareiga“, – pridūrė jis.
Darbuotojai iš STT pereina į prokuratūrą
Kita problema, anot D. Urbono, yra pareigūnų kaita ir iššūkis išlaikyti esamus tarnybos darbuotojus. Prezidento patarėjo teigimu, prie to prisidėjo vidaus tarnybos reforma.
„Mes jau matome pavyzdžių, kai tarnybą paliko ne vienas patyręs darbuotojas, ir dar žada palikti“, – sakė D. Urbonas.
D. Urbono duomenimis, iš STT pareigūnai dažniausiai pereina į prokuratūrą, kur pakilo darbo užmokestis.
Pernai rugpjūtį L. Pernavas teigė, kad baudžiamojo persekiojimo srityje tarnyboje dirba 19 pareigūnų. Šiandien jų yra 23.
Ragina keisti požiūrį
Anot D. Urbono, siekiant spręsti tarnybos problemas turėtų įsitraukti įvairios, ne tik teisėsaugos pareigūnų, bet ir kitų sričių ekspertų grupės.
„Tiek tarnyba, tiek Prokuratūra, tiek teismai, be abejonės, galėtų įsitraukti ir mokslo bendruomenė ir ieškoti atsakymų, kaip galėtume spręsti problemas“, – pabrėžė patarėjas.
Jo teigimu, norint įgyvendinti pokyčius, nebūtina keisti įstatymų, dauguma atvejų pakanka pakeisti požiūrį.
„Turėtume keisti savo požiūrį ir mąstymą. Daug ką galime apdaryti ir nekeisdami įstatymų“, – kalbėjo D. Urbonas.
Penktadienį G. Nausėda susitiko su Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriumi Linu Pernavu. Susitikime aptarta korupcijos prevencija, korupcinių nusikaltimų baudžiamasis persekiojimas, tarnybos nuveikti darbai, jai kylantys iššūkiai, sprendžiamos problemos.