• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekspertas pabrėžia, kad kalbėti apie fentanilių saugų vartojimą neįmanoma, nes jie per daug pavojingi, o vartojimas auga, politikai turi kelti šį klausimą ir spręsti didėjančią problemą. Vartojęs jaunuolis dalinasi savo istorija, jog fentanilio ir prieš 10 metų Lietuvoje buvo, dar tada jis savo aplinkoje jis yra matęs daugybę perdozavimų ir mirčių.

Ekspertas pabrėžia, kad kalbėti apie fentanilių saugų vartojimą neįmanoma, nes jie per daug pavojingi, o vartojimas auga, politikai turi kelti šį klausimą ir spręsti didėjančią problemą. Vartojęs jaunuolis dalinasi savo istorija, jog fentanilio ir prieš 10 metų Lietuvoje buvo, dar tada jis savo aplinkoje jis yra matęs daugybę perdozavimų ir mirčių.

REKLAMA

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) klinikinės toksikologijos gydytojo Roberto Badaro vertinimu, nors ir egzistuoja saugaus vartojimo organizacijos, tikrinančios medžiagas ir įspėjančios vartojančius apie rizikas renginiuose, ši medžiaga ne tokia, kurią įmanoma vartoti saugiai. 

„Čia kaip kalbėti apie saugų žaidimą su granata. Žaidi, žaidi, o po to sprogsta“, – fentanilių vartojimą apibūdino gydytojas, toksikologas. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Badaro, fentanilis yra atsakingas už didžiąją dalį žmonių mirčių nuo vartojimo. Jam asmeniškai yra tekę susidurti su dviženkliu skaičiumi mirčių būtent nuo fentanilio, kuris Lietuvoje labai paplito vos praėjusiais metais. 

REKLAMA

„Jis nustoja kvėpuoti, pamėlsta, susiaurėja vyzdžiai ir įkrenta į komą, va, kaip atrodo perdozavimas“, – paaiškino R. Badaras. 

Taigi ilgalaikis vartojimas ne tik gali sukelti sveikatos negalavimų visam gyvenimui, bet privesti prie labai staigios mirties. 

„Vienas dalykas – lengva perdozuoti, kitas dalykas – visi virusiniai hepatitai, per kraują plintančios ligos, virškinimo trakto problemos, infekcijų pavojus labai didelis, nes krenta imunitetas“, – visą puokštę negalavimų, kuriuos gali sukelti fentanilių grupės narkotikai, išvardijo jis. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Badaro, fentanilis yra tarsi heroino analogas, tik gerokai pigesnis ir bene 100 kartų stipresnis. Nors anksčiau ši medžiaga buvo žinoma kaip vartojama susileidžiant, dabar dažna praktika šią medžiagą maišyti su kitomis per nosį vartojamomis medžiagomis. Todėl vartojantys dažnai nežino, kad vartoja fentanilius, ir perdozuoja. 

Fentaniliai Lietuvoje dar prieš dešimtmetį

Naujienų portalo tv3.lt kalbintas 27-erių metų T.S. (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi), fentanilių Lietuvoje bandė dar prieš 10 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip jis pasakoja, su narkotikais susidūrė dar 8-oje klasėje, susipažinęs su gerokai už save vyresniu narkomanu, kuris pirkdavo jam ir jo draugams narkotikus iš taboro. T.S. įtaria, kad fentanilių pirmąkart pabandė 10-os klasės pavasarį, bet kadangi ieškodavo bet kokių narkotikų ir nebuvo svarbu, ką gauna, nėra tikras, ar tai buvo fentanilis, ar heroinas. 

REKLAMA

„Sulaukėm draugo, kuris grįžo iš taboro, tada nuėjom pas jį į butą. Iš pradžių jis pirmas susileido, o mes tada bandėm jo parūkyti. Mes kažkiek nuo jo apsirūkėm, bet po to jis jau pribudo [pasibaigus poveikiui] ir jis mums jo suleido paeiliui po biškį“, – patirtimi dalinosi pašnekovas. 

Tačiau geriausiai jam įsiminė kartas, kai perėjęs į naują mokyklą rugsėjo pirmąją vartojo fentanilių grupės medžiagų jau „pilną dozę“, nes iki tol buvo bandęs kur kas mažesnes dozes.

REKLAMA

„Aš buvau pamiršęs švirkštus nusipirkti, teko dalintis švirkštu. Pavaskinom, kuris neturi krauju užkrečiamų ligų“, – pasakodamas juokiasi pašnekovas.

Užsimena, kad neprisimena, kaip atsidūrė ant sofos, kai susileido fentanilio. 

„Iš pradžių buvo labai baisu, nes jaučiau pykinimą, organizmas nebuvo pratęs prie tokio kiekio. Supratau, kad labai lėtai kvėpuoju ir sapnuoju būdamas sąmoningas. Labai keistas jausmas“, – pridūręs, kad kūnas tuo metu primena švininę antklodę, nes jaučiasi labai sunkus ir judėti nelengva, poveikį apibūdina T.S.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Perdozavimų istorijos

R. Badaras užsimena, kad fentanilis veikia kaip sąmonės ir kvėpavimo slopintojas. 

„Žmogus slopinamas, jis tampa mieguistas, gali tapti nekontaktiškas, nesąmoningas, o tada pradeda trikti kvėpavimas“, – mediciniškai poveikį paaiškino gydytojas, toksikologas. 

Vaikinas pasakoja, kad tas kartas buvo paskutinis, kai vartojo fentanilį, dabar jis apskritai tokių medžiagų nebevartoja. T.S. manymu, jam atsisakyti padėjo matyti vaizdai. Užsimena, kad draugas, kuris aprūpindavo narkotikais ir vartodavo kasdien, perdozavo miške, kaip jis spėja, nuo fentanilio arba heroino.

REKLAMA

„Man galbūt net ir padėjo tuo, kad aš matydavau tą vaizdą, kur ten sėdi su chebryte, vieną dieną nebėra jau draugo, kai kartais tiesiog tu sėdi, žmonės perdozuoja. Visi sminga susileidę, kiti pabunda, o vienas nepabunda“, – matytus vaizdus prisimena T.S. 

Prisimena, kad ir buvusio draugo mergina mirė nuo perdozavimo. Pabrėžia, kad nežino nuo ko, nes paprastai giliai įklimpusiems nebesvarbu ką vartoti, svarbu gauti kažko, nors ir poveikis jiems trumpas, nes vartoja ilgą laiką.

„Aš nuo 14 metų realiai matydavau, kaip jie ten visi sėdi tuose nutręštuose savo namuose, su  supelijusiom lubom, ten telikas sudaužytas, pavogtas, jų pusė daiktų turbūt vogti buvo, aš nenoriu šmeižti, bet nu vaizdas toks“, – pasakojo jis. 

Vo prie ko privede pedokonserva. Net baisius narkotikus isplatino.
Netgi pro šalį mokyklų einančios bobutės per pertraukos kartais stebi, kaip privažiuoja mašinos, kaip prieina mokiniai ir kažką ten įsigyja. Tik kažkodėl ten policijos nematyti. Arba bobutės fantazuoja, arba apsimeta institucijos kad viskas tvarkoje.
Čia morgės nuopelnas , neveltui kalė į jaunas makales , kad narkotikai gėris , vakarietiškas mados klyksmas. Mažiau liks bukagalvių , tegul nuodijasi



REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų