Apie paskutines dienas vykstančius įvykius Ukrainoje ir veiksmus, kokių turėtų imtis Lietuva ir NATO valstybės, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo buvęs Užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas ir buvęs karo instruktorius Ukrainoje Andriejus Šildiajevas.
Kas vyksta fronte paskutines kelias dienas?
A. Šildiajevas: Paramos niekada nebuvo labai daug <...>. Frontas braška todėl, kad Rusija sugalvojo taktiką, kurią naudoja nuo Avdijivkos laikų, kai jie paėmė Avdijikos miestą. Ji yra pilnai pasirengusi karui, turi visą personalą, normalų technikos kiekį ir todėl jie sunkiai, bet jie eina.
Naudoja „KAB'us“ (aviabombas – aut. past.), išmuša pozicijas, kai nebelieka siunčia jie mažas grupes ir jie stumiasi į priekį. Žmonių jie negaili, bet kaip nebūtų keista, žmonės patys eina mirt ir man absoliučiai nesuprantamu kiekiu jie tai daro.
O dėl ko negali ukrainiečiai pasipriešinti?
A. Šildiajevas: Ukrainiečiai neturi priešlėktuvinės oro gynybos. Tam, kad dabartinis, ką jie turi geriausia, „Patriot“ galėtų numušti „MIG“ arba SU valdomą bombą, „Patriot“ turi stovėti beveik prie fronto linijos. O rusai turi daug žvalgybinių dronų.
Kalba apie tai, kad rusai kažko neturi, yra nesąmonės. Ukrainiečiai turi sakyti, kad tai yra propaganda, nes karas yra visose srityse. Pas rusų kariuomenę viskas yra gerai, jie turi gerą oro žvalgybą. Ir kai tik jie (rusai – aut. past.) pamato kažkokį superinį taikinį, jie iškarto jį naikina <...>. Ir 2023 m., kai bandė ukrainiečiai arčiau fronto linijos privaryti „Patriot“ sistemas, viena iš jų buvo visiškai sunaikinta.
Ar gali pakeisti padėtį fronte JAV leidimas atakuoti Rusiją nuotoliniais ginklais?
A. Šildiajevas: Per vėlu, nes pagrindinis šitų raketų taikinys buvo aerodromai ir jų lėktuvai. Jie dabar pradėjo naudoti lėktuvus iš tolimo aerodromo, iki kurio ATACMS raketos nenuskris. Rusai šitam žingsniui jau pasiruošė <...>.
Kaip vertinate Rusijos grasinimus, kai tik Jungtinės Valstijos paskelbė, kad, iš pradžių neoficialiai, duotas leidimas atakuoti Rusiją jos teritorijos gilumoje. Kaip vertinate Vakarų reakciją ir ar nebuvo išsigąsta Rusijos?
P. Vaitiekūnas: Vakarai visada klauso, ką Rusija pasako, ir patys sau nusibrėžia raudonas linijas. Ne Vladimiras Putinas nubrėžia raudonas linijas, o Vakarai patys jas nusibrėžia. Per beveik 3 metus daugelis raudonų linijų jau yra įveiktos, o Putinas grasina įvairiom formom.
Ir vidutinio nuotolio balistinė raketa, kuri neturėjo sprogmenų. Nebuvo nei branduolinių, nei konvencinių sprogmenų ir tai buvo tiesiog raketos bandymas. Ji smogė dideliu greičiu, tačiau sprogimai buvo kinetiniai, o ne sprogmenų sukelti. Branduolinės strategijos pakeitimas irgi yra Rusijos grasinimo dalis Vakarams, siekiant pagrindinio tikslo, kad Vakarai tiektų mažiau arba iš vis nustotų tiekti paramą Ukrainai ir jos kariuomenei.
Įvairūs šaltiniai skelbia, kad Vakarai tiekia Ukrainai tik ketvirtadalį numatytos paramos. Ką tai rodo?
P. Vaitiekūnas: Vakarai laikosi tokios strategijos, kad kare negali būti pralaimėtojų ir niekas neturi laimėt šito karo. Rusija negali pralaimėti, Rusijai mes negalim leist laimėti. Ukraina negali pralaimėt, bet ir Ukrainai negalim leist laimėti. Dėl daugelio priežasčių.
Visų pirma, dėl Amerikos interesų. Subyrėjus Rusijai sustiprės Kinija. Yra toks mąstymas ir tokie argumentai, į kuriuos yra įsiklausoma. Byranti Rusija sustiprins Kinija, kuri matoma iš Vašingtono kaip priešas numeris vienas. Ir mes negalim nei padaryt, nei pasakyt, nei pakeist.
Kad ir ką bandytume, mes per maži, kad mūsų balsas būtų girdimas?
P. Vaitiekūnas: Ne tik tai. Išeidami konservatoriai irgi paliko „dovanėlę“. Jie galėjo palikti gynybinį biudžetą tokį, kokį reikia daryti jaučiant, kad yra karinė grėsmė iš Rusijos pusės. Jie paliko tai, ką paliko, ir parama Ukrainai drastiškai sumažinta. Jie galėjo palikti šitą problemą socialdemokratams. Tai būtų suprantama ir iš politinio taško žiūrint, bet jie to nepadarė. Man nesuprantama, kodėl jie taip nepadarė.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše teksto pradžioje.