Įspėjimas išplatintas dėl peršalimui ir nosies užgulimui gydyti skirtų vaistų „Actifed“, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino molekulės.
Šių peršalimui gydyti skirtų vaistų vaistinėse galima įsigyti be recepto. Kaip pažymi Prancūzijos vaistų agentūra, nors šie vaistai yra veiksmingi, tačiau dabar įtariama, kad jie gali padidinti infarkto ir insulto riziką.
„Rizika yra labai maža, tačiau šie reiškiniai gali atsirasti nepriklausomai nuo vaisto dozės ir gydymo trukmės“, – nurodė agentūra.
Priduriama, kad nors šalutiniai reiškiniai yra reti ir Prancūzijoje kiekvienais metais pranešama tik apie keletą atvejų, tačiau agentūra mano, kad vaistų, vartojamų tik dėl užgulusios nosies, rizika yra per didelė.
Šalutiniai reiškiniai nurodyti lapelyje
Kaip nurodė Valstybinė vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Sveikatos technologijų vertinimo skyrius vedėja Rugilė Pilvinienė, veikliosios medžiagos pseudoefedrino yra tokiuose Lietuvoje registruotuose preparatuose: „Actifed“, „Daikol“, „Daleron“, „Digrin“, „Flusimex“, „Gripppex“, „lloxen“, „Opinasin“, „Tarafen“, „Tempier“, „Theraflu“, „Tonufen“ ir „Wipar“, kurie yra skirti gripo ar peršalimo simptomams lengvinti.
Tiesa, ji pridūrė, kad tai yra registruoti vaistai, bet galimai ne visi šiuo metu yra tiekiami.
„Apskritai reikėtų labai gerai pagalvoti, ar išvis reikia to vaisto. Pseudoefedrinas nėra būtinas gydyti jokiai ligai, jis skirtas tik simptomams malšinti“, – sakė S. Stankevičiūtė.
Paklausta, ar agentūros nurodytus vaistus saugu vartoti lietuviams, R. Pilvinienė atkreipė dėmesį, kad informacija apie galimą nepageidaujamą poveikį, dėl kurio Prancūzijos vaistų agentūra įspėja peršalus vengti vartoti kraujagysles sutraukiančių vaistų (koks yra pseudoefedrinas), jau yra nurodyta „Actifed“ pakuotės lapelyje.
Kaip portalui tv3.lt pažymėjo Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė, derėtų nepamiršti prieš vartojant kiekvieną vaistą įdėmiai perskaityti informacinį lapelį.
„Apskritai reikėtų labai gerai pagalvoti, ar išvis reikia to vaisto. Pseudoefedrinas nėra būtinas gydyti jokiai ligai, jis skirtas tik simptomams malšinti, kad reikia įvertinti, kiek žmogus dėl jų nerimauja, kokiomis dar ligomis serga ir ar tikrai reikia šio preparato“, – komentavo ji.
Atlieka vertinimą
Šiuo metu Europos vaistų agentūroje (EVA) vyksta Prancūzijos vaistų agentūros inicijuota kreipimosi procedūra dėl pseudoefedrino, kuri, kaip nurodė R. Pilvinienė, turėtų baigtis iki šių metų pabaigos.
„Europoje yra numatytos procedūros, kurių metu sprendžiami klausimai dėl vaisto ar vaistų klasės saugumo arba naudos ir rizikos santykio. Europos sąjungos šalių institucijos gali kreiptis į EVA prašant Europos Sąjungos (ES) vardu atlikti mokslinį konkretaus vaisto ar vaistų klasės įvertinimą. Tai yra taip vadinama kreipimosi procedūra. Procedūra gali baigtis papildomų rizikos mažinimo priemonių nustatymu, vaisto registracijos sustabdymu ar nutraukimu“, – paaiškino VVKT atstovė.
Jos aiškinimu, kol Europos sąjungoje nėra priimta sprendimo dėl pseudofedrinio saugumo, Lietuvoje peršalimo ligų gydymui skirtų vaistų, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino, vartojimas nėra ribojamas.
Vartoti tik tada, kai būtina
Pernai Prancūzijoje buvo parduota trys milijonai vaistų su minima veikliąją medžiaga dėžių. Nors pati šalis negali uždrausti šių vaistų arba sustabdyti jų pardavimą, Prancūzija jau rekomendavo vaistininkams nebesiūlyti šių vaistų ir specialiai nerekomenduoti.
Paklausta, ar tokia rekomendacija galėtų būti taikoma vaistininkams ir Lietuvoje, R. Pilvinienė paprasčiausiai patarė gyventojams vartoti vaistų tik tada, kai tai būtina.
„Įsigyjant nereceptinį vaistą, klausti vaistininko patarimo ir prieš vartojant vaisto atidžiai perskaityti pakuotės lapelį, atkreipiant dėmesį į rekomenduojamas vaisto dozes ir vartojimo trukmę, situacijas, kada vaisto vartoti draudžiama.
Kilus neaiškumų, patariame tartis su šeimos gydytoju. Taip pat skatintumėme gyventojus pranešti vaistų kontrolės tarnybai apie įtariamas vaistų, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino, nepageidaujamas reakcijas, jei tokių kiltų vartojat vaisto“, – komentavo VVKT specialistė.
Ji kartu atkreipė dėmesį, kad šio vaisto neturėtų būti vartojama ilgiau kaip 5 dienas, jo draudžiama vartoti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, sunkia inkstų liga, cukriniu diabetu, ar turintiems padidėjusį kraujo spaudimą.
„Lietuvoje gyventojams galima reklamuoti nereceptinius vaistus, draudimo reklamuoti nereceptinius vaistus, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino, nėra“, – pridūrė R. Pilvinienė.