Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Panevėžietė Valentina – garantinio elektros tiekimo klientė. Nors pagal suvartojamą elektros kiekį jai reikėtų elektrą pirkti iš nepriklausomo elektros tiekėjo, liberalizavimą lydėję skandalai ir bankrotai ją atbaidė nuo šio žingsnio. Gaudama garantinio tiekimo elektrą iš ESO, senjorė mato, kad moka mažiau negu kaimynai.
„Išnaudoju apie pusantro šimto kilovatvalandžių, mokėti reikia apie 30 eurų. Už kilovatą gaunasi 18 ct“, – sako senjorė Valentina.
Tokios kainos šiuo metu nesiūlo joks nepriklausomas tiekėjas. Net visuomeninė elektros kaina šiuo metu yra apie penktadaliu didesnė.
„Kas yra siūloma žmonėms, nepasitikiu. Suabejojau labai, kaip bus taip, beveik metai garantiniame“, – teigia Valentina.
Pusei milijono žada atpiginti
Na, o nuo liepos visuomeninė elektros kaina turėtų dar sumažėti. Energetikos reguliavimo taryba ruošiasi nuo liepos pusei milijono buitinių visuomeninės elektros vartotojų elektrą atpiginti beveik dešimtadaliu. Kilovatvalandė kainuos beveik 20 ct, tai yra pusantro cento mažiau nei dabar.
„Jei vertintume, kad nesikeičia visos kitos dedamosios, tai visuomeninė elektros energijos kaina nuo liepos 1 d. galėtų mažėti apie 8 proc., tai būtų 19,9 ct už kilovatvalandę“, – tikino energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Sumažėjus elektros kainai, šimtą kilovatvalandžių per mėnesį suvartojančio gyventojo sąskaita sumažės pusantro euro.
„Mažėjimo priežastis, pagal prognozuojamus elektros energijos kainos finansinius produktus antram pusmečiui, matomas mažėjimas, ypač 3 ketvirtį“, – kalbėjo R. Pocius.
Nepriklausomi tiekėjai kainų nemažins
Nors reguliuotojas liepą ketina beveik dešimtadaliu sumažinti visuomeninę elektros kainą pusei milijono vartotojų, nepriklausomi elektros tiekėjai mažinti savo fiksuotų elektros planų kainų nežada.
„Su visuomeninio tiekimo kaina konkuruoti praktiškai neįmanoma. Tai valstybės numatoma kaina, kuri, jei nustatoma žemesnė už rinkos kainą, vėliau yra koreguojama. Už žemą kainą gali tekti mokėti vartotojams kitą pusmetį ją pakėlus“, – komentavo „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna.
„Nuo metų pradžios, pavasarį 10 proc. kaina mažėjo apskritai. Visada ieškome, ką galime geriausio pasiūlyti. Kas savaitę keičiasi kaina. Jei turime galimybę pasiūlyti pigiau, tą ir padarome“, – pasakojo „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
„Visuomeninio tiekimo kainos skaičiuojamos savo vaga, nepriklausomi tiekėjai turi savo prognozes, savo skaičiavimų metodologiją. Jų lyginti ir gretinti nebūtų teisinga“, – sakė „Elektrum Lietuva“ atstovė Milda Basijokienė.
Įžvelgia politinį atspalvį
Negana to, kai kurie elektros tiekėjai reguliuotojo sprendime mažinti elektros kainas likus vos savaitei iki prezidento rinkimų, įžvelgia politinį atspalvį.
„Gera žinia visuomeninio tiekimo vartotojams, nors geriau sakyti, rinkėjams. Jų yra beveik pusė milijono, nemažas ir balsų skaičius, o kainos pagrįstumas neatitinka rinkos situacijos“, – teigė V. Koryzna.
„Visko gali būti, panašių tendencijų buvo ir kitose užsienio valstybėse einant liberalizacijai į pabaigą, kai artėdavo politiniai ciklai. Gali būti, kad dabar kaina tokia paspaudžiama į vieną ar kitą pusę“, – kalbėjo M. Basijokienė.
Tačiau Energetikos reguliavimo tarybos vadovas neigia galimą politinę potekstę nustatant elektros kainas.
„Taryba yra nepriklausomas reguliuotojas, su rinkimais nieko bendra neturi. Patys tiekėjai mato situaciją elektros energijos rinkoje. Mūsų posėdžiai vieši, sprendimas viešas, skaičiavimai vieši“, – tikino R. Pocius.
Beveik dešimtadaliu nuo liepos mažėsiant reguliuojamai elektros kainai, pigesnių dujų tarybos pirmininkas nežada. Anot jo, dujų kainos biržose stabilios, tad ir vartotojams jų piginti esą galimybių nėra, tad dujos ir antroje metų pusėje turėtų kainuoti tiek pat, kiek šiuo metu.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.