Šalies prezidentas premjero rekomendacija paleido parlamentą. Tai buvo padaryta po opozicijos mėginimo nuversti premjerą, kuris nebuvo sėkmingas, nes Nacionalinės Asamblėjos pirmininko pavaduotojas atsisakė surengti balsavimą dėl pasitikėjimo I., Khanu, kurio, kaip manoma, jis būtų neatlaikęs.
„Aš nusiunčiau prezidentui rekomendaciją paleisti asamblėjas. ... Kreipsimės į visuomenę, surengsime rinkimus ir leisime tautai nuspręsti, – anksčiau sekmadienį pareiškė I. Khanas. – Kai rekomendacija pasieks prezidentą, asamblėjos bus paleistos, o po to prasidės laikinosios vyriausybės formavimo procesas.“
Po kelių valandų prezidentas paleido parlamentą.
Verta paminėti, kad nė vienas Pakistano premjeras nėra išbuvęs poste visą kadenciją. Pastaruoju metu I. Khanas susidūrė su didžiausiu iššūkiu savo valdymui nuo pat jo išrinkimo 2018 metais. Oponentai kaltina jį blogu ekonomikos valdymu ir nevykusia užsienio politika.
Sekmadienį parlamentas turėjo svarstyti pasiūlymą balsuoti dėl nepasitikėjimo I. Khanu, tačiau pirmininko pavaduotojas atsisakė priimti tokį siūlymą, nors tai sukėlė salėje susirinkusių parlamentarų pasipiktinimą.
„Pagal Konstituciją atmetu šį projektą dėl nepasitikėjimo“, – prasidėjus posėdžiui pareiškė I. Khanui ištikimas pirmininko pavaduotojas Qasimas Suri.
Toks sprendimas Pakistano opozicijai buvo netikėtas, nes ji buvo įsitikinusi, kad turi pakankamai balsų pašalinti I. Khaną.
„Tai bus juoda diena Pakistano konstitucinėje istorijoje“, – pareiškė, kaip manoma, I. Khaną premjero poste turėjęs pakeisti Pakistano musulmonų lygos-N (PML-N) pirmininkas Shehbazas Sharifas, jeigu balsavimas dėl nepasitikėjimo būtų įvykęs.
I. Khano partija „Pakistan Tehreek-e-Insaf“ (PTI) praėjusią savaitę faktiškai prarado daugumą 342 narių parlamente, kai koalicijos partnerė pareiškė, kad jos septyni nariai palaikys opoziciją. Be to, daugiau nei tuzinas PTI narių taip pat nurodė, kad prisijungs prie opozicijos.
Savo ruožtu I. Khanas apkaltino opoziciją sąmokslu su „užsienio jėgomis“ siekiant jį pašalinti, nes jis nenori stoti Vakarų pusėn pasauliniais klausimais prieš Rusiją ir Kiniją. Anksčiau šią savaitę jis apkaltino Jungtines Valstijas kišimusi į Pakistano reikalus.
Vietos žiniasklaida anksčiau pranešė, kad I. Khanas iš Pakistano ambasadoriaus Vašingtone sulaukė laiško, kuriame minimas JAV aukšto rango pareigūnas, teigiantis, kad, jo nuomone, santykiai pagerėtų, jei I. Khanas paliktų postą.
Tačiau Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as praėjusią savaitę Vašingtone žurnalistams sakė, kad tokie kaltinimai „neatitinka tikrovės“.
Opozicija telkiasi
Pakistano opozicijai vadovauja Pakistano musulmonų lyga-N ir Pakistano liaudies partija. Šios dvi tarpusavyje paprastai besivaržančios dinastinės grupės dešimtmečius dominavo šalies politikoje, kol I. Khanas nesudarė koalicijos prieš jas.
I. Khanas buvo išrinktas pažadėjęs panaikinti dešimtmečius vyravusią korupciją ir įsidarbinimą per pažintis, tačiau jam sunkiai sekėsi išlaikyti paramą dėl šalyje sparčiai augančios infliacijos, silpstančios nacionalinės valiutos ir didžiulių skolų.
Kai kurie analitikai teigia, kad I. Khanas taip pat prarado svarbią kariuomenės paramą, nors abi pusės tai neigia, nes Pakistano kariuomenė yra labai svarbi politinei valdžiai.
Nuo nepriklausomybės paskelbimo 1947 metais Pakistane buvo įvykdyti keturi kariniai perversmai – ir bent tiek pat nesėkmingų, o šalį daugiau kaip tris dešimtmečius valdė kariuomenė.