O Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas taip ir liko nepradėtas svarstyti, nes opozicija tikėjosi prie tribūnos išvysti ministrą Dulkį, tačiau pasirodė tik viceministrė.
Dėl praeities feisbuko įrašų ir išmokų vienišiems pensininkams dydžio – konservatoriai siūlo 28 eurus, t. y. mažiau, nei žadėjo prieš porą metų, o valstiečiai praėjusią kadenciją šių pinigų neskyrė išvis – susikirto buvęs ministras Linas Kukuraitis ir esama ministrė Gintarė Skaistė.
Tačiau atnaujinto šių metų biudžeto svarstymai seimūnų smarkiai nesudomino, salė pustuštė. O savo kėdėse esanti opozicija valdančiųjų biudžeto projektą peikia – esą kam ekonomikai kylant Lietuvą dar labiau skandinti skolose?
„Pramonė klesti, lietuviškos kilmės eksportas pirmąjį ketvirtį buvo 13,3 proc. didesnis nei prieš metus“, – sako Seimo narys Algirdas Butkevičius.
O valstietis Valius Ąžuolas negaili kritikos: „Susidaro toks vaizdas, kad Finansų ministerijos tikslas yra kuo labiau stabdyti ekonomiką.“
Išlaidos auga 700-ais milijonų eurų, deficitas iš viso didėja iki beveik 8,5 procento, o visa Lietuvos skola jau tuoj sudarys beveik penkis milijardus eurų – 52 procentus bendrojo vidaus produkto.
„Toliau einama paprasčiausiu keliu, skolinamasi, valstybės skola auginama nepadoriai daug, iki 8,4 proc. BVP. (…) Neturim jokios tvarios skolos valdymo strategijos, tiesiog nematom ir nežinom“, – teigia opozicijos lyderis Saulius Skvernelis.
Tiesa, G. Skaistė turi kuo atsikirsti: „Aš tik priminsiu Sauliui Skverneliui, kad jis taip pat skolinosi nevaržomai ir neieškojo kitų papildomų šaltinių. Vienas iš pavydžių – Plungės pirties ir stoginės rekonstrukcija. Tai nežinau, kiek tai susiję su pandemija, bet tokių projektų nemažai praėjusioje kadencijoje.“
Dabartinė premjerė pirmtakui irgi siūlo prisiminti pernykščius metus, kai Skvernelio Vyriausybė skolinosi penkis milijardus.
„Tuo metu teikiamame biudžete buvo numatytas skolos augimas 4,5 mlrd. eurų. Dabar teikiamame projekte skolos augimas numatytas 3,8 mlrd. eurų. Tai jeigu ponas Skvernelis tai vadina nepadoriu, nežinau, kaip jis būtų pavadinęs savo originalų biudžetą“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Valdantieji aiškina, kad papildomai pasiskolintus šimtus milijonų leis sveikatos apsaugai, socialinėms reikmėms ir tolesnei pagalbai verslui.
„Tas išlaidas, kurios papildomai reikalingos dėl užsitęsusios pandeminės situacijos“, – prideda premjerė.
Šimonytė pripažįsta, kad skola didelė, tačiau į kitus metus persimes ne visa papildomai pasiskolinta suma.
„Yra kovidiniai poreikiai, kurie, jeigu situaciją pavyks suvaldyti, bus vienkartinės išlaidos“, – teigia ji.
Opozicija aiškina, kad po metų kitų dėl to kentės visi.
„Vienintelis kelias belieka viešųjų išlaidų mažinimas“, – įsitikinęs S. Skvernelis.
Šimonytė tiesiai neatsako, ar skolos ateityje kam nors kirs per algas, bet kad reikės iš kažkur rasti papildomų pajamų – akivaizdu.
„Aš jums noriu pasakyti tiek, kad didinti mokestines pajamas, kurias galima didinti įvairiais būdais. Net mažėjantis šešėlis reiškia didesnius mokesčius kažkam, kas dabar tų mokesčių nemoka“, – sako ji.
Sujudusius ekonomistas Algirdas Bartkus ramina: „Mūsų skola nėra maža, bet ji nėra tragiška, nesiekiame Prancūzijos, Italijos, Belgijos ar Graikijos lygio. Užtat galime sau leisti daugiau manevro laisvės.“
Ekonomistas Algirdas Bartkus aiškina – svarbu, kad skola tokiu pat principu neaugtų ir tolesniais metais. Užtat, kai ištinka didelis deficitas, vėliau valdžios esą neretai užsimano didinti mokesčius.
„Būtų gerai, kad, kai pasitikim Mykolu Majausku, kuris visada sako, kad jokių naujų mokesčių nebus, mes tikime, kad jis šventai tai sako“, – prideda pašnekovas.
O Prezidento siūlomo NPD didinimo iki 450 eurų valdantieji svarstyti nenusiteikę, esą tai nesusiję su pandemijos valdymu.
„Kodėl tai reikėjo daryti būtinai šiais metais, man sunkiau pakomentuoti, matyt, Prezidentūra pakomentuos, ačiū“, – atrėžia premjerė.
Patvirtinti galutinį patikslintą biudžetą Seimas planuoja po mėnesio. O štai Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto pateikimą kartu su 75-iais papildomais milijonais eurų medikų priedams opozicija užblokavo, nes panoro, kad jį pristatytų ministras Arūnas Dulkys, tačiau atvyko viceministrė. Klausimas perkeltas į ketvirtadienį.