• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo rugpjūčio 1 d. Lietuvoje startuoja naujovė – pacientų pavėžėjimas. Tiesa, kol kas tai – tik bandomasis projektas tam tikrose savivaldybėse. Be to, jis bus pradėtas tik nuo tam tikrų paslaugų poreikį turinčių pacientų. Bet jau nuo lapkričio 1 d. pavėžėjimas dalyje Lietuvos startuos pilna koja ir truks iki kitų metų liepos. 

Nuo rugpjūčio 1 d. Lietuvoje startuoja naujovė – pacientų pavėžėjimas. Tiesa, kol kas tai – tik bandomasis projektas tam tikrose savivaldybėse. Be to, jis bus pradėtas tik nuo tam tikrų paslaugų poreikį turinčių pacientų. Bet jau nuo lapkričio 1 d. pavėžėjimas dalyje Lietuvos startuos pilna koja ir truks iki kitų metų liepos. 

REKLAMA

Organizuodama sveikatos įstaigų tinklo reformą Sveikatos apsaugos ministerija išbandys naują modelį, kuri socialiai nepasiturintiems ir dėl sveikatos būklės negalintiems patiems į gydymo įstaigą nuvykti pacientams leis tą padaryti patogiau.

Pirmiausia – paslaugos dėl transplantacijų ir hemodializių

Nors iki šiol ministerijos teiktuose pirminiuose pristatymuose, kaip veiks pavėžėjimo modelis, numatytas ne vienas atvejis, kada pacientai galėtų naudotis tokia paslauga, projektas startuoja kuklesnėmis apimtimis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip portalui tv3.lt nurodė sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėjas Tomas Bagdonas, pradiniame etape pavėžėjimo bandomasis projektas apims dvidešimt rajonų ir dviejų pacientų grupes – tuos, kuriems reikia hemodializės ir transplantacijos paslaugų.

REKLAMA

Kauno mieste, Marijampolės, Kazlų Rūdos ir Kalvarijos savivaldybėse pavėžėjimas bus teikiamas tik transplantacijos atveju. 

Kaišiadorių, Prienų, Raseinių, Kėdainių, Jonavos, Jurbarko, Alytaus, Lazdijų, Šakių, Vilkaviškio rajonų, Alytaus miesto ir Birštono savivaldybių gyventojai pavėžėjimą galės išbandyti tiek transplantacijų, tiek hemodializės atveju.

Tuo metu Pagėgių, Tauragės ir Šilalės rajono savivaldybėse šios paslaugos bus teikiamos tik hemodializės atveju.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo spalio 1 d. – daugiau paslaugų

Vėliau į projektą bus „įjungta“ ir daugiau paslaugų.

„Nuo spalio 1 d. bus vežami vyresni nei 75 asmenys, turintys mažas pajamas. Nuo lapkričio 1 d. – negalią turintys asmenys. Paslaugos teikimas vyks nurodytoje savivaldybių apimtyje. Taigi nuo lapkričio 1 d. pavėžėjimo paslauga bus teikiama visa bandomojo projekto apimtimi“, – nurodė T. Bagdonas.

Kadangi siekiama optimizuoti išteklius, tai gali būti taip, kad į priekį asmuo keliaus grupiniu pavežimo, o atgal važiuos individualiai“, – nurodė ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, tokios pacientų grupės ir toks pasiskirstymas pasirinktas įvertinus konkrečių savivaldybių pasiruošimą, o taip pat proceso naujumą – reikia tiek pacientams, tiek medicinos personalui prisijaukinti naują paslaugą, apsiprasti su ja.  

Šis bandomojo projekto etapo trukmė numatyta iki kitų metų liepos 1 d. 

„Apibendrinus duomenis bus sprendžiama dėl tolimesnio likimo, tai yra perkėlimo į nacionalinį lygmenį“, – komentavo ministro patarėjas.

REKLAMA

Dviejų rūšių pavėžėjimas

Portalas tv3.lt primena, kad tai, kaip atrodys pavėžėjimo modelis visoje šalyje, Sveikatos apsaugos ministerija dar prieš kelis mėnesius pristatė viešoje konferencijoje.

Tuo metu aiškinta, kad ši sistema bus skirta tiems pavėžėjimo atvejams, kurie nėra skubūs – juos galima planuoti dienomis ar savaitėmis iš anksto.

Naujoji paslauga bus teikiama dviem lygmenimis – vežant pacientus į/iš vietos savivaldybės gydymo įstaigas ir nacionalines gydymo įstaigas.

REKLAMA

Pavėžėjimo paslaugą sudaro specializuotas pavėžėjimas (organizuojamas GMP automobiliais) ir nespecializuotas pavėžėjimas (organizuojamas ne GMP automobiliais). Pervežimo paslaugas teiks tiekėjai, atrinkti viešųjų pirkimų būdu. Siekiant suteikti galimybę paslauga užsiimti vietos vežėjams, viešieji pirkimai yra išskaidyti, juose gali dalyvauti kiekvieno rajono vežėjai.

Už specializuotą pavėžėjimą bus atsakinga GMP tarnyba ir projekto partneriai turintys GMP automobilius. Specializuotas pavėžėjimas bus naudojamas tik tokiu atveju, jeigu pavėžėjimo metu dėl medicininių priežasčių yra būtinas medicinos personalas pavėžėjimo metu. Kitu atveju bus naudojamas nespecializuotas transportas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kriterijai, kas galės naudotis

Pažymima, kad tai bus ne visiems skirta paslauga, o tiems, kurie dėl sveikatos būklės negali naudoti savo ar viešuoju transportu bei yra vargingiau gyvenantys. 

Vyriausybės nutarimu įtvirtintos tokios sveikatos būklės, kai būtų galima gauti pavėžėjimo paslaugą:

  • Pacientas turi judėjimo sutrikimų, dėl kurių negali savarankiškai vaikščioti ir jam reikalinga kitų asmenų pagalba arba techninės pagalbos priemonės (ramentai, vaikštynės ar neįgaliojo vežimėlis). Negalėjimas savarankiškai vaikščioti suprantamas kaip paciento galėjimas savarankiškai atlikti tik kelis žingsnius. 
  • Pacientas turi sveikatos sutrikimų, trikdančių orientaciją aplinkoje ir komunikaciją (psichikos, kalbos, regos, klausos), dėl kurių savarankiškai negali naudotis individualiu ar viešuoju transportu.
  • Pacientas vyksta atlikti gydymo procedūrų, kurių sukeltas šalutinis poveikis apriboja galimybę savarankiškai naudotis individualiu ar viešuoju transportu (pvz., dializė, chemoterapija), arba dėl organo(-ų) transplantacijos.
  • Pacientui transportuoti reikalingi neštuvai, deguonis ar kita speciali įranga.
  • Pacientui asmens sveikatos priežiūros įstaigoje teikiamos stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir (ar) dėl paciento sveikatos būklės jį vežant būtinai turi dalyvauti asmens sveikatos priežiūros specialistas.

Tuo metu socialinės ir ekonominės priežastys pavėžėjimo paslaugoms gauti apibrėžiamos taip: tai – asmenys, turintys didesnį nei 55 proc. nedarbingumo lygį ir (arba) 75 m. arba vyresni ir žmonės, kurie turi nepakankamas pajamas, tai yra tie asmenys, kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų.

REKLAMA

Paslaugą bus galima užsisakyti dviem būdais

Pavėžėjimo paslaugą bus galima užsisakyti dvejopai – per gydytoją ir tiesiogiai. Kai paslaugą skirs gydytojas, jis turės e. sveikatoje pažymėti paslaugos reikalingumą. Kai tiesiogiai telefonu arba internetu, tarnybos operatorius patikrins, ar asmuo atitinka kriterijus, su juo sukontaktuos ir suderins vežimo laiką.

REKLAMA

„Jeigu panašiu laiku toje pačioje įstaigoje (ar įstaigoje pakeliui) yra galimybė vienu vežimu vežti kelis asmenis, tuomet bus suderinamas grupinis pavėžėjimas iki įstaigos. Kadangi siekiama optimizuoti išteklius, tai gali būti taip, kad į priekį asmuo keliaus grupiniu pavežimo, o atgal važiuos individualiai (pvz. jeigu skirsis asmenų procedūrų pabaigos ir pan.)“, – nurodė ministerija.

Kokioms paslaugoms bus galima gauti pavėžėjimą?

Pavėžėjimo paslauga bus galima pasinaudoti specializuotoms (antrinio ir tretinio lygio) paslaugoms gauti, taip pat dėl planinės ambulatorinės pagalbos – dienos chirurgijos, dienos stacionaro paslaugų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat pavėžėjimas galios esant planinės ambulatorinės reabilitacijos paslaugų poreikiui (medicininė, vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija), įtrauktos ir minėtos planinės hemodializės paslaugos (įskaitant pacientus, gydomus stacionarines slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose).

Taip pat paslauga bus teikiama įtraukta transplantacijos atvejais, kai žmogui reikia nuvykti į centrą atsiradus potencialiam donorui. Tačiau tokiu atveju bus apmokamas tik nuvykimas į gydymo įstaigą. 

REKLAMA

Pažymima, kad pavėžėjimas bus vykdomas tik dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansuojamų paslaugų. Tai reiškia, kad  gydymo įstaigą, kurioje užsiregistruoja gauti paslaugą, turi turėti sutartį dėl tų paslaugų teikimo su ligonių kasomis. 

Todėl visais atvejais būtų reikalingas siuntimas, išskyrus kai kreipiamasi į skubios pagalbos-priėmimo skyrių ar vykstama organų transplantacijai. 

Apibendrinant - tie, kurie gyvena Dulkio eksperimento rajonuose, nuo siol greitosios pagalbos automobilio lauksite ne valanda, o tris - penkias. Ir tai yra faktas.
Isvada ta kad "Ne tau Martynai melynas dangus ",popieriuose ir propogandi padetas pliusiukas ,o frelybeje spyga taukuota
Vokietijoje ligoninės sudaro sutartis su taksi kompanija ir žmogus-ligonis važiuodamas į skirtas procedūras kviečia taksi iš tos firmos ir pinigus sumoka valstybė (žinau ką rašau!, nes draugė sirgo kraujo vėžiu). Bet Vokietijoje ir šiaip sergantiems žmonėms soc paketas fantastiškas - net vandens buteliukus duoda vaistinės.. Super maistas ir labai geras požiūris į Žmogų. O pas mus bus, galimai, susiraukę, nepatenkinti.. Nors pati idėja gal būt ir nebloga!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų