Apie tai, kaip dabar dirba pasienio pareigūnai, kiek reali grėsmė, kad migrantai bandys apeiti patikros punktus, ir ar Lietuva pasirengusi staigiems pokyčiams, TV3 Žinių „Dienos komentare“ – pokalbis su Nacionalinio krizių valdymo centro vadovu Vilmantu Vitkausku.
Lenkai giriasi, kad sulaikė estą su keturiais afganistaniečiais. Tačiau iš kitos pusės girdime, kad jie buvo sulaikyti dar prieš įvedant naują tvarką. Kokia situacija yra dabar Lenkijos pasienyje?
Sienų pažeidimų nefiksavome, eilių taip pat nėra. Gauname pranešimus tris kartus per parą ir matome galimas susikaupimo vietas. Patikra vyksta kiekvieno automobilio, bet tai nesudaro jokių problemų nei keliaujantiems žmonėms, nei sunkiajam transportui, kuris irgi apžiūrimas pareigūnų-muitininkų. Kol kas situacija yra stabili, kontroliuojama ir didesnio pokyčio, kuris galėtų eskaluotis į eilių susidarymą, dar nematome.
Kaip suprantu, lenkai ieško nelegalų, kad jų neįvežtų kas nors?
Taip.
Girdėjome, kad mūsų pasieniečių pareigos pajėgos bus sustiprintos ir jie taip pat pradės ten darbuotis. Kokia situacija su mūsų pareigūnais?
Tai yra eilinis bendradarbiavimas. Mes žiūrime mūsų pusę sienos, lenkai – savo. Mes taip pat esame suinteresuoti, kad irgi fiksuotumėme antrinę migraciją ir sulaikytumėme nelegalius migrantus. Beje, tokių Lietuvoje esame sulaikę nemažai. Dauguma jų keliauja iš Latvijos. Darbas vyksta, jis intensyvus ir atitinkamai mūsų tarnybos irgi turi būti pasiruošusios, jeigu reikėtų reguliuoti srautus ir užsiimti prevencija. Reikia, kad galėtume iš anksto sulaikyti asmenis, kurie bandytų vykti nereguliariais maršrutais per pagrindinius kelius, bet ir per aplinkinius keliukus, miškus ir panašiai.
Dabar patikra sustiprinta pasienio punktuose. Ar nebus taip, kad žmonės, kurie norės pervežti nelegalus, pravažiuos per sieną miško ar laukų keliais? Juk fizinio barjero nėra.
Fizinio nėra, bet ir pravažiuojamų vietų ne tiek daug. Yra 13 punktų, kurių 12 skirti tiktai asmenų judėjimui. Vienintelis yra Kalvarijų, kuris tinka ir sunkiajam transportui – tų galimybių nėra tiek daug. Mišku taip lengvai nepravažiuosi, galbūt praeisi. Dėl šios priežasties mūsų ir lenkų pasieniečiai yra suaktyvinti ir dirba intensyviai. Manau, mūsų sienos pralaidumas migrantams patekti į Lenkiją yra ryškiai apsunkintas. Taip pat kaip ir mes savo pajėgas papildomai skyrėme į pasienį su Latvija, kad galėtumėme prevenciškai sulaikyti žmones, kurie bandytų įeiti į mūsų teritoriją.
Pasieniečių vadas yra ne kartą pasakojęs, kad visgi nemažai mūsų pasieniečių darbuojasi būtent į Latvijos pusę. Kaip paskirstyti pasieniečiais ties Lenkijos ir Latvijos siena?
Tai ir Latvijos pusė, kas dėl mūsų sienos. Taip pat esame išsiuntę pareigūnus padėti latviams. Tai yra aštuoni policininkai-pasieniečiai, kurie ne tik paprasti žmonės, bet ir kinologai ar kiti ekspertai, kurie supranta tuos dalykus, technologijas ir panašiai. Čia ir yra mūsų bendradarbiavimas ir parama latviams. Kiek žinau, yra pasiūlymas Lenkijai, kad padėtų latviams apsiginti nuo nelegalios migracijos iš Baltarusijos. Manau, bendromis pajėgomis būsime pajėgūs užtikrinti, kad migrantų srautai neaugtų, o mažėtų.
Grįžtant ties patikra su Lenkija, kaip esame pasiruošę, jeigu susidarytų spūstys ar eilės? Atsimename, kad būdavo eilės, kur visi pykdavo ir laukdavo. Tam įvykus, kaip ši problema būtų sprendžiama?
Atitinkamai yra srautų reguliavimas ir bendradarbiavimas su Lenkijos puse. Jeigu matysime, kad yra susikaupimai, prašysime, kad būtų stiprintos pajėgos ir patikros pareigūnų skaičius išaugtų. Panašią situaciją turėjome pernai kovo mėnesį, kai buvo Lenkijos ūkininkų protestai ir vyko tikrinimas sunkiasvoriui transportui. Tada irgi matėme, kai būdavo šiek tiek didesnis srautas ir tam tikros dienos, kai išaugdavo. Visada yra prašymas mūsų kolegoms, kad sustiprintų savo pajėgas, kad patikra būtų organizuojama didesniais resursais, kad išvengtumėme tokių eilių.
Kiek tikėtina, kad patikros vyks?
Dabartinis planas yra mėnesiui, tačiau tikimės, kad tiek neužtruks. Aišku, yra politinis sprendimas. Jeigu bus norima pratęsti, tai Lenkija priims tokį sprendimą. Kiek žinau, tai irgi yra intensyvus dialogas ir su Vokietijos puse, ir Lenkija kalbasi. Todėl, kad Lenkijos veiksmas dėl Lietuvos sienos turi įtakos ir pasienyje, ką lenkai turi su vokiečiais. Dėl to dialogas vyksta tarp šių valstybių, nes irgi yra suinteresuotumas, kad susitarimas būtų ne tiktai tarp mūsų ir Lenkijos, bet Lenkijos ir Vokietijos. Čia yra trijų šalių klausimas.
O dabar vykstantiems ar ketinantiems vykti į Lenkiją žmonėms, ar patartumėte kaip iki šiol planuoti savo keliones, ar anksčiau išvažiuoti? Kaip manote, kaip artimiausiu metu galėtų viskas klostytis?
Atsargumas visą laiką padeda. Jeigu pridėtumėte papildomą pusę valandos savo maršrutui, tikrai tas nepakenktų. Tikimės, kad to nereikės, bet sekti pranešimus iš mūsų pareigūnų būtų naudinga – jeigu matysime, kad yra susikaupimas ar ilgiau užtrunka patikra, tai tada tikrai informuosime per informacinius kanalus, kad žmonės būtų įspėti. Niekada nėra blogai užsimesti šiek tiek papildomo laiko, kaip tik rekomenduotina, nes visko gali nutikti – žvėrys keliuose, avarijos, natūralūs kamščiai, nebūtinai prie sienos.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!