„Esu šiek tiek sutrikusi, kadangi pirmadienį kalbėjomės su prezidentu apie galimybių pasą vaikams. Jokių ultimatumų Vyriausybei išsakyta nebuvo. Prezidentas pasidalino praktine problema, su kuria, suprantu, susidūrė kažkoks jo artimos aplinkos žmogus, kurio paaugliai vaikai yra neskiepyti ir kuris pabandė užregistruoti vaiką PGR testui. Pasirodė, kad tai yra sudėtinga padaryti.
Akivaizdu, kad tai bus sudėtinga padaryti kurį laiką, kadangi matome, kad atvejų skaičius kyla dėl omikron atmainos, kuri tuoj taps dominuojančia. Tai yra reali praktinė problema. Tik tiek, kad antigeno testo papildymas tos problemos nesprendžia. Vis tiek reikės registruotis į mobilųjį punktą ir ten atlikti testą panašiai kaip PGR.
Jeigu turima mintyje mokykliniai testai, kurie yra atliekami ir kurių duomenys nėra suvedami į e.sveikatą, kadangi iš esmės jie veikia savikontrolės principu, tai nėra pats tinkamiausias sprendimas“, – spaudos konferencijos metu sakė premjerė I. Šimonytė.
„Galiu pasakyti tik tiek, ką pasakiau ir prezidentui, problemą girdžiu ir tikrai ieškosime šiai problemai sprendimo. Bet koks bus tas sprendimas, manau, galėsiu informuoti kitos savaitės pradžioje“, – pridūrė ji.
„Mes kreipsimės į Konstitucinį Teismą, jei galimybių paso situacija liks tokia, kokia yra dabar. Vakar susitikęs su premjere aš pasiūliau tokį sprendimą: Vyriausybė savo artimiausiame posėdyje galėtų įtraukti kaip vieną iš galimybių paso gavimo sąlygų greitąjį antigeno testą“, – antradienį interviu Žinių radijui sakė prezidentas.
„Jei tai nebus padaryta, kreipsiuosi į Konstitucinį Teismą kvestionuodamas tokio, koks yra, galimybių paso 12–15 metų vaikams atitikimą Konstitucijai“, – patvirtino G. Nausėda.
Pasak šalies vadovo, jei Vyriausybė tai padarytų, „mokiniai galėtų gauti galimybių pasą mokykloje ir tai nesukeltų jokių problemų, nepatogumų ir taip nuo mūsų reformų ir pandemijos valdymo sistemų pavargusiai visuomenei“.
„Mes pernelyg toli nuėjome spausdami į kampą visuomenę su eksperimentais, vieną kartą tai turi baigtis, todėl mano pasiūlymas buvo toks – darykime paprastą testavimą greituoju antigeno testu, tuomet vaikai neturės kentėti dėl mūsų sveikatos politikos vingių, ir jei tai bus padaryta, manau, kad mes išspręsime problemą ir pasieksime rezultatą, kur laimės visi“, – kalbėjo prezidentas.
Galimybių pasas 12 metų ir dviejų mėnesių amžiaus vaikams įvestas nuo gruodžio 28 dienos, be jo negalima lankytis prekybos ir pramogų vietose, bet dokumento nereikia mokyklose ar būreliuose. Anksčiau galimybių paso reikėjo vaikams nuo 16 metų.
Į šalies vadovą prašydamas skųsti galimybių paso taikymo vaikams konstuticingumą kreipėsi judėjimas „Basos mamos“. Taip pat G. Nausėda buvo gavęs grupės piliečių prašymą kreiptis į KT bendrai dėl galimybių paso atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui.
G. Nausėda praėjusią savaitę pranešė, kad dėl galimybių paso į KT nesikreips, tik paragino Teismą greičiau imtis atitinkamo Seimo narių grupės prašymo įvertinti dokumento konstitucingumą, o dėl galimybių paso vaikams sakė nuspręsiąs įvertinęs galimybes jį gauti mokyklose.
Norint gauti galimybių pasą reikia būti pasiskiepijus arba persirgus koronavirusu, taip pat jį galima gauti turint neigiamą PGR tyrimo rezultatą. Anksčiau buvo galima gauti galimybių pasą su greituoju antigeno testu, tačiau nuo gruodžio tokia galimybė panaikinta.