Apie tai naujienų portalui tv3.lt pranešė skaitytojas, teigęs, kad sukčiai su juo susisiekė tuo metu, kai jis šioje internetinėje platformoje pardavinėjo gaublį-šviestuvą.
Pasak skaitytojo, aferistai, pasivadinę „Skelbiu-Supp0rt“ („Skelbiu-pagalba“ – aut. past.) susisiekė su pardavėju ir tariamai pranešė apie įvykdytą pirkėjo mokėjimą už parduodamą prekę.
„Su džiaugsmu pranešame, kad pirkėjas sėkmingai atliko mokėjimą už jūsų prekę per skelbiu platformą“, – skaitytojui rašė apgavikai.
Visgi, norėdamas gauti pinigus už prekes, jis turi prisijungti prie tariamai Skelbiu.lt svetainei priklausančios platformos ir joje suvesti savo banko duomenis, kuriais pardavėjas nori gauti pinigus.
Įspėjo apie dažniausius sukčiavimo atvejus šioje svetainėje
Skelbiu.lt portalo vadovas Dovydas Mačiulis nurodo, jog šis atvejis neabejotinai yra sukčių darbas, o apgauti portalo naudotojus mėginusio aferisto paskyra šiuo metu jau yra užblokuota.
Klientai raginami jokiu būdu nesiųsti asmeninių duomenų, neatidarinėti įtartinų nuorodų ir nesidalinti bankinių kortelių informacija.
„Iš pateikto pavyzdžio matyti keletas įtartinų ženklų: sukčius bandė apsimesti Skelbiu.lt klientų aptarnavimo skyriumi, pasivadinęs netaisyklingu pavadinimu „skelbiu-supp0rt“. Šie pokalbiai yra skirti tik pirkėjui ir pardavėjui – Skelbiu.lt pagalbos darbuotojai niekada nesikreipia į klientus naudodamasi pokalbių funkcija ir netarpininkauja atsiskaitant už prekes ar paslaugas. Dėl apmokėjimo visada tariasi tik pirkėjas ir pardavėjas“, – aiškina D. Mačiulis.
Skelbiu.lt portalo vadovas prideda, nors atpažinti sukčiavimo atvejus nėra lengva, apgavikai dažniausiai apsimetinėja portalo darbuotojais ar pirkėjais, susidomėjusiais prekėmis ir prašančiais iš anksto apmokestinti kurjerio paslaugas, pateikti asmens duomenis ar atlikti kitus įtartinus veiksmus.
„Platformoje veikia automatinės tikrinimo priemonės, kurios atpažįsta įtartiną veiklą ir, siekiant apsaugoti vartotojus, sistema automatiškai blokuoja neleistinus pokalbius ar naudotojus. Be automatinių sprendimų turime ir specialistų komandą, kuri, pastebėjusi nelegalią veiklą ar gavusi pranešimą, nedelsdama imasi veiksmų – blokuoja turinį, pokalbius ar naudotojus“, – teigė D. Mačiulis.
Todėl naudotojams rekomenduojama jokiu būdu nesiųsti savo asmeninių duomenų, neatidarinėti neaiškių nuorodų ir nesidalinti bankinių kortelių informacija.
„Patekus į pinkles, raginame klientus nedelsiant nutraukti pokalbį ir pranešti Skelbiu.lt administracijai apie įtartiną naudotoją.
Jeigu vis dėlto nukentėjote nuo sukčių, raginame klientus kuo greičiau surinkti visą turimą informaciją (laiškus, mokėjimų duomenis, žinutes) ir kreiptis į policiją, pateikiant visus įrodymus. Skelbiu.lt visada pasiruošusi padėti – esant poreikiui galime tarpininkauti ir pateikti papildomą informaciją“, – pažymi D. Mačiulis.
Vartotojai susidūrę su neleistina veikla apie tai pranešti Skelbiu.lt klientų aptarnavimo komandai gali el. paštu [email protected] arba telefonu, nurodytu portale.
Per pirmąjį šių metų ketvirtį sukčiai išviliojo kelis milijonus eurų
Pinigų plovimo prevencijos kompetencijos centro (PPPKC) duomenimis, per pirmąjį 2025 m. ketvirtį iš viso buvo užfiksuoti 3247 sukčiavimo atvejai, iš gyventojų išviliota virš 4 milijonų eurų, o iš viso pasikėsinta į 9,5 milijono eurų.
Pats populiariausias sukčių veikimo būdas išlieka netikrų elektroninių laiškų ir SMS žinučių siuntimas. PPKC dalinasi, jog tokių suklastotų žinučių per 2025 m. pirmąjį ketvirtį užfiksuota net 1581 atvejis.
Vidutiniškai šiuo aferistų veikimo būdu išviliota 346 eurai, o iš viso per šį laikotarpį patirtas 550 tūkst. eurų nuostolis.
Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt teigė R. Matonis, sukčiavimo atvejus ištirti yra gana sudėtinga, tyrimai rodo, kad išaiškinti pavyksta apie 30 proc. tokių nusikaltimų.
Policijos departamento atstovo teigimu, taip yra todėl, kad daugiausiai sukčiavimai yra vykdomi iš užsienio šalių.
R. Matonis taip pat priminė jokiu būdu nespausti atsiųstų įtartinų nuorodų.
„Jeigu jums atsiunčia nuorodą, kad ir kas ten parašyta, ar kad jūsų siunta užstrigo, ar kad atėjo laiškas, ar kad jums Valstybinė mokesčių inspekcija turi pervesti permoką, ar kad reikia patikslinti deklaraciją, tai tikrai jokių nuorodų nereikėtų spausti.
Rekomenduojama tiesiogiai apsilankyti institucijos interneto svetainėje, rankiniu būdu įvedant jos adresą į naršyklės langą ir informaciją tikrinti per oficialų puslapį“, – pabrėžė R. Matonis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!