Nuo šiol Kauno klinikose pacientai bus tiriami ir nauju būdu, kuriam specialius radioaktyvius vaistus gamina pati ligoninė.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Prostatos vėžys – dažniausia vyrams nustatoma onkologinė liga. Ir nors veikia patikros programos, deja, vyrai vengia tikrintis. O kuo anksčiau nustatoma liga, tuo sėkmingesnis gydymas. Tad siekiant kuo ankstyvesnės diagnostikos Kauno klinikų medikai pacientus tirs nauju, iki šiol Lietuvoje netaikytu metodu.
„Tai yra pozitrono emisijos tomografo tyrimas, kuris yra labai specifinis ir pritaikytas prostatos vėžio diagnostikai. Tai yra svarbu ligos pradžioje, kai mes norime įsivertinti, kiek mes ligos turime pas pacientą ir taip padėti apsispręsti gydytojams, kokią gydymo taktiką toliau taikyti“, – komentuoja Branduolinės medicinos tyrimų centro vadovas Donatas Vajauskas.
Iki šiol pacientai jo atlikti vykdavo į Estiją, Lenkiją ar Vokietiją, o dar ir mokėdavo patys. Dabar beveik 2 000 eurų kainuojantį tyrimą nemokamai galės atlikti Kaune. Jis kompensuojamas iš privalomo sveikatos draudimo fondo lėšų.
„Turėtų uždengti poreikius visiems mūsų respublikos pacientams, o gal galim tą poreikį išplėsti ir į Baltijos šalis“, – sako urologijos klinikos vadovas Mindaugas Jievaltas.
Paruošimo procesas sudėtingas
Nors pasaulyje šis metodas naudojamas jau seniai, pasak medikų, Lietuvoje nebuvo specifinio vaisto, būtino prostatos vėžio tyrimui atlikti. Teko laukti jo įregistravimo. Dabar medikamentas ruošiamas Kauno klinikose.
„Mes naudojame šio tyrimo atlikimui radioaktyvų galį, kurio skilimo laikas yra 68 minutės. Tai tokio vaisto transportuoti nelabai galima, mes jį turime pasigaminti vietoje. Pats ruošimo procesas – jis sudėtingas – reikalaujantis atitinkamų tiek laboratorinių sąlygų, tiek radiacinės saugos užtikrinimų“, – kalba Donatas Vajauskas.
Medikai pacientui suleidžia paruoštą radioaktyvų preparatą ir po valandos jau atlieka tyrimą. Kol kas per savaitę ištiria 8 pacientus, bet jau artimiausiu metu šį skaičių žada didinti. Deja, nors šis neinvazinis tyrimas pažangus, kartais prireikia ir biopsijos. O tam naudojama speciali robotinė ranka.
„Mes galim reguliuoti kampą, gylį ir nutaikyti nukreipėją tiksliai į tą vietą, iš kur mes planuojam atlikti biopsiją“, – pasakoja gydytojas Aurimas Mačionis.
Lietuvos statistika šokiruoja
Gydytojas tikina, kad šis metodas yra itin tikslus.
„Mes galim pataikyti į ypatingai mažus židinius ir tai svarbu kliniškai, vedantis etapas į kokybišką ir efektyvų gydymą“, – tikina gydytojas Mačionis.
Statistika dramatiška – Lietuvoje yra aukščiausi sergamumo prostatos vėžiu rodikliai Europoje.
„Apie 3 tūkstančius prostatos vėžys. Beveik kiekvienas 3 naujas vėžio atvejis yra prostatos vėžys. Tai tikrai labai skaičiai. Lietuvoje vyrų tarpe mirštamumas yra 3 pozicija po plaučių ir kolorektalinio vėžio – apie 400 vyrų miršta“, – kalba Mindaugas Jievaltas.
Laimė, didžioji dalis vyrų pasveiksta ir gali gyventi kokybišką gyvenimą.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio viršuje.