„Galvojame, kad ekonomikos susitraukimas galėtų būti 1,2 proc., tai reiškia, kad buvęs bazinis scenarijus keičiasi beveik 4 procentais. Vėlgi, sakyčiau, kad tai yra optimistinis scenarijus“, – pirmadienį Vyriausybėje sakė V. Vasiliauskas.
Jis prognozuoja, kad didžiausias smūgis ekonomikai bus šių metų antrąjį ketvirtį, tuo metu ketvirtąjį ketvirtį „galima tikėtis didesnio stabilizavimosi“.
Siekdamas sumažinti neigiamą koronaviruso įtaką Lietuvos ekonomikai, LB kartu su Europos Centriniu Banku (ECB) pirmadienį pradeda įgyvendinti papildomas ūkio skatinimo priemones, palengvinančias bankų galimybes kredituoti ekonomiką.
LB lanksčiau vertins kai kuriuos bankams taikomus kapitalo ir likvidumo reikalavimus, o kilus būtinybei atlaisvins papildomus kapitalo rezervus - pavyzdžiui, anticiklinį kapitalo rezervą.
Pasak V. Vasiliausko, suplanuotos 187 mln. eurų vertės kapitalo atlaisvinimo priemonės sukuria galimybių suteikti iki 2 mlrd. eurų kreditų.
V. Vasiliausko teigimu, bankai šiuo metu turi sukaupę pakankamus rezervus, kad galėtų veikti stabiliai. Testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatai parodė, kad bankai yra pasirengę atremti ir itin sudėtingus ekonomikos iššūkius. Net jei nuosmukis būtų panašaus lygio, koks buvo patirtas 2009-ųjų krizės metu, bankų sektoriaus kapitalo pakankamumo rodiklis tebesiektų apie 12 proc. ir vis dar gerokai viršytų minimalius normatyvus.
Jei kiltų poreikis, LB kartu su ECB galėtų itin palankiomis sąlygomis teikti bankams pigias likvidumo paskolas už užstatą, kad bankai galėtų toliau palaikyti pakankamą ekonomikos kreditavimą. LB vertinimu, bankai tokiu būdu turėtų galimybę pasiskolinti daugiau nei 1 mlrd. eurų, juos galėtų suteikti paskolomis verslui ir gyventojams.
LB kartu su ECB papildomai į Lietuvos ekonomiką įlies pinigų, padidindamas antrinėje rinkoje superkamų vyriausybės vertybinių popierių apimtį.
Lietuvos bankas ragina kredito davėjus individualiai tartis su gyventojais ir įmonėmis, kurie susiduria su finansiniais sunkumais, atidedant jų kredito įmokų mokėjimus ar pertvarkant paskolos mokėjimų grafiką. Tokiais atvejais palūkanų normos neturėtų būti didinamos.
LB taip pat atidės planuotus inspektavimus, lanksčiau vertins atskaitomybės terminus ir kitomis priemonėmis mažins reguliacinę naštą finansų įstaigoms šiuo įtemptu laikotarpiu.