„Lietuvos ir Vyriausybės tikslas pagrindinis labai aiškus – kad Lietuvos aukštasis mokslas būtų konkurencingas ir pasaulinio lygio, galėtų konkuruoti globaliai, dėl talentų, dėl dėstytojų, dėl mokslininkų. Vienas iš aukštojo mokslo labai svarbių dalyvių – kolegijos“, – spaudos konferencijoje kalbėjo J. Šiugždinienė.
Ministrė pažymi, kad praėjusiais metais įstatyminiais pokyčiais buvo sustiprinti reikalavimai kolegijų, studijų ir taikomųjų mokslų kokybei, didinant investicijas.
„Pirmiausia, kokie pokyčiai vyko ir kuo jie svarbūs yra tiek universitetams, tiek kolegijos? Pirma – suvienodinome stojimo reikalavimus visiems studentams, nepriklausomai nuo finansavimo būdo. Antra – sustiprinome ir išgryninome mokslo reikalavimus studijoms. Trečia – padidinome reikalavimus kolegijoms ir kolegijų praktinei veiklai. Yra siekis, kad kolegijos turėtų daugiau dėstytojų praktikų, kad kolegijose būtų daugiau laiko skirta studentų praktikai. Taip pat nuo 2029 metų atsiranda galimybė kolegijoms, kurios vykdo stiprius taikomuosius mokslinius tyrimus, eksperimentinę plėtrą. Na, esant poreikiui rinkoje vykdyti ir profesines magistrantūros studijas“, – sako J. Šiugždinienė.
Kaip teigia ŠMSM, kolegijų tinklo stiprinimo siekis yra sustiprinti kolegijų studijų kokybę, prieinamumą.
„Labai svarbu, kad prieinamumas kolegijų studijų ir aukštojo mokslo studijų būtų visuose regionuose, kad išliktų visuose regionuose, ir tai prisidėtų prie regionų plėtros. Nes kolegijos ypatingai svarbų vaidmenį vaidina bendradarbiavime su verslu, pramone, atliepiant mūsų rinkos poreikius“, – pažymi ministrė.
Valstybinių kolegijų veiklos tikslai 2029 metams įvardyti Valstybinių kolegijų tinklo stiprinimo plane.
Jame nurodoma, kad minimalus 1200 studentų skaičius būtinas siekiant suformuoti ir išlaikyti stiprų dėstytojų branduolį, užtikrinti kokybiškoms studijoms būtiną infrastruktūrą.
Taip pat tikimasi, kad 2029 metais valstybinėse kolegijose bus ne mažiau kaip 50 proc. visu etatu dirbančių dėstytojų ir ne mažiau kaip 10 proc. mokslo ar meno laipsnį turinčių dėstytojų, dirbančių bent pusės etato dalimi.
„Mes negalime ramiai stebėti situacijos, kai matome, kad kai kurios kolegijos, sustiprėjus, pasikeitus reikalavimams, tiesiog gali sunykti. Todėl Vyriausybė yra pasirengusi finansuoti kolegijų tinklo stiprinimą ir kolegijų resursų sutelkimą. Būtent šiuo etapu kviečiame kolegijas pačias teikti siūlymus, įsivertinti situaciją, pasirengti savo strateginius planus, atliepiant į šiandien teikimą Vyriausybei veiksmų planą“, – pridūrė ji.
Nesulaukus iniciatyvų dėl pokyčių iš kolegijų, jas Vyriausybėi galės siūlyti ir ŠMSM.
Kad būtų užtikrintas studijų prieinamumas, privaloma siekti, kad aukštųjų mokyklų studijos būtų išsaugotos visuose miestuose, pažymi švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas.
„Kai kalbame apie kokybę, turime nusileisti šiek tiek į detalesnį lygį, nes kokybė susideda iš daug skirtingų dedamųjų, kuriomis turime pasirūpinti. Tai pirmiausia, kad studijos būtų kokybiškos, turime turėti studijoms pasirengusius ir motyvuotus studentus. Čia jau yra priimti sprendimai. Nuo 2024 m. visi stojantieji turės atitikti akademinio pasirengimo minimalius reikalavimus. Tai reiškia, kad visi stojantieji turės būti pasirengę studijoms“, – sako viceministras.
Kad studijos būtų kokybiškos, turi būti ir pakankamas į rezultatą orientuotas finansavimas. Tam irgi yra atlikti pakeitimai.
„Jau pirmais metais šioje kadencijoje buvo didinamas studijų krepšelių dydis – apie 30 proc. Kasmet jis yra indeksuojamas, kiekvienais metais yra skiriamos papildomos lėšos ir dėstytojų atlyginimų didinimui. Taip pat praėjusių metų pabaigoje buvo patvirtinta metodika finansavimui už studijų rezultatus, kuri yra numatyta, kad pasiekus tam tikrų rezultatų yra skiriamas papildomas finansavimas“, – sako G. Jakštas.
Pasak ŠMSM, numačius kokybinius rodiklius, kolegijos pačios spręstų, kaip jus pasiekti, jei matys būtinybę ar poreikį, galės inicijuoti pertvarkos procesus, atsižvelgdamos ir į regiono poreikius. Jos taip pačios turės imtis iniciatyvos jungtis.
Plano įgyvendinimo priemonių projektą numatoma parengti ir pateikti tvirtinti Vyriausybei iki šių metų birželio 30 dienos.
Lietuvoje veikia 12 valstybinių kolegijų. Studentų skaičius jose šiuo metu svyruoja nuo 500 iki daugiau kaip 6 tūkstančių.