Apie tai ir apie Ukrainos ateitį Europos Sąjungoje politikas diskutavo Edmundo Jakilaičio aktualijų laidoje „Dėmesio centre +“.
Dokumentas, kurio nepasirašė Paksas
2003 m. sutarties pasirašymas Atėnuose. Lietuvos delegacija – prezidentas Rolandas Paksas, Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas, užsienio reikalų ministras Antanas Valionis ir kiti. Tačiau narystės sutartį pasirašo Brazauskas su Valioniu. Kaip jūs taip sužaidėte, kad ant šio dokumento nėra tuo metu pareigas einančio prezidento pavardės?
Ne aš sužaidžiau. Tai buvo didelė kolektyvinė pastanga, kad prezidentas Paksas apsiribotų dekretu, kuriame jis įpareigoja mus pasirašyti. Turiu aplanką su dekretu, prezidentūroje buvo įteiktas įgaliojimas pasirašyti sutartį. Tai viena kompensacija jam, kad Paksas nepasirašo, bet jis nusprendžia, kas pasirašys.
Tie vyrai, kurie buvo derybų delegacijoje, tai buvo 50 kiečiausių mūsų ministerijų žmonių. Ir, matyt, jų įtakos užteko, kad kažkokiu būdu Paksas nepasirašytų. Aš nuoširdžiai nežinau.
Jūs neprisidėjote dėl to? Tuo metu galvojau, kad kažkas tikrai padarė gerą diplomatinį kulverstį.
Kažkas padarė. Dar pagyvenkime, dar bus ir trisdešimtetis. Tai po 10 metų ar manęs paklausit, ar aš pasakysiu, pas ką paklausti.
Ukrainos narystė Europos Sąjungoje
Ukrainos narystė Europos Sąjungoje yra motyvuojantis pažadas ar realybė? Pakvietimas jau metus, o derybos dar neprasidėjo.
Manau, kad jos prasidės. Kiek laiko liko iki Europos Parlamento rinkimų? Visai nedaug. <...> Didieji politikos banginiai, valstybių vadovai, kaip sakome, širdis – Prancūzija ir motoras – Vokietija – jos čia spręs daugiausiai, kas bus toliau.
EP rinkimai svarbūs ne todėl, kad europarlamentas labai daug lemia Ukrainos integracijoje ar plėtroje, o todėl, kad jie parodys Europos visuomenės nuotaikas, į kurias valstybių vyriausybių vadovai atsižvelgs. Tada matysime, kad birželį ir gegužės pabaigoje, formuojantis naujoms institucijoms, nieko tikriausiai neįvyks, bet vėliau prasidės vyksmas. Ir manau, kad šansas Ukrainai bus duotas.
Čia klaida, kad taip daroma?
Derybos reiškia derybas. 2002 m. gruodžio mėnesį, kada baigėme derybas Kopenhagoje ir džiaugsmingai svarstėme, per kiek laiko prisivysime ES senbuvius, Turkija irgi pradėjo derybas. Ji ir dabar ten pat.
Jeigu vien pradėti derybas nėra konsensuso, ar bus konsensusas jas baigti?
Klausimas, ar mes sugebėsime baigti derybas su Ukraina. Yra Kipras, kuris į ES yra priimtas visas, bet ES teisynas galioja tik pietinėje, neokupuotoje Kipro dalyje. Galvoju apie tai – jeigu Ukraina bus priima visa, bet teisynas galios tik Ukrainos kontroliuojamoje teritorijoje.
Turime galvoti apie tai, kad Ukraina turi atsikovoti savo žemes iki 1991 m. ribų, Rusija turi pradėti mokėti reparacijas, tada prasidės kalbos apie sankcijų nuėmimą. Gal jeigu pamatysime, kad kažkas Rusijoje keičiasi, kad grįžtame į normalesnį bendradarbiavimą su Rusija, ar kas liks iš jos. Bet Ukrainai laukti nėra kada.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše – E. Jakilaičio laidoje „Dėmesio centre +“.
Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dėmesio centre +“ Edmundas Jakilaitis aktualiomis temomis kalbins politikus, ekspertus, visuomenės veikėjus.