Kaip teigia G. Stankūnavičius, nors artėjame prie kalendorinės vasaros pradžios, orai labiau primena balandį, o šio mėnesio pirmosios 10 dienų – net kovo viduriui būdingus orus.
„Taigi, ši gegužė, atrodo, visai „neįsipaišo“ į šylančiam klimatui būdingas tendencijas“, – komentuoja klimatologas.
Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT), duomenimis vidutinė gegužės pirmo dešimtadienio oro temperatūra visoje Lietuvoje buvo 3–5 laipsniais žemesnė už daugiametę, o šio gegužės mėnesio dešimtadienio pabaigoje buvo registruoti keli paros rekordai: minimali oro temperatūra Varėnoje krito iki -5,8 laipsnių (gegužės 8 d.), o Utenoje – iki -5,2 laipsnių (gegužės 9 d.).
Be to, dirvos paviršiuje buvo fiksuotos stichinės šalnos. Žemiausia oro temperatūra virš dirvos paviršiaus buvo išmatuota Varėnoje – -10,7 laipsnių.
„Esant tokiai priežemio oro temperatūrai dirvos paviršiui susidaro ne tik šalna, bet žemę sukausto gruodas, kad ir laikinas“, – paaiškina G. Stankūnavičius.
Kodėl gegužė tokia šalta?
Kaip aiškina klimatologas, pagrindinė tokių šaltų gegužės mėnesio orų priežastis – ilgai trunkantys blokuojantys procesai virš Vakarų Europos.
„Tai gana stabilaus anticikloninio sūkurio (gūbrio) įsitvirtinimas virš Šiaurės rytų Atlanto ir cikloninio – virš Pietvakarių Europos. Ši gana pastovių sūkurių „pora“ virš didelės teritorijos sustabdo vakarų–rytų krypties srautą, dėl to ima vyrauti didelio masto meridianinė paernaša, kuri perskirsto drėgmės ir šilumos srautus, o ilgai trunkantis poveikis pasižymi stiprių terminių ir drėgmės anomalijų susidarymu blokuojančio darinio rytinėje ir vakarinėje periferijose“, – komentuoja G. Stankūnavičius.
„Šiuo metų laiku blokuojantys procesai dažnai įsivyrauja virš Europos, tačiau jų erdvinė padėtis būna labiau pasislinkusi į rytus ir Baltijos regionas dėl to dažniausiai „kenčia“ ne dėl pastovios šalto arktinio oro advekcijos, o dėl sausringų orų“, – pastebi jis.
Remiantis Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Klimato prognozių centro duomenimis, blokuojantys dariniai Šiaurės Atlante ties 0°–20° v. ilg. vis atsinaujindami laikosi jau nuo balandžio pabaigos.
O JAV orų prognozavimo sistemos duomenimis, šie blokuojantys dariniai Šiaurės Atlanto regione dar išliks bent savaitę, vėliau turėtų silpti ir trauktis link Grenlandijos–Labradoro regiono.
„Vėliau, pačioje mėnesio pabaigoje, blokuojantys procesai prognozuojami jau virš Rytų Europos bei, greičiausiai, lems šiltesnius negu dabar orus Baltijos regione“, – praneša G. Stankūnavičius.
Artimiausių dienų ir ilgalaikė orų prognozė
Tačiau, anot klimatologo, mūsų regione yra ir gerų žinių.
„Dėl lėtai judančio ciklono poveikio (kritulių) Lietuvoje baigėsi ankstyvas sausringas laikotarpis. Tiesa, gilesni dirvos sluoksniai (50–100 cm gylyje) Pietų Lietuvoje dar išliks sausi bent iki mėnesio pabaigos. Taip pat iki minimumo sumažėjo miškų gaisrų pavojus.
Šio ciklono silpstantis frontas gerai palaistęs šiaurinę Lietuvos dalį šiandien trauksis į pietus, kol galiausiai visai išnyks. Nedidelis kritulių kiekis prognozuojamas ir Pietų Lietuvoje“, – praneša G. Stankūnavičius.
Antradienį ir trečiadienį Lietuva atsidurs labai plačioje minėto ciklono dalyje, kurioje cirkuliuos šiltesnė oro masė. Oras šils iki 14 –19 laipsnių, vietomis iki 22 laipsnių, o naktinės šalnos laikinai atsitrauks.
Ketvirtadienį Lietuvą pasieks nedidelio ciklono, užsimezgusio Skagerako sąsiauryje, frontinė sistema.
„Frontui lėtai keliaujant per Lietuvą prognozuojamas lietus su perkūnijomis, o lietingi ir vidutiniškai šilti orai užtruks (bent jau Vidurio ir Rytų Lietuvoje) iki penktadienio popiečio“, – teigia klimatologas.
Sekmadienį Lietuvą turėtų pasiekti dar viena kritulių porcija, o jau kitą savaitę prognozuojami vidutiniškai šilti orai su nedideliais krituliais.
„Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad birželio pradžios oro temperatūra Lietuvoje bus šiek tiek aukštesnė už daugiametę, vidurio – artima daugiametei, o pabaigos – kiek žemesnė. Ilgalaikės kritulių prognozės paprastai pasitvirtina prasčiau, tačiau vidutiniškai šis birželis Vidurio ir Pietų Europoje prognozuojamas sausesnis, o Šiaurės Europoje drėgnesnis už normą“, – prognozuoja G. Stankūnavičius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!