Dabar visa atsakomybė teks Aplinkos apsaugos agentūrai, o jei karjeras bus palaimintas, žmonės žada kreiptis į teismą.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Gyventojai po Kauno rajono savivaldybės langais protestavo su žvyru karutyje ir plakatais. Jie sukilo prieš žvyro karjerą Pakarklės miške. Į protestą darbo dieną prieš pat Kauno rajono tarybos posėdį susirinko pusšimtis žmonių,
„Mes bandom pasverti, kiek sveria tarybos nario sąžinė, ir kiek žvyras – kas daugiau, kas atsveria“, – sakė protestuotoja.
Nors dėl karjero vykstanti poveikio aplinkai vertinimo procedūra jau pasiekė finišo tiesiąją, žmonės sako, kad šiam procesui dar pernai galėjo pasipriešinti rajono politikai su meru priešaky – jie turėjo veto teisę. Esą kartą jau sustabdė įmonės „Rizgonys“ užmojus kasti karjerą šiame miške.
„Galutinis sprendimas ir taško padėjimas šioje istorijoje dėl Pakarklės miško žvyro karjero steigime ir yra mūsų mero, Kauno rajono mero Valerijaus Makūno, rankose“, – teigia Kauno rajono gyventoja Monika Sadauskaitė-Pocė.
„Kai reikia antrą sykį pasipriešinti ir jau rinkimai toli, tai jau nenori nieko daryti“, – sako Kauno rajono gyventojas Julius Paleckis.
Meras su gyventojais nesusitiko
Kauno rajono meras su gyventojais pasikalbėti neišėjo. Aiškėja, kad Kauno rajono valdžia nusiplovė rankas, šį kartą visą atsakomybę permesdama Aplinkos apsaugos agentūrai.
„Jei kalbama apie šio Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) programą, tai savivaldybė prieštaravimų nepateikė. Šiai dienai visos galios ir visi įrankiai yra Aplinkos apsaugos agentūros rankose, jie gali nepritarti šiam dokumentui“, – komentuoja Aplinkos skyriaus vedėja Jurgita Rakauskaitė.
Neva gyventojų prieštaravimų sulaukė per vėlai. Poveikio aplinkai programą gavo pernai spalio 11 d., jai įvertinti pagal teisės aktus turėjo 20 dienų.
„Gyventojų ir bendruomenės prieštaravimus savivaldybė gavo tik šių metų sausio mėnesį“, – tikina J. Rakauskaitė.
Žmonės įpykę, sako, jų pozicija dėl karjero Pakarklės miške nesikeičia daug metų, tik įmonė vis taikosi į kitus plotus.
„Bendruomenė savo nuomonę apie karjerą šitame miške pareiškė jau prieš keletą metų, surinkti tūkstančiai parašų ir sakyti, kad nesikreipė, jog būtų panaikintas poveikio aplinkai vertinimas, yra netiesa, melagiena“, – teigia girininkas Kęstutis Markevičius.
Žmonės baiminasi, kad jei įmonė tik įkels koją į mišką, karjero plėtros nesustabdysi ir miškas virs dykviete.
„PAV programa, jei tvirtinama, ji suteikia „Rizgonims“ leidimą ten daryti savo tvarką, palikti žmones be vandens, išnaikinti mišką, ir ne šiaip 28 ha, pagal įstatymus, jei jie įžengs koją, jie galės tęsti karjero kasybą virš 100 ha plote“, – sako J. Paleckis.
Įmonės vadovas nekomentuoja
Kas liks iš žalios oazės pavyzdys esą už kelių kilometrų kitapus kelio. Kamuos dulkės, triukšmas, bus sudarkytas kraštovaizdis, kils ir kitų problemų.
„Ateina pas mus į svečius „Rizgonys“, ne mes pas juos, bet niekas su mumis nebendrauja, niekas nešneka, per tiek laiko, kiek mes kovojam su „Rizgonim“, nė vieną kartą nebuvo jų atstovas susitikęs su žmonėmis“, – teigia Kauno rajono gyventojas Vytautas Jokubauskas.
Įmonės atstovai situacijos nekomentuoja ir žurnalistams.
„Aš pozicijos nepakeičiau, komentarų neteikiu“, – telefonu atsakė „Rizgonių“ direktorius Artūras Pempė.
O sprendimą pritarti ar ne Poveikio aplinkai vertinimo programai Aplinkos apsaugos agentūra žada pateikti jau artimiausiomis dienomis. Jei sprendimas atvers kelią žvyro karjerui – žmonės žada bylinėtis teisme.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.