Psichoterapeutė kalbėjo apie trauminio ir autentiško ryšio tarp partnerių skirtumus. Pasak jos, trauminis ryšys kelią rimtą grėsmę ne tik psichologinei, bet ir fizinei sveikatai.
„Labai svarbu pažinti save kuo geriau, nes tai labai atsispindi santykiuose su kitais“, – D. Babilevičienė tai įvardija kaip pirmą žingsnį norint turėti kokybiškus tarpusavio santykius.
Kai savęs nepažįstame, dažniausiai nuvertiname, nepasitikime savimi, todėl pilnatvės ieškome santykiuose.
Būtent tada, anot D. Babilevičienės, formuojasi trauminiai ryšiai, iš jų dažnai kyla toksiška santykių dinamika, neišsprendžiami konfliktai, ar net priklausomybės: emocinės, psichologinės ar fizinės.
Toksiškų santykių metu manoma: „Aš esu niekas“
Esant trauminiam ryšiui pasąmoninė žinutė apie partnerį yra, kad jis mane išgelbės, padarys laimingu pripažins mano vertę. Trauminiame ryšyje santykių dinamika yra gana chaotiška, nenuspėjama, nėra emocinio stabilumo, yra labai daug sunkumo, nerimo, įtampos.
„Trauminiame ryšyje mes išduodame save ir savo poreikius vardan meilės, t.y. padarysiu viską, kad jaustis mylimu“, – pasakojo D. Babilevičienė.
„Dažniausiai (aut. past. trauminiai) santykiai atspindi mūsų vaikystės patirtis“, – pridūrė ji. Tai yra mūsų suvokiama patirtis, kurią mes išsinešame į dabartinius santykius.
„Tu, mano partneris, užpildai mane, aš esu niekas“, – tokia neįsisąmoninta žinutė, pasak D. Babilevičienės atsiranda toksiškų santykių metu.
Partneriai turi kartu augti
„Autentiškame ryšyje tai skambėtų: tu man padedi augti ir tobulėti“, – taip dažniausiai įžodintą žinutę, puoselėjant sveikus santykius, apibūdina D. Babilevičienė.
Tokiame ryšyje jaučiamės saugūs, viskas vyksta nuosekliai partneriai prisitaiko prie pokyčių, vienas prie kito, ieško kompromisų, kartu auga.
Netrauminiai santykiai yra grįsti emocine ramybe be įsipareigojimo, jaučiamas saugumas, partnerystė. Psichoterapeutė pateikia pavyzdį, tokiuose santykiuose žmogus įsipareigoja sau ir partneriui nedaryti to, kas nemalonu.
Autentiškame ryšyje nereikalaujama partnerio, kad jis patenkintų poreikius, už juos prisiimama asmeninė atsakomybė.
Siekiame, kad partneris mus pažintų, pamatytų, būtų šalia.
Svarbus santykis su savimi
Psichoterapeutė dalinasi patarimais, ką daryti, supratus, kad santykiai – trauminiai ir kaip į tokius nepakliūti.
„Neapleiskite savęs, analizuokite savo mąstymo ir elgesio šablonus, pažinkite savo emocijas, mokykitės jas įvardinti, pažinkite savo dominuojančius poreikius ir mokykitės juos patenkinti.
Ugdykite pasitikėjimą savimi, bandykite patirti gyvenimą per savo vidinį pasaulį ir santykį su savimi, tam, kad santykiai su kitais būtų geresni“, – pataria D. Babilevičienė.