Ligoninėse tiekiamas maistas greitai pasikeis. Anksčiau Sveikatos apsaugos ministerija ligoninėms tik rekomenduodavo keisti savo meniu, maisto ruošimo technologijas bei siūlydavo keisti receptus. Dabar rekomendacijas keičia griežtos taisyklės, kurių privalės laikytis kiekviena šalies ligoninė.
„Neliks įvairių produktų, kurie buvo kepami riebaluose, taip pat rūkytų mėsos produktų. Yra rekomendacijos naudoti daugiau daržovių. Yra iš naujo sureglamentuoti cukraus, druskos kiekiai, skaidulinių medžiagų kiekiai. Parengti pakeitimai, kurie jau yra privalomi, nebėra rekomendacinio pobūdžio.“, – pasakoja ministras Aurelijus Veryga.
Maistas ligoninėse privalės būti ne tik sveikesnis, bet ir estetiškesnis. Privalomose taisyklėse įrašyta, kad tokie patiekalai kaip: košės, troškiniai ar guliašai privalo būti patiekiami nepraradę jiems būdingos formos – neištižę, ne per daug skysti. Vienoje lėkštėje, jei ji nepadalyta į atskiras sekcijas, bus draudžiama tiekti nederančius patiekalus, kartu sukrauti košę su duona ar sumuštiniu, varškės apkepą su burokėlių salotomis.
„Tikrai jums yra tekę matyti nuotraukų – vienoje lėkštėje yra batono gabalas, košė supilta, užmesta dar dešra ir tada visa tai pacientas gauna vienoje lėkštėje. Aš manau, kad jeigu mes namie taip padarytumėme arba vaikams taip viską sumestumėme, sutiksite, kad nei labai estetiška, nei mes taip valgome“, – kalbėjo A. Veryga.
Maistas ligoninėse taip pat negalės būti patiekiamas atšalęs. Skyriai privalės sudaryti higieniškas sąlygas nemokamai atsigerti geriamojo vandens.
Opozicinės partijos mano, kad valstiečių valdoma Sveikatos apsaugos ministerija persistengė rengdama reikalavimus.
„Čia yra juokingų dalykų. Pavyzdžiui, daržovės. Pateikiamos taip, kad pacientai galėtų sukramtyti. Daržovės yra tik kramtomos. Arba cukrus, atrodo, nėra gerai. Arbata teikiama nesaldinta, pacientui pageidaujant, cukraus – ne daugiau kaip 5 gramai. Cukraus negausi – turi atskirai prašyti, tada tau duos, susimylės“, – mano Seimo narys Eugenijus Gentvilas.
Tiesa, Lietuvos didmiesčių ligoninės šių naujovių nebijo. Aiškina, kad joms buvo ruoštasi. Pastebima, kad sunkumų gali patirti tik tos ligoninės, kurios ignoravo anksčiau pateiktas rekomendacijas.
„Jeigu įstaiga ignoravo prieš tai galiojusias rekomendacijas, tai jam teks nueiti labai ilgą kelią. Tie, kurie paisė, orientavosi į tai, jiems bus reikalinga revizija, kuriai įgyvendinti reikės kažkiek laiko, bet iki aprašo įsigaliojimo tai yra įveikiama užduotis“, – sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktorė Dr. Jelena Kutkauskienė.
„Mes šiuos pokyčius pradėjome prieš 3-4 metus. Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymas nėra iššūkis“, – mano LSMU ligoninės Kauno klinikų atstovė Diana Sokolovienė.
Anot Verygos, ligoninės, kurios pačios organizuoja pacientų maitinimą, gali lengviau prisitaikyti prie naujovių.
„Įstaigos, kurios pačios pereina prie maitinimo organizavimo, investuoja į maisto gavybos technologijas, jos džiaugiasi, nes joms tada paprasčiau ir su visais tais viešaisiais pirkimais“, – sako ministras.
Tačiau ligoninėms, kurios perka maitinimo organizavimo paslaugas iš verslininkų, gali būti sunku, kadangi šioje rinkoje įsitvirtinusios ir pelnus kraunasi kelios stambios įmonės.
„Čia yra konkurencijos priežiūros institucijų darbo brokas. Ta rinka buvo savotiškai oligopolizuota. Dabar sudėtinga rasti nepriklausomų, nedidelių tiekėjų“, – kalbėjo A. Veryga.
„Įstaiga jeigu renkasi maitinimo paslaugą, ji turi nemažai pastangų dėti į kontrolę. Kontrolės mechanizmai tikrai nėra paprasti. Patirtis yra skaudi ir ji atsispindi viešųjų pirkimų dokumentuose. Jeigu įstaiga nepatyrusi ir ten nenumato saugiklių, nebus ir baudų, kontrolės procedūrų, privalomu laikų, per kiek laiko turi atsiliepti tiekėjas į kažkokią išsakytą pastabą, pretenziją“, – mano J. Kutkauskienė.
Veryga ligoninėms taip pat siūlo sveikesnius, šviežesnius produktus pirkti iš ūkininkų.
Nauja tvarka turėtų įsigalioti lapkričio 1-ąją dieną.