• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Super skruzdėlės, voverės ir skorpionai: invazinės rūšys, kurios sukuria antrą pagal dydį riziką pasaulio biologinei įvairovei.

16

Super skruzdėlės, voverės ir skorpionai: invazinės rūšys, kurios sukuria antrą pagal dydį riziką pasaulio biologinei įvairovei.

REKLAMA

Kaip rašoma independent, Didžiąją Britaniją okupavo pilkosios voverės.

Atkeliavusios iš JAV dar XIX amžiaus pabaigoje, ligas nešiojančios pilkosios voverės lėmė vietinių, Britanijoje gyvenančių voverių populiacijos kritimą, nuo 3,5 milijonų gyvūnų iki 120 tūkt.

Kol jų raudonplaukės pusseserės patyrė netektį, invazinių pilkųjų voverių populiacija pakilo iki 2,4 milijonų gyvūnų, kurie apėmė beveik kiekvieną šalies kampelį.

Didžiosios Britanijos aplinkosaugos grupės dabar siekia išgelbėti raudonąsias voveres, kurios, kaip mano jie, be tinkamos apsaugos gali išnykti per 35 metus.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad geriamųjų kontraceptikų vartojimas galėtų padėti sumažinti pilkųjų voverių skaičių. Šis būdas buvo patvirtintas Vyriausybės. Mokslininkai mano, kad per penkerius metus planas sumažintų pilkųjų voverių populiaciją daugiau kaip 90 proc.

REKLAMA

Amerikoje taip pat gausu įsibrovėlių

Amerika taip pat sulaukė įsibrovėlių. Viename iš savo baigiamųjų aktų, Prezidentu buvęs, Barakas Obama pasirašė įsakymą apmokyti šalies agentūras apsaugoti tautą nuo invazinių rūšių poveikio.

Šiuo aktu siekiama išsaugoti ne tik vietinės Amerikos gyvūniją. Svetimos rūšys kelia didžiulę žalą JAV ekonomikai, išsiaiškinta, kad išlaidos Amerikos mokesčių mokėtojams siekia maždaug 120 milijardų dolerių (113 milijardų eurų) kasmet.

REKLAMA
REKLAMA

Naujos rūšys gali destabilizuoti ekosistemą. Didėja konkurencija dėl išteklių, atsiranda naujos ligos arba atkeliauja nauji plėšrūnai. Taip pat galimas rūšių maišymasis, taip susikurtų hibridai, o pirminės rūšys išnyktų.

Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija (IUCN) apskaičiavo, kad per pastaruosius 50 metų, invazinės nevietinės rūšys tapo labiausiai paplitusia grėsme, susijusia su žinduolių, roplių ir varliagyvių nykimu pasaulyje. Kitiems gyvūnams, invazinės rūšys buvo antra labiausiai paplitusi grėsmė – po buveinių naikinimo – susijusio su išnykimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Globalizacija padėties nepagerina

Kadangi vis daugiau žmonių keliauja, o tarptautinė laivyba kiekvienais metais auga, problema tik blogėja. Invazinių rūšių skaičius Europoje padidėjo 76 proc nuo 1970 iki 2007 m.

Didžioji Britanija, Londonas tapo įsibrovėlių centru. Čia gyvuoja daugybė invazinių rūšių, nuo Gauruotažnyplio krabo besirausiančio Temzės prieplaukose iki Azijos super skruzdėlų graužiančių elektros kabelius Hendone. Londono finansų centras, buvusiame Docklands rajone jau nuo XX a pradžios tapo geltonauodegių skorpionų kolonija.

REKLAMA

Dėl invazinių super skruzdėlių pomėgio kramtyti laidus kyla gaisro pavojus. Taip pat gaisro pavojų pasėliams sukelia ir invazinės žiedakaklės papūgėlės, jas galima nušauti be leidimo, nes žinoma, jog jos sukelia grėsmę žemdirbystei.

Invaziniai gyvūnai aplanko ir Lietuvą

Įvairūs pietų kraštų gyvūnai taip pat ima prisitaikyti Lietuvos teritorijoje.

„Lietuvoje yra net keliolika invazinių gyvūnų rūšių. Jau turime ir krabą, žuvis grundalus, ir mangutus, meškėnus, kuriuos mes laikėme egzotine rūšimi, dabar jau jie įrašyti į invazinių rūšių sąrašą. Yra pastebėti ir šakalai Lietuvos teritorijoje, jie kol kas neįtraukti į invazines rūšis, bet kas žino, jeigu keičiantis klimatui, jie gali atkeliauti į Lietuvą ir pradėti veistis”, – kalba gamtininkas Almantas Kulbis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų