Ar už lango jau pavasaris?
Sinoptiko Naglio Šulijos teigimu, žiemos pabaiga Lietuvoje iš vėlesnės kalendoriaus datos persikelia į ankstesnę. Tai reiškia, kad žiemos uodega tapo trumpa. Kadangi ji trumpėja, kyla klausimas kas tada lieka?
„Na pavadinkime tai pavasariu, nors iš tikrųjų, tai ne pavasaris. Tai yra bjauri žiema, tik be sniego“,– kalbėjo sinoptikas.
Nemalonių orų sezonas
Saulė dar nekyla taip aukštai, jog spėtų įšildyti orą bei žemę, todėl šiltojo pavasario dar reikės palaukti.
„Reikia suprasti, kad saulė aukštai dar nepakyla ir ji negali fiziškai įšildyti žemės paviršiaus ir oro, dėl to sniegas nutirpo, viskas gražu, bet šie orai ir tįsis, kaip purvinas pantis paskui vežėčias, arba prie kojos priskretęs, ir tiek“, – kalbėjo sinoptikas Naglis Šulija.
Artimiausią mėnesį vyraus neaiškūs ir permainingi orai, kurie nuoga bamba lakstyti neleis.
„Kol saulė nepradės kilti aukščiau, tai tos šilumos ir nebus, tą reikia turėti omenyje. Dabar mes įžengėme į tokį laiko tarpą, kuomet bus purvinas ir drumzlinas neaišku kas. Dar ne pavasaris, bet dar ir ne žiema. Ir viskas dabar priklauso nuo oro srautų, ar jie ateis iš pietų, ar iš šiaurės, vakarų“, – kalbėjo N. Šulija.
Galimi netikėtumai
Nors pavasaris jau artėja, bet ir kovo mėnesį galime tikėtis žiemos priminimų. Tai gali būti ir trumpas šaltukas, ir šlapias sniegas.
„Nepamirškime recidyvų. Kuomet orai yra tokie kaip dabar, per tam tikrą laikotarpį jų pasitaiko, gali užsnigti, uždrėbti šlapio sniego. Sniegas prasilaiko kelias dienas, ar savaitę, paskui vėl nutirpsta. Jie galimi ir dabar kaip ir po savaitės ar trijų. Jų drąsiai gali būti visą kovą“, – kalbėjo N. Šulija.
Žiemos priminimų sulauksime jau artimiausią parą. Bus šlapio sniego, žinoma, jis čia ilgai neišbus: tris, šešias valandas, parą ir viskas. Nes žemė jau yra nebe šalta. Reiškia sniegas kris ant šiltos žemės ir gana greitai tirps, o paskui ant jo dar lietus užlis.
Klimatologinis pavasaris prasideda kovą
Pavasaris Lietuvoje prasideda tuomet, kai bendra paros temperatūra tampa teigiama ir neigiamos jau nesulaukiame.
„Klimatologiškai nulio riba skiria klimatologinę žiemą, nuo klimatologinio pavasario. Vadinasi žiema yra tas laikotarpis, kai vidutinė paros temperatūra yra neigiama“, – kalbėjo klimatologas Donatas Valiukas.
Lietuvoje šis pokytis dažniausiai įvyksta kovo mėnesį.
„Pagal daugiametes normas ta riba tarp teigiamos ir neigiamos temperatūros, pajūryje pasikeičia pirmą kovo dešimtadienį, o didžiojoje Lietuvos dalyje jau kovo antrą dešimtadienį“, – pridūrė klimatologas.