Tokį liberalo Eugenijaus Gentvilo siūlymą antradienį palaikė 86 Seimo nariai, prieš pasisakė 29, o susilaikė 4 parlamentarai.
Kaip jau buvo skelbta, siūlymą panaikinti prieš trejus metus V. Landsbergiui suteiktą valstybės vadovo statusą šių metų vasarį įregistravo Seimo opozicinės Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Rimas Jonas Jankūnas.
Pasak jo, valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui suteikęs įstatymas prieštarauja Konstitucijai. Be to, anot R. J. Jankūno, jokiais teisės aktais neturėtų būti siekiama sukurti ar pakeisti praeities istorinių faktų.
ELTA primena, kad 2022 m. birželio mėnesį kadenciją baigęs parlamentas Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui V. Landsbergiui suteikė valstybės vadovo statusą.
Tuomet valdantieji konservatoriai tvirtino, kad priėmus įstatymą bus atkurta istorinė neteisybė dėl Lietuvai nusipelniusio žmogaus. Tuo metu dalis opozicijos įstatymo projekto ragino nepalaikyti, nes įžvelgė bandymą „prastumti“ istorijos klastojimą.
Skvernelis ir Paluckas siūlymo nepalaikė, Žemaitaitis – už
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis ir premjeras Gintautas Paluckas sako nepritariantys siūlymui atšaukti praėjusios kadencijos Seimo priimtą įstatymą, kuriuo buvusiam Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui Vytautui Landsbergiui suteiktas valstybės vadovo statusas.
„Aš tai žiūriu skeptiškai. Aš lygiai taip pat žiūrėjau skeptiškai, kai ir buvo suteikinėjamas (valstybės vadovo statusas – BNS), nes manau, kad istorija yra istorija, ir istoriją dar tikslinti įstatymo formuluotėm nėra reikalo“, – žurnalistams Seime antradienį sakė S. Skvernelis.
„Kas nuo to pasikeitė, kai tas buvo istorinis faktas dar kartą paminėtas ir įprasmintas įstatymu, kas nors pasikeitė? Niekas“, – pridūrė jis.
Taip jis kalbėjo parlamentarams planuojant vadovo statuso panaikinimo klausimą svarstyti Seimo posėdyje antradienį.
Tuo metu Vyriausybės vadovas tikino, kad socialdemokratai neketina palaikyti statuso naikinimo.
„Praėjusią kadenciją mes nepalaikėme (valstybės vadovo statuso – BNS) suteikimo, nepalaikysime ir naikinimo, nepaisant to, kad buvo padaryta klaida, Mūsų įsitikinimu, suteikiant tą statusą, būtų padaryta dar didesnė klaida kiekvieną kadenciją kaitaliojant Seimo sprendimą ir žmogų vartant iš vienos pusės į kitą“, – žurnalistams Seime sakė G. Paluckas.
„Manome, kad tai yra tikrai perteklinis politikavimas, nes, nepaisant sprendimo, vienų žmonių galvose V. Landsbergis buvo valstybės vadovas, kitų – nebuvo“, – sakė jis.
Tuo metu koalicijai priklausančių „aušriečių“ lyderis Remigijus Žemaitaitis laikėsi kitos nuomonės ir tvirtino, kad tokį siūlymą palaikys visi partijos nariai.
„Visa „Nemuno Aušra“ balsuos už tai, kad žmogus, kuris nenusipelnė Lietuvoj būti vadinamas valstybės vadovu ir turėt prezidento statusą, būtų atimtas šitas statusas, nes jam ir nepriklauso pagal Konstituciją ir pagal Konstitucinio teismo išaiškinimą“, – sakė R. Žemaitaitis.
„Vytautas Landsbergis nenusipelnė turėti Lietuvos valstybės statuso ir neturėtų teisės juo naudotis. Turi naudotis tiktais visas Sąjūdis ir Sąjūdžiui tada reikia visiem, reiškia, turėjo būt suteikiamas šitas statusas, o ne Vytautui Landsbergiui“, – aiškino jis.
Konservatorių lyderis Laurynas Kasčiūnas sakė siūlymą dėl statuso naikinimo vertinantis kaip kiršinimą.
„Sprendimas yra priimtas, istorinis teisingumas yra atkurtas. Vytautas Landsbergis buvo mūsų valstybės vadovas, atstovavo mūsų valstybę, daugelyje šalių tuomet buvo pristatomas kaip mūsų valstybės vadovas, kaip netgi prezidentas“, – sakė L. Kasčiūnas.
„Aš labai tikiu, kad valstybiškai labiau mąstančioje net ir valdančiojoje koalicijoje užteks sveiko proto šiandien priimti sprendimą tokį, kad pasiųstume iniciatoriams signalą, kad tokio kiršinimo daugiau negali būti“, – teigė politikas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Su kuo ir "sveikinu" lakstančius į (pasi)rinkimus. Ir linkiu sau patiems užduoti klausimą: ko ten lakstote?