• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didelio užkrečiamumo koronaviruso Delta atmaina, pirma karta užfiksuota Indijoje, tapo pastarosios Covid-19 atvejų bangos pasaulyje varomąja jėga. Dabar Indija perspėja dėl kitos problemos – Delta Plius atmainos.

Didelio užkrečiamumo koronaviruso Delta atmaina, pirma karta užfiksuota Indijoje, tapo pastarosios Covid-19 atvejų bangos pasaulyje varomąja jėga. Dabar Indija perspėja dėl kitos problemos – Delta Plius atmainos.

REKLAMA

Praėjusią savaitę Indijos sveikatos ministerija apibūdino Delta Plius atmainą, dar vadinamą Delta-AY.1, kaip „nerimą keliančią atmainą.“ Tačiau kai kurių mokslininkų nuomone, dar per anksti teigti, kad ši atmaina atitinka tokį apibūdinimą, o prieš pradedant panikuoti, verčiau atlikti daugiau tyrimų.

Kaip praneša Indijos institucijos, ši SARS-CoV-2 atmaina yra panaši į Delta atmainą, tačiau ji turi naują receptorius sujungiančios srities mutaciją, pavadintą K417N. Iki šiol yra žinoma apie 22 Delta Plius atmainos atvejus, užfiksuotus Indijos Maharaštros, Keralos ir Madhja Pradešo valstijose.

„Public Helath England“ tyrėjai šį mėnesį pasidalino savo turima informacija apie Delta Plius atmainą, pabrėždami, kad iki 2021 m. birželio 7 d. iš viso buvo nustatyti 63 susirgimai šia atmaina: po vieną Kanadoje, Vokietijoje ir Rusijoje, du Nepale, keturi Šveicarijoje, šeši Indijoje, devyni Lenkijoje, 12 Portugalijoje, 13 Japonijoje ir 14 JAV.

REKLAMA
REKLAMA

„K417N mutacija, pastebima Delta-AY.1 atmainoje, kelia nerimą, nes mes žinome, kad šią mutaciją turi ir Pietų Afrikos (Beta, B.1.351) atmaina. Ji padidina viruso užkrečiamumą, taip pat padaro virusą atsparesnį vakcinoms“, – komentavo dr. Julianas Tangas, kvėpavimo mokslų klinikinis virusologas iš Lesterio universiteto Didžiojoje Britanijoje.

REKLAMA

„Tikėtina, kad K417N mutacija, kartu su L452R mutacija, aptinkama visose Indijoje atrastose atmainose, gali padindinti delta-AY.1 atsparumą vakcinoms", – sakė jis.

Indijos sveikatos priežiūros institucijos teigia, kad atlikus Delta Plius atmainos laboratorinius tyrimus buvo nustatyta, jog ji galimai yra daug lengviau pernešama, paprasčiau susijungia su plaučių ląstelėmis, ir galimai yra atsparesnė monokloninių antikūnų terapijai.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dauguma ekspertų yra sakę, kad dėl labai riboto duomenų kiekio, dar per anksti teigti, kad Delta Plius turėtų būti laikoma nerimą keliančia atmaina.

„Kol kas nėra duomenų, kurie patvirtintų tokį teiginį, – „BBC News“ sakė dr. Gagandeep Kang, virusologė ir pirmoji moteris indė, tapusi Londono karališkosios draugijos nare. – Reikia biologinės ir klinikinės informacijos, norint nuspręsti, ar dėl šios atmainos tikrai verta sunerimti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikia ištirti kelis šimtus pacientų, kurie užsikrėtė šia atmaina, kad suprastume, ar jų rizika susirgti sunkesne forma yra didesnė nei tų, kurie serga pirmine atmaina“, – pridūrė dr. G. Kang.

Nepaisant šios naujosios viruso versijos, Delta atmaina ir toliau formuoja Covid-19 pandemiją. Kai kurie skaičiavimai rodo, kad Delta yra iki 60 proc. lengviau pernešama nei taip pat didelį užkrečiamumą turinti Alfa atmaina, pirmą kartą užfiksuota Didžiojoje Britanijoje, 2020 metų pabaigoje.

Dėl tokio didelio užkrečiamumo Delta atmaina dabar sukelia 99 proc. visų susirgimų koronavirusu JK ir sudaro apie 20 proc. visų užsikrėtimų Jungtinėse Amerikos Valstijose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų