• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo sausio 1 d. visose savivaldybėse bus atskirai tvarkomos maisto atliekos – tai įpareigoja Lietuvos teisės aktai, kurie parengti pagal ES direktyvą. Vilniuje atliekos bus rūšiuojamos kitaip nei daugelyje miestų – maisto atliekos bus surenkamos į išdalinamus oranžinius plastikinius maišelius ir metamos į mišrių atliekų konteinerius.

Nuo sausio 1 d. visose savivaldybėse bus atskirai tvarkomos maisto atliekos – tai įpareigoja Lietuvos teisės aktai, kurie parengti pagal ES direktyvą. Vilniuje atliekos bus rūšiuojamos kitaip nei daugelyje miestų – maisto atliekos bus surenkamos į išdalinamus oranžinius plastikinius maišelius ir metamos į mišrių atliekų konteinerius.

REKLAMA

Naujos sistemos kritikai teigia, jog gyventojams tai bus nepatogu, tačiau Vilniaus miesto savivaldybės atstovų teigimu, buvo padaryti visi reikalingi žingsniai.  

Apie šiemet pradedamas atskirai tvarkyti maisto atliekas naujienų portalas tv3.lt rašė anksčiau – šiuo metu maisto atliekas atskirai surenka kelios savivaldybės: Alytaus, Marijampolės ir Panevėžio.

Kitaip nei daugelyje kitų savivaldybių, Vilniuje vietoje atskirų maisto atliekų konteinerių, gyventojai maisto atliekas sudės į kitos spalvos maišelius ir mes į mišrių atliekų konteinerius. Šios atliekos bus atskiriamos nuo kitų atliekų ir paverčiamos kompostu, o maišeliai – perdirbami.

REKLAMA
REKLAMA

Anot savivaldybės, ateityje maisto atliekų surinkimui numatoma naudoti atskirus šioms atliekoms skirtus konteinerius. Iki šiol sostinėje yra rūšiuojamos plastikinės, popierinės, metalinės, stiklinės pakuotės ir antrinės žaliavos.

REKLAMA

Šie pokyčiai aktualiausi sostinės daugiabučių gyventojams – žmonėms, kurie patys kompostuoja maistines atliekas, maišelių atsiimti nereikės.

Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ naująjį Vilniaus sprendimą pristatęs Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktorius Tomas Vaitkevičius teigė, jog nuo gruodžio 11 d. iki gruodžio 28 d. buvo išdalinta virš 16 000 maišelių. Pasak jo, netrukus maišeliai bus dalinami ir prie prekybos centrų – iki šiol oranžiniai maišeliai buvo dalijami tik seniūnijose bei didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

REKLAMA
REKLAMA

„Maišelių dalijimas yra prasidėjęs nuo gruodžio 11 d., per tą laiką pavyko išdalinti virš 16 000 maišelių. Nuo sausio 2 d. dalijimas prasidės kitose žmonių susibūrimo vietose – prie prekybos centrų, kiekvienoje seniūnijoje. Vietos yra paskelbtos internetiniame puslapyje atliekuetiketas.lt.

Tikrai suprantame, jog atliekų rūšiavimo įvedimas reikalauja laiko – tikrai nereikia panikuoti, jeigu sausio 2 d. neturėsite maišelio. Suprantame, kad kiekvienam pokyčiui reikia laiko. Priminsiu, jog nuo kitų metų kiekvienoje savivaldybėje gyventojai turi pareigą rinkti maisto atliekas atskirai“, – pabrėžė T. Vaitkevičius.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vilniaus ir Vilniaus regionas pasirenka švietimo kelią – šiame etape norime žmonės įkalbinti suprasti naudą“, – pridūrė T. Vaitkevičius.    

T. Vaitkevičius taip pat paaiškino, jog taip bus rūšiuojamos tik komunalinės, arba kitaip tariant, buitinės atliekos. Gamybinės atliekos jau iki šiol turėjo būti tvarkomos atskirai. Pasak VAATC vadovo, į maišelius reikėtų dėti visas pūvančias maistines medžiagas

„Jeigu nesinori gilintis – jeigu suprantate, kad atlieka yra iš virtuvės, yra bioskaidi, arba liaudiškai tariant, pūvanti, tuomet ji turi keliauti į oranžinį maišelį“, – pabrėžė T. Vaitkevičius.   

REKLAMA

Artūras Zuokas: tai yra apgaulė

Žinių radijo laidoje dalyvavęs Vilniaus tarybos narys ir buvęs miesto meras Artūras Zuokas naująjį Vilniaus sprendimą įvertino kritiškai. Pasak jo, numatyta tvarka nulems didesnį sunaudojamo plastiko kiekį.  

„Vilniaus miesto pasiūlytas sprendimas yra visiška apgaulė. Vietoj to, kad galėtumėte naudoti popierinį maišelį, kurį gal esate nusipirkę, dabar imsite naują oranžinį maišelį, taip didinant plastiko kiekį, kuris vis tiek atsiranda mišriame, buitinių atliekų konteineryje. Dalis maišelių suplyš – kada buitinių atliekų mašina suspaudžia atliekas, jie yra mechaniškai pažeidžiami. Buvau nuvažiavęs į gamyklą, pasižiūrėti viso to proceso“, – teigė A. Zuokas.

REKLAMA

„Žiūrėkim buitiškai – jei turite maisto atliekas (pvz bulvių ar obuolių lupenas) – jas metate į bet kokį kitą panaudotą maišelį ir jis bendru konteineriu nuvažiuoja į Vilniaus miesto rūšiavimo gamyklą, kur atliekos yra išrūšiuojamos. Plastiką galima atskirti rankiniu arba mechaniniu būdu, o biodegraduojančias atliekas – ištraukus drėgmę paversti kuru, kuris šalia deginamas ir tokiu būdu Vilniaus miestui gaminama šiek tiek pigesnė šiluma“, – pridūrė A. Zuokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak A.Zuoko, jei maisto atliekos nuo bendro srauto bus atskiriamos mechaniškai, tokią tvarką jis įvardijo kaip „besivystančios šalies“.  

„Įsivaizduokite – šiandien stovės gyvi žmonės prie rūšiavimo linijos, rankomis trauks oranžinius maišelius, išpurtys maisto atliekas. Tai primena besivystančios šalies lygmenį. Tai yra darbas dėl nieko“, – Vilniaus miesto sprendimą kritikavo A. Zuokas.

Buvusio mero teigimu, daugelis gyventojų maišelių neims ir atskirai maisto atliekų nerūšiuos – tačiau nepaisant to, tarybos nario teigimu, būtent dėl nuo Naujų metų augs šiukšlių išvežimo kainos.

REKLAMA

„Paslauga nuo sausio 1d. brangsta 7 proc. Jeigu nebūtų įvedami maišeliai, kainos vilniečiams padidinti nepavyktų“, – sakė A. Zuokas.

A. Zuoko teigimu, dabartinė rūšiavimo tvarka numatyta, nes nebuvo pradėtas atskirų maisto atliekų konteinerių naudojimas, tad buvo nuspręsta ieškoti kito sprendimo, nenorint susilaukti Europos Sąjungos sankcijų

„Manau, kad tai yra bandymas išvengti sankcijų, nes miestas tikrai vėlavo. Dar R. Šimašiaus vadovavimo laikotarpiu buvo nupirkti specialūs konteineriai, kurie yra nepanaudoti. Norint išeiti iš situacijos, norint negauti Europos Sąjungos sankcijų, reikėjo sukurti imitaciją, dėl kurios visi kentėsim, turėsim beprasmiško darbo, padidinsim sunaudojamo plastiko kiekį“, – teigė  A. Zuokas.

REKLAMA

Kėlė klausimą, kodėl nėra naudojami maisto atliekų konteineriai

Laidoje dalyvavusi laidų vedėja ir aplinkosaugos aktyvistė Rugilė Matusevičiūtė kritikavo tiek A. Zuoko pasisakymus, tiek Vilniuje numatytą tvarką. Pasak jos, A. Zuokas nesupranta, kodėl yra svarbu atskirti maisto atliekas

Kas man labiausiai užkliuvo, pasak A. Zuoko, nėra prasmės dėti į atskirą maišelį, nes vis tiek atliekos keliauja ten pat ir vėliau yra sudeginamos energijai gauti. Tai tikslas ir yra jas atskirti, kad nebūtų deginamos, būtų kompostuojamos“, – paaiškino R. Matusevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Matusevičiūtės, reikėtų papildomai užtikrinti, kad būtų efektyvu atskirti maistines medžiagas mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) centruose.

Galbūt oranžinė spalva padės darbuotojams atskirti atliekas, bet galbūt reikėtų procentaliai įvertinti, kiek tų maišelių bus atrinkta, kur jie toliau keliaus, ar tikrai bus kompostuojama, ar sudeginama“, – pataria R. Matusevičiūtė.

Aplinkosaugos aktyvistei taip pat klausimų kėlė pasirinktas kelias – kodėl nebuvo nuspręsta naudoti jau įrengtų atskirų maisto atliekų konteinerių.

REKLAMA

„Man kyla toks pagrindinis klausimas – kam buvo reikalinga įrengti maisto atliekų konteinerius prie daugiabučių? Kodėl mes jau turėdami konteinerių sistemą, staiga ištraukiame spalvotų maišelių sistemą, kuri iki šiol Lietuvoje nebuvo praktikuojama. Mano nuomone, būtų efektyviau panaudoti tuos jau įrengtus maisto atliekų konteinerius“, – svarstė R. Matusevičiūtė.

Likus keliems mėnesiams, pradedama ieškoti sprendimų

Nuo sausio 1 d. Vilniuje įsigaliojančią tvarką sukritikavo ir VšĮ „Žiedinė ekonomika“ vadovas Domantas Tracevičius. Pasak jo, geriau būtų naudoti atskirus maisto atliekų surinkimo konteinerius. Tiesa, kaip pabrėžė D. Tracevičius, anksčiau tokios sistemos įgyvendinti nenorėjo ir Artūras Zuokas.

REKLAMA

„Dar 1999 metais buvo daromi bandymai su atskiru maisto atliekų surinkimu – buvo keli tokie butai Fabijoniškėse, Pilaitėje. Tuomet tai pasiteisino ir buvo siūloma gerbiamo Zuoko administracijai – bet jis to daryti nenorėjo“, – pastebėjo D. Tracevičius.

„Žiedinės ekonomikos“ vadovo teigimu, Europos Sąjunga jau seniai buvo informavusi apie būtinybę atskirai tvarkyti maisto atliekas, tad savivaldybės sprendimą jis vadina skubotu.

„2017 m. Europos Sąjunga pasakė, kad nuo 2024 m. bus privaloma gyventojams suteikti galimybę rūšiuoti atskirai. Tą patį pasakė ir Aplinkos ministerija 2019 metais, kad visi miestai privalo tą daryti. Ir, pavyzdžiui, Alytaus savivaldybė pradėjo, tą sėkmingai daro.

REKLAMA
REKLAMA

O ką mes turime Vilniuje? Likus keliems mėnesiams pradedama ieškoti sprendimų. Ką daugiau ir pakomentuosi“, – teigė D. Tracevičius.

Pasak D. Tracevičiaus, Vilniaus miesto savivaldybės darbuotojų teiginiai apie švietimą neturi pagrindo – esą sėkmingas maisto atliekų rūšiavimo modelis remiasi ne švietimu, o atsakomybe.  

„Šiaip yra tekę aplankyti daug skirtingų vietų ir pamatyti gerąsias praktikas, pavyzdžiui, Italijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Slovakijoje. Vienas pastebėjimas – norint tikėtis gero rezultato, gyventojus reikia informuoti bent metus prieš. Niekur nesiremiama švietimu, remiamasi atsakomybe – tas, kas blogai rūšiuoja, tas moka daugiau. Atsakomybė yra esminis elementas, kuris skatina žmones rūšiuoti“, – pasakojo D. Tracevičius.

VMS administracijos direktorius: padarėme, ką galėjome

Savo ruožtu laidoje dalyvavęs Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas teigė, jog savivaldybė padarė viską, ką galėjo, norint užtikrinti sklandų perėjimą prie atskiro maisto atliekų rūšiavimo.

„Bet koks tokio mąsto pokytis kelia iššūkių. Man atrodo, kad mes savo dalį iš savivaldybės pusės esame pasidarę. Radome pereinamąjį laikotarpį, kuris per daug nekainuos gyventojams, padės formuoti įpročius. Turime technologinį sprendimą, kuris maisto atliekas atskirs“, – sakė A. Bužinskas.

REKLAMA

Pasak A. Bužinsko, naujieji pokyčiai padės formuoti gyventojų rūšiavimo įpročius – esą ir anksčiau pradėjus kitaip rūšiuoti, gyventojams kildavo daug klausimų.

„Pirmaisiais mėnesiais bus iššūkių, bet ilgainiui įprotis susiformuos. Geriausias to pavyzdys – prieš porą metų buvo klausimų dėl atskirai pastatytų konteinerių tekstilės rūšiavimui. Irgi buvo klausimų, ar tai patogu, ar papildomai nekainuos. O dabar turime rezultatą – išugdytą gyventojų įprotį ir aukštą rūšiavimo kokybę“, – pasakojo A. Bužinskas

Savivaldybės atstovo teigimu, didėjančią atliekų išvežimo kainą lemia ne maistinės atliekoms atskirti dalijami oranžiniai maišeliai, o bendras kainų kilimas ir infliacija. Savivaldybės atstovas taip pat atsakė, kodėl šiuo metu nėra naudojami sumontuoti atskiri maisto atliekų konteineriai.

„Mes laukiame kol pasibaigs likusios 7 metų šiukšlių išvežimo sutartys. Tuomet, kai skelbsime naują pirkimą, taip pat įtrauksime ir atskirą maisto atliekų išvežimą. Tai mums leis turėti ženkliai pigesnį atliekų išvežimą“, – paaiškino A. Bužinskas.

Bet ant tiek isdresiruoti žmonės :D kitaip pavadinti negaliu, kad mokėti pinigus už šiukšlių išvežimą ir dar paciam atlikti tos įmonės darbą rūšiuoti šiukšles :D suprasčiau būtų uz dyką vežamos arba bent labai pigiai kainuotų ši paslauga tada gal ir sakyčiau gerai su tuo rūšiavimu, o dabar tik kyla kainos :D žmonės tik avių banda nieko daugiau :)
Kaupti maišą smirdalynės ir bakterijų namuose net nesiruošiu. Taip greit galim sulaukti tarakonų ir žiurkių
Reikia keisti tvarką, naikinti LT tvarkas ir kviestis sinkevičių ant kilimėlio dėl šitos betvarkės. Gyventojams, tokiu atveju, nemokamas išvežimas, nes už atliekų sutvarkymą atsakingi pardavėjai, o ne pirkėjai - pirkėjai už pakuotės susimoka ir taip.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų