Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
„Ąžuolyno“ bibliotekos Kaune fondų saugotoja pasakoja, kad didžiausioje viešojoje bibliotekoje Lietuvoje per metus nurašoma apie 40 tūkstančių knygų ir kitų leidinių.
„Windows 98“ metų, kurių turėdavom dešimtį, tai tokio pobūdžio mes peržiūrime ir kai jau jos nebeaktualios savo turiniu, ar kokie Lenino raštai – tai mes pasiliekame tik po 1 egzempliorių ar kiek yra būtina turėti patenkinant esamą poreikį“, – teigia „Ąžuolyno“ bibliotekos direktorė Edita Urbonavičienė.
Sako, dalis knygų praradę aktualumą ir skaitymui nelabai kas jas imtų. O štai kiti leidiniai tikrai dar surastų savo mylėtoją – tai knygos, kurių bibliotekos turi daugiau egzempliorių, nei reikia.
Pertvarka prasidėjo nuo skandalo
Tačiau iki šiol nurašytus leidinius bibliotekos galėjo tik utilizuoti arba parduoti aukcionuose.
„Bet juos organizuoti labai didelės sąnaudos ir jos neatpirktų tų lėšų, kurias mes uždirbtumėm pardavę knygas, nes nurašytos knygos nebe tokio populiarumo, tai dažniausiai veždavom utilizuoti, bet už tai dar turim ir primokėti“, – pasakoja E. Urbonavičienė.
O prieš pusantrų metų Kaune kilo skandalas, kai žmonės, pamatę pilną konteinerį išmestų senų leidinių, puolė juos rinkti. Paaiškėjo, kad tąkart nebereikalingomis ir pelėsio pažeistomis knygos atsikratė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Kultūros ministerija tada susizgribo, kad reikia keisti griežtą tvarką ir leisti bibliotekoms nurašytas knygas dovanoti jų norintiems.
„Kai kalbame apie knygas, tas jautrumas padidintas ir buvo tokių atvejų, kur visuomenė labai negatyviai reagavo ir tarsi kaltino bibliotekų darbuotojus, kad jie nepagarbiai elgiasi su knygomis“, – teigia kultūros viceministras Rimantas Mikaitis.
Knygos reikalingos menininkams ir kitoms organizacijoms
Bibliotekų įstatymo pataisas jau patvirtino Seimas. Naujoji tvarka įsigalios nuo liepos 1 d. Kaip bus dovanojamos nurašytos knygos paaiškės artimiausiu metu.
„Kad būtų užtikrintas viešumas, kad visi sužinotų, kad tos knygos yra nurašytos, ir galėtų pareikšti norą ir visi būtų šitam procese lygūs“, – sako R. Mikaitis.
Bibliotekos sako kasmet sulaukdavo įvairių prašymų, nebereikalingų knygų ieškodavo menininkai projektams, teatrai spektakliams.
„Iš knygų tikrai gražių instaliacijų atlieka menininkai. Dabar labai populiaru knygas visur statyti, jaukinti erdves, tai gražu, aš tai džiaugiuosi, gal tai padės didinti skaitymą Lietuvoje“, – tikina E. Urbonavičienė.
Dar skaitymui tinkančių knygų teiraujasi įvairios įstaigos.
„Prašymų mes sulaukiame per metus apie 30. Iš įstaigų, organizacijų – tai gali būti ir gydymo įstaigos, socialinės, mokyklos darželiai ir įkalinimo įstaigos“, – sako Kauno Vinco Kudirkos bibliotekos atstovė Monika Balsevičienė.
Tad dabar nebereikalingus leidinius galės dovanoti.
Lietuvos bibliotekų fonduose yra maždaug 47 milijonai knygų, kasmet nurašoma per 2 milijonus. Atranka itin kruopšti, pagal tarptautines rekomendacijas reikėtų nurašyti dvigubai daugiau.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.