• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sugrįžusios kregždutės ir gegučių kukavimo aidas dar nesusprogus medžiams miškuose pranašauja, kokia vasara bus Lietuvoje. Etnologo Liberto Klimkos teigimu, metai gali laukti sunkūs, nederlūs, o vasara – permaininga.

Sugrįžusios kregždutės ir gegučių kukavimo aidas dar nesusprogus medžiams miškuose pranašauja, kokia vasara bus Lietuvoje. Etnologo Liberto Klimkos teigimu, metai gali laukti sunkūs, nederlūs, o vasara – permaininga.

REKLAMA

„Turėsime ir lietingų, ir sausų dienų. Jeigu gegutė ant nuogų šakų kukuoja, tai yra blogas požymis“, – naujienų portalui tv3.lt sako L. Klimka.

Vienos iš paskutiniųjų į Lietuvą parskrenda kregždutės, dabar joms sugrįžti neįprastas laikas.

„Jos ant savo sparnelių atneša šilumą. Tai galima laukti, kad sekančią savaitę jau atšils. Bet tai rodo, kad gali ir lietūs prasidėti“, – nurodo jis.

Gamtos ženklai taip pat rodo, kad likusią gegužę laukia šaltesni nei įprasta šiam mėnesiui orai.

Etnologo teigimu, sekant orus svarbu atkreipti dėmesį į tam tikrus ženklus. Vienas svarbiausių ženklų – medžių žydėjimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Kaime žmonės žiūrėdavo, kieno žiedai pirmiau susprogsta – alksnio ar beržo. Jeigu alksnis aplenkia beržą, vadinasi, vasara bus drėgna, bus daug lietaus. Jeigu atvirkščiai, tai birželis ir liepa bus sausi mėnesiai. <...> Jie taip pat žiūrėdavo, kaip paukščiai lizdus susisuko – ar užuovėjoje, ar kur šiaurinėje, rytinėje pusėje. Jeigu karšta vasara, lizdelius paukščiai atsuka į šešėlinę pusę, o jeigu šaltesnė vasara, tai jie stengiasi atsukti į šiltesnę, į užuovėjos pusę lizdelius atsukti“, – nurodo jis.

REKLAMA

Taip pat reikia stebėti, kaip pievų skruzdėlės lizdus suka. Jei  lizdus susisuka virš dirvos – bus daug balų, o jei giliau į dirvą – bus vasara sausa.

„Geriausia, kai yra keli požymiai – tuomet tos prognozės tvirtesnės“, – nurodo etnologas.

Praėjusiais metais pražydus medžiams gegužę iškrito sniegas. L. Klimkos teigimu, tokių gamtos išdaigų galime tikėtis ir šiemet.

„Čia jau veikia fizika. Kai sodai imasi žydėt ir vienu metu skleidžiasi visų lapelių žiedai, jie išgarina daug vandens iš žemės. Dirvos paviršius dėl garavimo šilumos atšąla. Ne vieną kartą jau matėme sniegą ant žalių lapelių. Lietuvoje tai dažnas dalykas, nes mūsų klimatas yra veikiamas jūros.

REKLAMA
REKLAMA

Balandis – vėsus ir lietingas

Klimatologo Arūno Bukančio įžvalgomis, šių metų balandžio vidutinė temperatūra buvo žemesnė už daugiametę – siekė vos 0,5-2 laipsnius šilumos.

Vidutinis kritulių kiekis daugelyje šalies regionų siekė normą, tačiau fiksuota, kad kai kur kritulių kiekis buvo 20 proc. didesnis nei įprasta šiam pavasario mėnesiui.  

„Vidutinė balandžio temperatūra turėtų siekti 7-8 laipsnius – šiais metais ji nesiekė net 6 laipsnių. Vidutinis kritulių kiekis taip pat įprastai turėtų siekti apie 35-45 mm.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

<…> Tai Balandžiui tiktų apibūdinimas: vėsus ir lietingas“, – sako klimatologas.

Vėsiausias, anot A. Bukančio, buvo pirmasis balandžio dešimtadienis. Jo teigimu, vidutinė oro temperatūra nesiekė nė kovo trečiojo dešimtadienio oro vidutinės temperatūros.

„Pavyzdžiui, kovo trečią dešimtadienį vidutinė temperatūra siekė 3,6 laipsnius, o jau balandžio pirmą dešimtadienis – 3,2 laipsnius. Banguojantis pas mus šių metų pavasaris“, – pabrėžia A. Bukantis.

REKLAMA

Balandžio 5 d. Lietuvos neaplenkė ir viena stipri audra – Šventojoje buvo užfiksuotas 29,9 m/s. vėjas.

Tačiau, anot klimatologo, yra kuo pasidžiaugti – saulėtų valandų balandžio mėnesį šalyje buvo tiek, kiek įprasta – apie 219 val.

„Bet čia matomi dideli skirtumai tarp pietinės ir vakarinės Lietuvos dalies: Nidoje net 261 val. valandą švietė saulė, o Varėnoje – 169 val.“, – nurodo A. Bukantis.

REKLAMA

Geriausias apibūdindamas šių metų pirmojo ketvirčio orams, ant klimatologo, „šilta žiema ir vėsus pavasaris“.

„Sausį turėjome šiltą, vidutinė temperatūra siekė vos 0,2 laipsnio – tai buvo teigiama 2-2,5 laipsnių anomalija. Vasaris buvo dar šiltesnis – vidutinė temperatūra vėl visoje Lietuvoje buvo teigiama – 1,2 laipsniai. Kovas Lietuvoje buvo taip pat šiltesnis už vidutinį daugiametį vidurkį – vidutinė temperatūra siekė 1,5 laipsnius. Tai vėsesnis už normą buvo tik balandis“, – nurodo klimatologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liaudies išmintis sako, kad šaltas balandis pranašauja karštą vasarą, gražų rudenį. Tačiau, kaip bus iš tiesų, anot A Bukančio, dar per anksti numatyti.

Visgi artimiausioms gegužės dienoms  klimatologas turi gerų žinių: – sulauksime šiltesnių naktų, temperatūra naktį bus teigiama, nebus šalnų.

„Šilčiausia numatoma diena yra penktadienis – tarp 15-20 laipsnių dieną, taip pat sulauksime lietaus. Šeštadienį temperatūra bus panaši, o sekmadienį ji pradės kristi. Turėsime vėsią kitos savaitės pradžią. Pirmadienį-antradienį temperatūra bus mažesnė – svyruos tarp 10-15 laipsnių“, – nurodo sinoptikas.

REKLAMA

Jo teigimu, daug kur temperatūra kitos savaitės pradžioje nukris iki 2-3 laipsnių ore, o dirvos paviršiuje bus matyti ir šalnų.

„Šiluma grįš maždaug nuo  gegužės 12d. , tuomet turėsime keletą šiltesnių dienų. Dabar mus pasivijo anticiklonas, jo centrinė ir rytinė dalis lemia orus, todėl iš Šiaurės plūsta šaltas sausas oras. Tačiau tas anticiklonas jau rytoj pasislinks į rytus, mes pateksime jau į jo vakarinę dalį, todėl temperatūra pradės kilti“, – numatoma jis.

Negirdejau gegutes kukavimo , nors i lauka iseinu i diena kelis kartus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų