Šią savaitę įsigaliojo Galimybių pasas. Jį gauti gali pasiskiepiję nuo Covid-19 žmonės, liga persirgę arba turintys ne anksčiau nei prieš parą daryto koronaviruso testo atsakymą. Galimybių pasas taip pat išduodamas ir vaikams iki 16 m. amžiaus.
Iki šiol buvo nuspręsta, kad turintiems neigiamą koronaviruso testo atsakymą, Galimybių pasas galios parą. Šią savaitę Vyriausybė paskelbė, kad dokumento galiojimas su kai kuriais neigiamais testais yra prailginamas iki trijų parų.
Čaplinskas: 24 val. – pasityčiojimas
Užkrečiamųjų ligų ekspertas, virusologas Saulius Čaplinskas dar prieš Vyriausybei pailginant testo galiojimo laiką teigė, kad Galimybių pasas su neigiamu Covid-19 testu turėtų galioti bent dvi ar tris paras. Pasak eksperto, Covid-19 statuso žinojimas gali padėti valdyti situaciją.
„Dabar, kai atsirado skiepai, labai pasikeitė ši galimybė, išsiplėtė, kad žmogus dar geriau galėtų valdyti savo riziką ir užkirsti kelią viruso plitimui. Tai reikia taikyti laiku ir logiškai, suvokiant, kad neina kalba apie tai, kad jeigu žmogus pasiskiepijęs ar persirgęs arba atliko testą, kad 100 proc. virusas neplis. Tai reiškia, kad galima valdyti situaciją“, – tv3.lt sako S. Čaplinskas.
Kaip sako pašnekovas, Covid-19 testai yra skirtingi, todėl skirtingus testus atlikusiems žmonėms suteikti vienodas galimybes yra neteisinga.
„Jeigu eina kalba apie PGR testą, tai jis gali galioti ilgiau, nes jis greičiau nustatys, kad žmogus yra infekuotas. Tada, kai jis neišskiria daug viruso, jis neužkrečia kito. Dar prieš užkrečiant kitą žmogų PGR testas gali būti teigiamas. Antigeno testas paprastai nustato, kai žmogus jau išskiria pakankamai daug viruso. Dėl to jo galiojimo laikas gali būti trumpesnis. Vien tai, kad jie yra sulyginami, parodo, jog neįvertinama patogenezė“, – komentuoja profesorius.
Pasak S. Čaplinsko, kai kuriose užsienio šalyse su neigiamu testo rezultatu Galimybių paso alternatyvos yra išduodamos ilgesniam laikui nei parai.
„Pavyzdžiui, 72 val. yra logiškas argumentas. Kitos šalys taip ir daro norėdamos suteikti žmogui galimybę plačiau dalyvauti viešąjame gyvenime ir valdyti savo riziką. Danija, Austrija, Vokietija ir dar kitos šalys. 24 val., mano požiūriu, skamba kaip pasityčiojimas. Arba nesuvokimas, kokiam tikslui yra siūloma tai daryti ir kokia yra viruso patogenezė“, – vertina S. Čaplinskas.
Be testavimo gresia diskriminacija
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė, profesorė Ramunė Kalėdienė taip pat palaiko idėją, kad Galimybių pasas su neigiamu Covid-19 testu turi galioti ilgiau. Parą profesorė vadina „nerealiu terminu“.
„Įsivaizduokime, atlikome testą, atsakymas taip staiga negaunamas, neįvedamas į e.sveikatos sistemą. Visos avialinijos jau yra priėmusios tokį sprendimą, kad tas laikas yra ilgesnis. Ar tai 48 ar 72 val.“ – tv3.lt komentuoja R. Kalėdienė.
Tačiau, pasak specialistės, yra ir kita pusė: „Tai yra, kad po kelių parų jau žmogus gali virusą pradėti skleisti, jeigu jis yra užsikrėtęs.“
Tačiau žvelgiant bendrai, galimybė gauti dokumentą ir testuotiems žmonėms, panaikina diskriminaciją.
„Dar iki šiol vakcinacija nėra visiems prieinama. Mes galėtumėme ignoruoti testavimą tada, kai būtų absoliučiai visos galimybėms visiems žmonėms pasiskiepyti. Šiuo metu yra žmonių, nekantriai laukia eilėje. Aš galvoju, kad šiuo metu tas testavimo rezultatas yra reiklaingas Galimybių pase tam, kad nediskriminuotumėm žmonių, kurie dar vis laukia skiepų“, – sako R. Kalėdienė.
Profesorė įspėja, kad net ir Galimybių paso turėtojai turėtų ir toliau laikytis visų apsaugos priemonių.
„Klausimas kyla, ar su Galimybių pasu mes galime visiškai nesilaikyti asmens apsaugos priemonių, tai yra kaukių nedėvėti. Mano atsakymas būtų, kad reikia kaukes dėvėti ir ypač dėl tų žmonių, kurie su Galimybių pasu ateis į kažkokius renginius ar įvykius tik su testais.
Jeigu žmonės bus su kaukėmis, tai aš būčiau už tai, kad Galimybių pase turi būti testas, tik jo ilgesnė trukmė“, – apibendrina R. Kalėdienė.
Zemlys-Balevičius: ilgesnis galiojimas didina riziką
Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius sako, kad pagrindinė idėja už Galimybių paso suteikimo su neigiamu koronaviruso testu yra profilaktinis testavimas. Pasak specialisto, testavimas kaip pandemijos valdymo priemonė, yra efektyvus tada, kai gyventojai yra testuojami reguliariai. Tačiau suteikiant Galimybių pasą turintiems neigiamą testą, ši idėja esą yra iškreipiama.
„Dabar su Galimybių pasu pereiname į atsitiktinį populiacijos testavimą. Atsitiktinumas gaunasi, kad žmogus nesitestuos reguliariai. Tipinis pavyzdys – noriu kokios nors veiklos. Gaunu neigiamą testą, po to man tos veiklos nereikia, tada aš nieko nedarau. Jeigu testuoti atsitiktinai ir nėra jokios kitos indikacijos, tai efektyvumas, paskaičiuota, yra tas pats, kas netestuoti“, – tv3.lt komentuoja V. Zemlys-Balevičius.
Taip pat, kaip sako mokslininkas, ne visi testai yra vienodai efektyvūs. Kai kurie užsikrėtimą gali patvirtinti anksčiau, o kai kurie vėliau. Todėl gali pasitaikyti atvejų, kai Galimybių pasas bus suteiktas iš tiesų Covid-19 užsikrėtusiam žmogui.
„Ir tokį žmogų sėkmingai mes paleisime į tą veiklą. Kadangi ne visiems vakcinacija yra prieinama, tai ir buvo argumentas testavimas. Kompromisas buvo, kad rizikos mažinimui – 24 val. galiojimas. Jeigu tu susergi, tą dieną tau sirgimo nerodo, bet kitą dieną jau parodys. Jeigu padarysi tris dienas, jau gali jausti simptomus. Jeigu pasitestuoji, jauti simptomus, visur vaikštai, visur dalini ir jauti saugumą, nes gi testavaisi. Gali 72 val. (taip vaikščioti – aut. past.) , nors jei jis galios 24 val., turėsi eiti ir testuotis, gausi teigiamą testą“, – sako V. Zemlys-Balevičius.
Kaip aiškina mokslininkas, grubiai sakant, užsikrėtimo atveju žmogus su Galimybių pasu virusą gali platinti parą, o jeigu būtų nuspręsta testo galiojimą prailginti, atitinkamai ir galimybė platinti virusą taip pat padidėtų. Dažnesnį testavimą, kaip sako specialistas, užtikrintų trumpesnis Galimybių paso galiojimas.
Tačiau be to, kaip sako pašnekovas, svarbiausia yra skatinti žmones skiepytis.
„Vis dėlto manau, kad tai yra pereinamo laikotarpio priemonė, kurios, jeigu atvejų kritimas išsilaikys, už mėnesio bus skaičiai, kai bus galima kalbėti apskritai apie atlaisvinimą ir bus nereikalingas tas pasas“, – sako V. Zemlys-Balevičius.
Testo galiojimą pratęsė
Portalas tv3.lt primena, kad trečiadienį Vyriausybė pratęsė kai kurių neigiamų Covid-19 testų galiojimą. Nuo šiol galimybių pasas su neigiamu Covid-19 PGR testu galios ne 24, o 72 valandas, skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento. Su antigenų testu Galimybių pasas tebegalios 24 valandas.
Trečiadienį taip pat nuspręsta iki liepos pratęsti karantino režimą. Tiesa, karantinas šiek tiek švelnėja.
Nuspręsta prailginti maitinimo įstaigų darbo laiką nuo 7 iki 24 val., kai užsakytas maistas ir gėrimai vartojami prie atvirose erdvėse esančių staliukų ir kai veikla vykdoma atvirose erdvėse. Taip pat leista veikti naktiniams klubams. Lankytojai maitinimo įstaigų viduje nuo 7 iki 24 val. galės būti aptarnaujami tik su Galimybių pasu.
Patikslintos nuostatos dėl kaukių dėvėjimo atvirose erdvėse – vietoje 2 metrų atstumo nustatyta, kad kaukių galima nedėvėti, kai šalia nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius. Kaukės taip pat bus neprivalomos vaikams vaikų stovyklose.
Nuspręsta privačiose ir viešose uždarose vietose asmenų kontaktus riboti iki 10 asmenų arba dviejų šeimų ar dviejų namų ūkių narių, o atvirose vietose asmenų skaičiaus neriboti.
Laidotuvėse uždarose erdvėse galės dalyvauti iki 50 asmenų. Kai kartu būna tik asmenys, turintys Galimybių pasą, jų skaičius neribojamas.
Taip pat suvienodintos sąlygos visoms prekybos vietoms, nustatant bendrą reikalavimą, kad jos vienam lankytojui turės užtikrinti 10 kv. metrų plotą.
Nuspręsta, kad renginiuose, kur dalyvauja asmenys be Galimybių paso, gali dalyvauti ne daugiau nei 250 žiūrovų ir dalyviai renginį jie stebi tik iš sėdimų vietų, užpildoma ne daugiau kaip 50 proc. vietų. Šiuo metu uždarose erdvėse gali rengti renginius su 150 žiūrovų, užpildant ne daugiau nei 30 proc. sėdimų vietų.
Atvirose erdvėse organizuojamuose renginiuose gali dalyvauti neribotas skaičius žiūrovų ir žiūrovai renginį stebi tik iš sėdimų vietų. Prekiauti maistu ir gėrimais ir teikti kitas paslaugas renginių vietose draudžiama.
Tuo metu su Galimybių pasu uždarose erdvėse bus galima organizuoti renginius, kuriuos galės dalyvauti ne daugiau nei 2 tūkst. žiūrovų, žiūrovai renginį stebi tik iš sėdimų vietų, užpildoma ne daugiau kaip 75 proc. visų sėdimų vietų.
Visais atvejais renginiuose vyresni nei 6 metų žiūrovai privalo dėvėti apsaugines veido kaukes. Atvirose erdvėse organizuojamuose renginiuose su Galimybių pasu gali dalyvauti neribotas skaičius žiūrovų.