Kol vos šešerių Emilija budinasi po narkozės, mama guodžiasi – mergytei šią vasarą jau antrą kartą atlikta operacija. Ir beveik iki atostogų pabaigos ji turės būti sugipsuota. Mat po pirmos operacijos Emilijai kaulas vėl pasislinko iš vietos, teko medikams ranką operuoti dar sykį.
„Kairė ranka… Dilbis. Du dilbio lūžiai. Ir nuėjo į šoną kaulas. Pas mus kaime buvo labai populiarūs riedžiai. Ir tikrai žinau, kad daug vaikų susilaužė rankas, kojas. O maniškiai atsilaikė, važinėjo visą vasarą su riedžiais, bet laimingai. O va šiemet, pirmą kartą išsitraukė, gal du šimtus metrų pavažiavo, lygioj vietoj nukrito ir iš karto trauma“, – guodžiasi mažylės mama.
Šalia ligoninės sutikome ir susižeidusią šešiolikmetę. Mergina taip pat jau ne pirmą mėnesį čia gydosi sunkią kojos traumą.
„Nukritau važiuodama riedlente, ant rampų. Ir nukritau nesėkmingai. Taigi blauzdikaulio ir kulkšnies lūžiai“, – pasakoja mergina.
Santaros vaikų ligoninės Vaikų ortopedijos ir traumatologijos skyriaus vedėjas sako, kad tokių istorijų šią vasarą kaip niekada daug.
„O pačios traumos… jos, ko gero, dabar yra dažnesnės tos vadinamos sporto traumos. Tai yra riedlentės, paspirtukai, batutai. O vyrauja, kaip ir visame pasaulyje – dilbio kaulų lūžiai“, – teigia Giedrius Bernotavičius.
Gydytojai sako, kad kartais palatos būna perpildytos, patyrusieji lengvesnes traumas išleidžiami gydytis ambulatoriškai. Tačiau, būna ir labai rimtų atvejų.
„Nuo batuto galima nukristi ir tada galimi stuburo lūžiai. Gali būti galvos traumos, gali būti ir galūnių lūžiai. Turiu omeny, kad gali būti tikrai rimtų padarinių“, – teigia G. Bernotavičius.
Odontologai taip pat raitojasi rankoves, pastaruoju metu ėmė daugėti vaikų, išsimušusių dantis ar susilaužiusių žandikaulius.
Žalgirio klinikos medicinos mokslų daktarė, vaikų odontologė Rūta Žaliūnienė skaičiuoja – vasarą vaikų su dantų traumomis dvigubai daugiau nei kitais metų laikais. Jeigu paprastai jų būdavę po vieną ar du, tai dabar kasdien į kliniką atvažiuoja po penkis ir daugiau nelaimėlių. Po traumų medikai ragina skubiai kreiptis į gydymo įstaigas, mat išmuštą dantį, kaip aiškina gydytojai, dar galima kartais sugrąžinti į vietą.
„Tai pirmiausia traumos vietoje reikėtų ieškoti danties nukritusio. Radus dantį, paimti jį labai atsargiai, suimti jį ne už danties šaknies, o už vainiko. Ir reikėtų pamerkti į specialią terpę“, – teigia vaikų odontologė Rūta Žaliūnienė.
Kadangi po ranka tokios terpės dažnas gali neturėti, ją, kaip sako medikė, drąsiai galima pakeisti pienu, vaiko seilėmis. Ir tikimybė, kad toks dantis prigis, jeigu jis ne pieninis, didelė. Ta pati taisyklė, kaip sako Vilniaus universiteto ligoninės, Žalgirio klinikos vadovė, galioja ir suaugusiems. Jų taip pat klinikoje šią vasarą apstu.
„Tauta mušasi. Atrodo, kad kaip ir turėtų mažėti, nes ir alkoholio pardavimai mažėja. Nieko panašaus. Labai daug susidaužiusių, ir, kaip žinia, pirmas smūgis yra į veidą. Turim ženkliai daugiau nei kitų metų laikais tokių traumų“, – pasakoja Žalgirio klinikos vadovė Alina Pūrienė.