Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Kai kurios maisto prekės artimiausiu metu brangs. „Maxima“ sako birželį gavusi 24 tiekėjų prašymus didinti kainas. Kai kurių prekių, pavyzdžiui, mėsos – jautienos, vištienos – tiekimo kaina kils maždaug dešimtadaliu, o štai kava, šokoladas, saldainiai brangs ir penktadaliu.
Toliau tęsiasi ir mėsos krizė. Štai pastaraisiais mėnesiais jautiena kai kuriose parduotuvėse brango maždaug trečdaliu. Dabar tiekėjai žada kainą didinti dar 8 procentais.
„Mėsos krizė jau tęsiasi kurį laiką. Yra ruošiamasi vykdyti Europos Sąjungos reikalavimus, kai visa importuojama jautiena turės būti auginama vietose, dėl kurių nereikėjo iškirsti miško – ūkininkai turės įrodyti“, – aiškino „Maxima“ atstovas Titas Atraškevičius.
O mėgstantieji valgyti saldžiai ir pasmaližiauti, turės patuštinti piniginę dar labiau, mat šokoladas ir toliau brangsta.
„Kakavos žaliavos krizė tęsiasi jau kurį laiką. Kaina 4 kartus didesnė nei įprastai pastaraisiais metais, tai iš tikrųjų, kas tai lemia, tai būtent dėl prastų oro sąlygų, sausrų ir ekstremalių oro sąlygų kakavų plantacijoje. Tiekėjai automatiškai nori didinti šokolado ir saldainių kainas“, – sakė „Maximos“ atstovas.
Sako, kad šokolado kainos nusistovėjo
„Norfos“ vadovas Dainius Dundulis sako priešingai. Esą šokolado kainos jau nusistovėjo ir jos artimiausiu metu kilti neturėtų.
„Šokoladas nebekyla. Gali būti taip, kad netrukus pamatysime ir kainų kritimą. Dėl kavos – kur labai jau stipriai pakilo tos kainos – birža šiuo metu yra labai stipriai nukritusi. Perdirbėjai, kurie pakuoja kavą, turi daug likučių ir kainos nuleisti nenorės“, – tikino verslininkas.
Kava, kuri per metus pabrango kone dvigubai, bus dar 16 procentų brangesnė.
Tiekėjai kelia ir kokoso produktų kainas, mat pasaulyje 2024-2025 metais kokoso žaliavos pasiūla sumažėjo nuo 3 iki 17 procentų, priklausomai nuo regiono. Tad kokoso produktams kainas kelti planuojama beveik dvigubai – 80 procentų.
„Didžiąja dalimi lemia sumažėjęs derlius dėl prastų oro sąlygų. Buvo surinktas prastas derlius, pasiūla maža“, – aiškino T. Atraškevičius.
„Jo tiek mažai naudojama, kad maisto produktams įtakos beveik nebus. Konditerijai šiek tiek, bet nedidelė įtaka“, – sakė D. Dundulis.
Įtaką daro ir JAV tarifai
Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sako, kad viena pagrindinių kainų augimo priežasčių yra kylantys atlyginimai, o kita – pabrangę degalai ir logistika. Įtaką kainų kilimui daro ir JAV tarifai.
„Lietuvoje nesisieja, bet tai ne visai tiesa. Europos uostai dirba visu pajėgumu ir gali būti, kad įvairių konteinerių transportavimo kaina padidėjusi“, – kalbėjo ekonomistas.
Atitinkamai brangsta ir tos prekės ar net žaliavos, kurios įvežamos į Lietuvą.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



































































































































































































































