„Tarptautinės teisės pamatas yra svarbus. Ukraina yra sudėtingoje situacijoje. Tikiu, kad turi pilnai įrankių nesutikti su tuo, kas jai yra nepriimtina. (...) Tačiau, reikia turėti omenyje, kad investiciniai projektai (dėl retųjų metalų, iškasenų ar išteklių – ELTA) su JAV užtikrina ilgalaikį interesą ginti visus bendrus projektus, bendras investicijas. Nekalbu apie detales, kurių mes nežinome, bet pati mąstymo kryptis nėra bloga“, – antradienį laidai „Iš esmės“ teigė K. Budrys.
„Mąstyti, kad pasiekus taiką ateityje, bendri Ukrainos ir Amerikos ateities projektai teisingomis, sąžiningomis sąlygomis visai siektinas reikalas“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad vasario pradžioje JAV lyderis D. Trumpas pareiškė, jog nori „sudaryti susitarimą su Ukraina“, pagal kurį šiai karo draskomai šaliai būtų tiekiami ginklai ir pagalba mainais į jos „retųjų žemių elementus“.
Savo ruožtu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis be konkrečių garantijų teigė nesiruošiantys pasirašyti tokio susitarimo, nepaisant didėjančio JAV spaudimo.
Manoma, kad D. Trumpo susidomėjimas Ukrainos ypatingos svarbos žaliavomis gali būti susijęs su dabartiniu Kinijos dominavimu retųjų žemių elementų rinkoje. Kinija kontroliuoja maždaug 70 proc. pasaulinių retųjų žemių elementų kasybos pajėgumų ir 90 proc. perdirbimo pajėgumų.
Skaičiuojama, kad Ukrainos ypatingos svarbos žaliavų telkinių vertė siekia 11,6 trln. eurų. Šis skaičius šokteli iki 25 trln. eurų, jei įtraukiami visi jos gamtiniai ištekliai, tokie kaip anglis ir gamtinės dujos.
Ukrainoje randama 20 ypatingos svarbos mineralų, įskaitant titaną, kuris yra naudojamas aviacijos ir gynybos pramonėje, taip pat litį, kuris laikomas esminiu elektromobilių baterijų komponentu. Be to, Ukrainoje yra retųjų žemių elementų, tokių kaip ceris, itris, lantanas ir neodimis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!