Rusijos sukelto karo Ukrainoje padariniai – sukėlė milžiniškų kančių Ukrainos žmonėms. Plačiai siekiantys beprasmio karo padariniai taip pat sukūrė neregėtą geopolitinę įtampą Baltijos jūros regione. Kartu šimtus tūkstančių gyvybių pareikalavęs konfliktas padidino užsienio investuotojų nerimą. Lietuvos, Latvijos ir Estijos artumas Rusijai daro įtaką regiono stabilumui ir skatina kai kuriuos užsienio investuotojus vien dėl geopolitinių rizikų galimai aplenkti regioną.
Vis tik optimistas net ir didžiausioje krizėje įžvelgs galimybių. Užsienio kapitalo aktyvumo mažėjimas atveria reikšmingų galimybių vietiniams privataus kapitalo fondams ir investuotojams kurti stipresnes, regioniniu kapitalu grindžiamas ekonomikas.
Krizė – galimybė vietos kapitalo augimui
Sąlyginai mažėjant užsienio kapitalo įtakai, vietinės privataus kapitalo įmonės turi galimybę labiau dominuoti investicijų rinkoje Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse. Šios įmonės geriau supranta Baltijos šalių ekonomikos ypatumus, vartotojų poreikius, verslo aplinką, net ir trijų mažų Baltijos šalių skirtumus. Orientuodamosi labiau į mažas bei vidutines įmones, taip pat startuolius, privataus kapitalo investuotojai gali atrasti sektorius, kuriems trūksta pinigų spartesniam augimui. Taip pat vietos privataus kapitalo investuotojai gali efektyviau atrasti perspektyvias įmones, kurios anksčiau – „pigių“ pinigų eroje galėjo būti nė nepastebėtos.
Taip pat ir dėl mažesnės konkurencijos vietiniai fondai gali užsitikrinti investicijas palankesnėmis sąlygomis, taip sukurdami didesnį kokybiškų aktyvų portfelį augimui.
Atsparumo ugdymas ir stipresnė investicinė aplinka
Nepaisant rinkų mažumo bei pastaraisiais metais susitelkusių ekonominių debesų, pirmiausia virš Estijos, Baltijos šalys demonstruoja atsparumą, išlaiko gana stiprią inovacijų bei technologijų ekosistemą. Vietiniai privataus kapitalo fondai gali pasinaudoti šiais pranašumais, investuodami į technologijas, gamybą, paslaugų sektorius, kurie turi didelį augimo bei eksporto potencialą net ir tvyrant geopolitinei įtampai.
Dėl santykinio užsienio kapitalo trūkumo taip pat gali atsirasti nauji vietiniai fondai, didinantys kapitalo ir investicinės kompetencijos kaupimąsi regione. Baltijos šalių vyriausybės, skatindamos vietinio kapitalo augimą per mokesčių lengvatas ir investicinius fondus, taip pat gali dar labiau sustiprinti vietos verslo aplinką. Verslui svarbu pasitikėjimas, o pasitikėjimas sukdamasis ratu ir vėl stiprina verslą.
Vietos kapitalu paremta Baltijos ateitis?
Mažėjant užsienio kapitalo galimybėms Baltijos šalyse, vietos privataus kapitalo fondai gali užimti svarbiausią poziciją regiono ekonomikos formavime, palaikant vietos verslą ir didinant ekonominį atsparumą.
Toks neramumų laikotarpis suteikia galimybę išnaudoti esamą padėtį kaip augimo ir ilgalaikio stabilumo variklį. Bendradarbiaudami su vietos fondais, užsienio investuotojai gali naudotis vietos žiniomis ir sumažinti riziką.
Užsienio kapitalo įtakos mažėjimas iš pradžių gali atrodyti kaip nuostolis, tačiau jis taip pat atveria naujų galimybių ilgalaikę Baltijos regiono perspektyvą matantiems investuotojams. Sunku patikėti, bet yra nemažai investuotojų, kurie šiandien investuoja ir karo krečiamoje Ukrainoje. Taip, nepalyginamai didesnę riziką toleruojantys investuotojai, bet tas tik patvirtina, jog kapitalas visuomet ieško augimo galimybių. Neprapuls ir Lietuva, neprapuls ir Baltijos sesės.
Artūras Gegužis, privataus kapitalo fondo „Raft Capital Management“ partneris.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!